
Radikulitas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių. Šis sveikatos sutrikimas paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje ir vis dažniau pasireiškia ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jauniems asmenims, ypač tiems, kurie dirba fiziškai sunkų darbą ar ilgą laiką praleidžia sėdint. Skausmas ir diskomfortas, kurį sukelia negydomas radikulitas, gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę.
Šiame straipsnyje pateiksime išsamią informaciją apie radikulito simptomus, priežastis, gydymo būdus, trukmę, patarimus prevencijai ir atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus. Tikimės, kad tai padės geriau suprasti šį sveikatos sutrikimą ir imtis tinkamų prevencinių ir gydymo priemonių.
Radikulitas (dar vadinamas radikulopatija) – tai būklė, pasireiškianti, kai dėl traumų, uždegimo ar ligų sudirginamos ar užspaudžiamos stuburo nervų šaknelės. Šios nervų šaknelės išeina iš stuburo kanalo ir plinta po visą kūną, todėl radikulito sukeliamas deginantis, aštrus skausmas ir neurologiniai požymiai (tirpimas, dilgčiojimas, pakitę jutimai, raumenų silpnumas) gali būti jaučiami ne tik nugaros srityje, bet ir rankose, kojose ar kitose kūno dalyse, priklausomai nuo to, kurioje stuburo dalyje yra pažeista nervinė šaknelė.
Radikulito simptomai gali būti labai įvairūs ir todėl dažnai yra painiojami su kitais nugaros skausmais. Pagrindiniai radikulito požymiai yra šie:
Ligos simptomai daugiausia priklauso nuo to, kurio nugaros nervo šaknelė yra pažeista. Pagal pažeidimo vietą gali būti skiriami trys radikulopatijos tipai – kaklinės, krūtininės ir juosmeninės stuburo dalies radikulopatija. Dažniausiai radikulopatija pasireiškia juosmeninėje ir kaklinėje stuburo dalyje. Rečiau pasitaiko krūtininėje stuburo srityje, nes šonkauliai padeda stabilizuoti šią sritį. Pagal pažeidimo vietą gali pasireikšti šie simptomai:
Kai kurie radikulopatijos simptomai yra panašūs į kitas, daug rimtesnes problemas. Neignoruokite skausmo krūtinėje, kvėpavimo sutrikimo ar galūnių tirpimo. Kreipkitės į gydytoją, kai tik pastebėsite šiuos simptomus.
Radikulito atsiradimą gali nulemti labai daug įvairių priežasčių. Pagrindinės radikulito priežastys yra šios:
Radikulito gydymui yra įvairių chirurginių ir nechirurginių būdų, naudojamų priklausomai nuo simptomų sunkumo ir jį sukėlusios priežasties. Nors radikulito sukeliami simptomai laikui bėgant gali pagerėti be gydymo, tačiau yra daugybė nechirurginio gydymo galimybių.
Netikėtai užklupus radikulitui, gali padėti ir radikulito gydymas naminėmis priemonėmis. Pirmoji pagalba pajutus staigų skausmą ir diskomfortą gali apimti:
Gydydami radikulitą, specialistai naudoja įvairius metodus. Radikulitui gydyti dažniausiai yra naudojami šie:
Radikulito sukeltam skausmui malšinti gali būti naudojami įvairūs medikamentai:
Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo, ypač jei:
Radikulito trukmė priklauso nuo jo sunkumo, jį sukėlusios priežasties, bendros paciento sveikatos būklės ir gydymo efektyvumo. Lengvi atvejai, jeigu laikomasi visų gydytojų nurodymų ir gydymas pradedamas kaip įmanoma greičiau, gali praeiti per per 4-6 savaites. Vidutinio sunkumo atvejams reikalingas intensyvesnis gydymas, galintis užtrukti nuo kelių mėnesių iki pusės metų. Sunkesni atvejai gali užtrukti ir daugiau nei pusę metų, ypač jei prireikia chirurginio gydymo arba yra sunkus nervų pažeidimas. Jei radikulitas yra negydomas, jis gali tapti lėtiniu ir sukelti ilgalaikį skausmą bei funkcijos praradimą ar neįgalumą.
Kineziterapeutas Tadas Mikelionis teigia, kad norint išvengti radikulito, reikia laikytis šių patarimų:
Pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su radikulitu.
Radikulitą gali diagnozuoti šeimos gydytojas arba neurologas, atlikdamas fizinę apžiūrą ir įvertindamas simptomus. Gydytojas užduoda klausimus apie simptomų tipą ir vietą, kiek laiko jie tęsiasi ir kas juos sustiprina ar susilpnina. Tai padeda nustatyti nervą, kuris yra pažeistas. Atliekami neurologiniai testai, siekiant nustatyti jutimo ir motorinės funkcijos praradimą. Nenormalūs refleksai ir raumenų silpnumas gali rodyti radikulopatijos vietą. Dažnai kartu naudojami diagnostiniai tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) arba kompiuterinė tomografija (KT), kurie padeda tiksliai nustatyti nervinių šaknelių pažeidimą.
Sportuoti esant radikulitui galima, tačiau dėl to labai svarbu pasikonsultuoti su kineziterapeutu. Kineziterapeutas atsižvelgdamas į jūsų būklę suteiks patarimų dėl sportavimo sergant radikulitu, sudarys gydomų pratimų programą ir apmokys ją taisyklingai atlikti, kad būtų išvengta papildomo nervų šaknelių suspaudimo ir pažeidimo. Stebėkite savo savijautą sporto metu. Jei sportuojant sustiprėja skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas, sustokite.
Efektyviausias radikulito gydymo būdas priklauso nuo individualaus atvejo. Dažniausiai efektyviausia yra kompleksinė terapija, kuri apima kineziterapiją, vaistus ir, jei būtina, chirurginį gydymą. Svarbu pasitarti su gydytoju ir laikytis specialistų rekomendacijų.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.