Pėdų skausmas: kaip jį numalšinti?

Pėdų skausmas – tai nemalonus ar aštrus pojūtis, jaučiamas vienoje ar keliose pėdos srityse, pvz., kojų pirštuose, kulnuose, pėdos skliautuose ar pėdos pagalvėlese. Pėdų skausmas gali būti tiek laikinas, tiek lėtinis, o jo intensyvumas gali svyruoti nuo nedidelio diskomforto iki stipraus, judėjimą ribojančio skausmo. Skausmas pėdose gali atsirasti dėl pernelyg didelės apkrovos, sužalojimų, arba tam tikrų sveikatos būklių.

Pėdų skausmo priežastys

Pėdų skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, susijusių tiek su gyvenimo būdu, tiek su sveikatos problemomis ir pėdų ligomis. Kadangi jūsų pėdos kiekvieną dieną atlieka labai svarbų darbą – atlaiko kūno svorį stovint ir einant, pėdų skausmas yra dažnas. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių veiksnių, dėl kurių gali skaudėti pėdas:

Ilgesnio stovėjimo ar vaikščiojimo sukeliama apkrova pėdoms

Ilgesnis stovėjimas ar vaikščiojimas sukelia didelę apkrovą pėdoms, dėl kurios gali atsirasti diskomfortas ar skausmas. Jei pėdų skausmas pasireiškia tik po ilgų valandų, praleistų ant kojų ir praeina pailsėjus, dažniausiai nereikia labai nerimauti – tuomet užtenka suteikti pėdoms pakankamai poislio. Tačiau jei skausmas tęsiasi, tai gali rodyti pėdos pertempimą ar raumenų nuovargį, kas gali sukelti daug rimtesnių problemų ateityje.

Viršsvoris

Kadangi pėdos yra sukurtos atlaikyti žmogaus kūno svorį, didesnis kūno svoris reiškia didesnę apkrovą pėdoms, ypač ilgiau vaikštant ar stovint. Ši papildoma apkrova gali lemti greitesnį sąnarių ir sausgyslių dėvėjimąsi bei sukelti įvairius pėdų skausmus, kurie ilgainiui gali tik stiprėti.

Netinkama avalynė

Netinkama avalynė, ypač aukštakulniai moterims, gali deformuoti pėdos kaulus ir sąnarius, sukelti diskomfortą, nuospaudas bei ilgainiui prisidėti prie chroniškų skausmų. Aukštakulniai suspaudžia priekinę pėdų dalį ir sukuria neproporcingą apkrovą, dėl ko dažnai skauda pėdų pirštus bei jų pagalvėles. Taip pat, jei jūsų batai netinkamai priglunda arba nepakankamai palaiko pėdos skliautą, gali pradėti skaudėti pėdą ar net galite pajusti kulkšnies, kelių ar klubų skausmą.

Netinkama laikysena

Ryšys tarp jūsų laikysenos ir pėdų sveikatos gali būti akivaizdus ne iš karto, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad laikysena gali labai paveikti jūsų pėdas. Netaisyklinga laikysena, pavyzdžiui, susikūprinimas ar per didelis palinkimas į priekį, gali prisidėti prie plokščios pėdos formavimosi ir per didelės pronacijos (per didelis pėdų pakrypimas į vidų), o tai gali sukelti pėdų skausmą.

Netaisyklinga laikysena, ypač esant skoliozei, gali sukelti ne tik nugaros, bet ir pėdų skausmą. Skoliozės metu kūno svoris nėra tolygiai paskirstytas, todėl pėdoms tenka netolygios apkrovos, kurios gali sukelti skausmą ir diskomfortą. Prasta laikysena keičia jūsų vaikščiojimą, todėl dažnai pasikeičia eisena. Šis pakitimas gali įtempti padų fasciją – storą audinio juostą, besitęsiančią per visą pėdą nuo apačios į viršų, ir sukelti kulno skausmą ir plantarinį fascitą.

Pėdų deformacija

Įvairios pėdų deformacijos, tokios kaip hallux valgus (didžiojo pėdos piršto deformacija, kai stebimi iššokę kauliukai), taip pat gali būti pėdų skausmo priežastis. Pradžioje ima skaudėti didžiojo pėdos piršto sąnarį, pakartotinai atsiranda nuospaudų, deformuojasi pirštai. Ilgainiui dėl deformacijų gali būti sunku išsirinkti batus, minant jaučiamas pėdos skausmas, kartais deginimas, vėliau skausmas apima visą pėdą. Šie pakitimai dažnai yra paveldimi arba atsiranda dėl netinkamos, per daug siauros ir priekyje smailėjančios avalynės dėvėjimo ir gali sukelti ilgalaikį skausmą.

Plokščiapėdystė

Plokščiapėdystė – tai būklė, kai pėdos skliautas yra žemesnis ar visiškai plokščias. Tokios pėdos nepakankamai amortizuoja apkrovą, todėl ilgiau stovint ar vaikštant pėdos struktūros patiria daugiau įtampos, o tai gali sukelti skausmą.

Plantarinis fascitas

Plantarinis fascitas yra būklė, kai uždegimas apima plantarinę fasciją – raištį, esantį pado apačioje. Šis uždegimas dažniausiai sukelia intensyvų skausmą pėdos apačioje, ypač rytais, vos atsikėlus. Pagrindinis padų fascito simptomas yra skausmas pėdos apačioje, aplink kulną ir pėdos skliautą. Labiau tikėtina, kad tai padų fascitas, jei: skausmas yra daug stipresnis, rytais, kai pradedate vaikščioti po miego ar poilsio; skausmas gali būti jaučiamas mažiau fizinio krūvio metu, bet grįžta pailsėjus. Plantarinis fascitas dažnai gydomas uždegimą mažinančiais vaistais ir kineziterapija.

Achilo tendinitas

Achilo tendinitas – tai Achilo sausgyslės uždegimas, kurio pagrindiniai simptomai yra skausmas kulno srityje ir išilgai Achilo sausgyslės einant ar bėgant, skausmas ir sustingimas šioje srityje ryte bei sausgyslės skausmas liečiant ar judant. Šis uždegimas dažniausiai pasireiškia dėl per didelio krūvio, ypač daug bėgiojant ar aktyviai sportuojant. Jei tendinitas nėra gydomas, jis gali peraugti į lėtinį skausmą ir smarkiai apriboti fizinį aktyvumą.

Ką daryti jei skauda pėdas?

Norint veiksmingai malšinti pėdų skausmą, svarbu pirmiausia nustatyti jo priežastį. Daugelis pėdų skausmo priežasčių yra nepavojingos, tačiau kreipkitės į gydytoją, jei skausmas pėdose pasikartojantis ir ilgai nepraeina, ar trunka ilgiau nei savaitę, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, ortopedą-traumatologą, pediatrą arba reumatologą.

Gydymo būdai:

  • Poilsis ir apkrovos mažinimas – tai pirmas žingsnis siekiant sumažinti diskomfortą. 
  • Šalčio arba šilumos kompresai – padeda sumažinti uždegimą ar raumenų įtampą.
  • Skausmą malšinantys tepalai ir kremai – geliai su priešuždegiminiais preparatais gali būti efektyvūs malšinant lengvą skausmą.
  • Pėdų masažas – masažuojant galima sumažinti įtampą, o kineziterapeutas gali paskirti specialias mankštas, mažinančias skausmą.
  • Ortopediniai įdėklai – padeda koreguoti pėdos padėtį ir sumažinti įtampą sąnariuose.
  • Kineziterapija – kineziterapeutas gali rekomenduoti tempimo ir stiprinimo pratimus, kurie padės sumažinti skausmą ir stiprinti pėdų raumenis.
  • Fizioterapija – kineziterapeuto konsultacijos metu taip pat gali būti pasiūlyta fizioterapija, pavyzdžiui, Indiba terapija, žinoma dėl savo skausmą, uždegimą ir raumenų įtampą mažinančio ir gijimą greitinančio poveikio.

Kaip numalšinti pėdų skausmą?

Jei jaučiate pėdų skausmą, galite išbandyti šiuos būdus:

  • Ilsėkitės – jei pėdos pavargusios, leiskite joms pailsėti ir stenkitės jų neapkrauti. Pasistenkite vengti ilgo vaikščiojimo ir stovėjimo kietais paviršiais be tinkamos avalynės, kiek įmanoma pailsinkite koją, galite ją laikyti pakeltą virš širdies lygio. 
  • Mažinkite apkrovą – visą dieną būti ant kojų yra sunku ne tik joms, bet ir apatinei nugaros daliai bei kojoms. Kad subalansuotumėte spaudimą, paeiliui pasėdėkite ir pastovėkite per dieną.
  • Nepersitempkite. Ilgi bėgimo laikotarpiai ar kiti intensyvūs pratimai taip pat labai apkrauna pėdas. Pradėdami bet kokią naują pratimų programą, įsitraukite į ją lėtai. Klausykitės savo pėdų ir likusio kūno. Dėvėkite savo veiklai tinkamus batus ir jei nuo tam tikros veiklos jaučiate skausmą, nustokite tai daryti.
  • Naudokite kompresus – šalčio ar šilumos kompresai gali padėti sumažinti uždegimą arba įtampą. Šaldymas ledu gali sumažinti uždegimą, sukeliantį skausmą. Skaudančias pėdas šaldykite ledo kompresu, ar naudodami ledu užpildytą plastikinį maišelį arba užšaldyto vandens buteliuką. Pabandykite kelis kartus per dieną 5–15 minučių šaldyti paveiktą vietą, kad sumažintumėte uždegimą.
  • Tepalai ir kremai – naudokite priešuždegiminius gelius, kurie malšina skausmą. Yra nereceptinių produktų, kurie suteikia vėsinimo ir skausmą malšinančių pojūčių. Kai kuriuose iš šių vaistų yra tokių ingredientų kaip mentolis, eukaliptas ir terpentinas. Kituose yra salicilatų arba kitų medžiagų, mažinančių skausmą.
  • Tempimo pratimai – švelnus tempimas gali padėti sumažinti sausgyslių ir raiščių įtampą. Pėdų lankstumas ir tvirtumas yra esminis veiksnys, norint išvengti pėdų skausmo.
  • Tinkamos avalynės pasirinkimas – rinkitės minkštą, patogią avalynę su tinkama pėdos skliauto atrama. Jūsų batai gali būti jūsų pėdų skausmo kaltininkas. Netinkamas batų stilius arba netinkamas batų dydis gali turėti įtakos jūsų kojų sveikatai, taip pat batus reikia keisti reguliariai, nes susidėvėję batai nebeteiks jums reikalingos pėdos skliauto atramos. Dažna dėvimi aukštakulniai ir kiti batai be tinkamų skliautų ar atramos (pvz., šlepetės) gali pažeisti pėdas. Apsvarstykite galimybę įsigyti naujus, gerai priglundančius batus, kad tai padėtų skaudančioms kojoms. Taip pat dėvėkite batus, tinkančius būtent tam tikrai veiklai. Pavyzdžiui, sportuodami dėvėkite sportbačius. Be to, turėkite omenyje, kad jūsų pėdos gali keistis per visą gyvenimą (netgi kai esate suaugęs), nes laikui bėgant jos gali išsiplėsti.

Kaip išvengti pėdų skausmo?

Norėdami išvengti pėdų skausmo, stenkitės tinkamai prižiūrėti savo pėdas:

  • Išlaikykite tinkamą kūno svorį. Jūsų kūno svoris su kiekvienu žingsniu apkrauna pėdas. Kuo daugiau svorio nešiojate, tuo didesnį spaudimą darote pėdoms. Didesnis kūno masės indeksas (KMI) siejamas su didesne pėdų sąnarių skausmo atsiradimo tikimybe. Nutukimas taip pat padidina diabeto, kuris gali pažeisti pėdų nervus, riziką.
  • Rinkitės tinkamą avalynę, kuri būtų patogi ir turėtų pakankamą pėdos skliauto atramą. Tai vienas garderobo elementų, kur funkcija svarbesnė už madą. Avėdami gerą atramą suteikiančius batus tiek namuose, tiek lauke, galite išvengti traumų. Venkite šlepečių, kurios nesuteikia lanko atramos. Taip pat venkite aukštakulnių – tai yra žinoma deformuotų kojų pirštų, sąnarių, skausmingų pėdų ir patemptų kulkšnių priežastis. Ieškokite batų su žemu kulnu, gera skliauto atrama ir neslidžiu padu. Papildomai galite naudoti ortopedinį įdėklą, kad padidintumėte amortizaciją.
  • Venkite per daug sėslaus gyvenimo būdo. Bendras fizinis aktyvumas, toks kaip reguliarus vaikščiojimas, iš tikrųjų yra geriausias būdas išlaikyti pėdas stiprias ir sveikas
  • Reguliariai darykite pėdų tempimo ir stiprinimo pratimus, kad palaikytumėte raumenų jėgą ir lankstumą. Štai keletas paprastų pėdų stiprinimo pratimų: 
  • Achilo sausgyslės tempimas: atsistokite ištiestos rankos atstumu nuo sienos, prispauskite prie jos rankas ir laikykite kojas kartu. Atsitraukite kaire koja, šiek tiek sulenkite dešinį kelį ir laikykite kairįjį kulną ant žemės. Turėtumėte jausti tempimą išilgai blauzdos iki kulkšnies. Palaikykite 20–30 sekundžių. Pakartokite su dešine koja.
  • Kojų pirštais pakelkite kamuoliukus ar kokius nors kitus smulkius daiktus.
  • Sėdėdami pirštais traukite rankšluostį nuo grindų link savęs, kad ištemptumėte ir sustiprintumėte pėdų skliautus.
  • Pritvirtinkite pasipriešinimo gumą, (pvz., prie kėdės ar stalo kojos) ir atsisėskite ant kėdės. Uždėkite gumą taip, kad ji laikytųsi ant pėdos viršaus, po pirštais. Tada patraukite pėdą link savęs ir kelias sekundes palaikykite. Pakartokite kelis kartus. Taip ištempsite kulną.

Dažniausiai užduodami klausimai​

Toliau pateikiame atsakymus į dažniausius klausimus, susijusius su pėdų skausmu.

Rytinis pėdų skausmas dažnai gali būti susijęs su plantariniu fascitu. Miego metu plantarinė fascija atsipalaiduoja, o pirmieji žingsniai ryte gali būti skausmingi dėl fascijos uždegimo.

Pėdų pagalvėlių skausmas dažnai susijęs su netinkama avalyne arba aukštakulnių dėvėjimu, kurie spaudžia šią sritį. Galite jį jausti, jei daug bėgiojate ir šokinėjate. Taip pat yra ir kitų priežasčių, įskaitant pėdų deformacijas ir per ankštus arba per laisvus batus.

Deginimo jausmas pėdose gali būti dėl periferinės neuropatijos, susijusios su nervų pažeidimu, arba dėl ilgalaikio stovėjimo ir pėdų pertempimo.

Esant ilgalaikiam pėdų skausmui, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą arba podiatrą. Podiatrai yra medicinos specialistai, kurie gali padėti esant įvairioms pėdų ir apatinės galūnės problemoms, bei konsultuoja pėdos priežiūros profilaktikos klausimais. 

Taip, kineziterapija gali padėti sumažinti pėdų skausmą, tikslingais pratimais stiprinant raumenis ir didinant lankstumą, gerinant bendrą funkciją ir užkertant kelią tolimesnėms traumoms. Todėl rekomenduojama kineziterapeuto konsultacija, kurios metu specialistas padėtų nustatyti skausmo priežastį ir parinks tinkamas gydymo priemones.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?
Susijusios paslaugos
Kineziterapeuto konsultacija
Individuali kineziterapija
INDIBA terapija