Pėdų skausmas – tai nemalonus ar aštrus pojūtis, jaučiamas vienoje ar keliose pėdos srityse, pvz., kojų pirštuose, kulnuose, pėdos skliautuose ar pėdos pagalvėlese. Pėdų skausmas gali būti tiek laikinas, tiek lėtinis, o jo intensyvumas gali svyruoti nuo nedidelio diskomforto iki stipraus, judėjimą ribojančio skausmo. Skausmas pėdose gali atsirasti dėl pernelyg didelės apkrovos, sužalojimų, arba tam tikrų sveikatos būklių.
Pėdų skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, susijusių tiek su gyvenimo būdu, tiek su sveikatos problemomis ir pėdų ligomis. Kadangi jūsų pėdos kiekvieną dieną atlieka labai svarbų darbą – atlaiko kūno svorį stovint ir einant, pėdų skausmas yra dažnas. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių veiksnių, dėl kurių gali skaudėti pėdas:
Ilgesnis stovėjimas ar vaikščiojimas sukelia didelę apkrovą pėdoms, dėl kurios gali atsirasti diskomfortas ar skausmas. Jei pėdų skausmas pasireiškia tik po ilgų valandų, praleistų ant kojų ir praeina pailsėjus, dažniausiai nereikia labai nerimauti – tuomet užtenka suteikti pėdoms pakankamai poislio. Tačiau jei skausmas tęsiasi, tai gali rodyti pėdos pertempimą ar raumenų nuovargį, kas gali sukelti daug rimtesnių problemų ateityje.
Kadangi pėdos yra sukurtos atlaikyti žmogaus kūno svorį, didesnis kūno svoris reiškia didesnę apkrovą pėdoms, ypač ilgiau vaikštant ar stovint. Ši papildoma apkrova gali lemti greitesnį sąnarių ir sausgyslių dėvėjimąsi bei sukelti įvairius pėdų skausmus, kurie ilgainiui gali tik stiprėti.
Netinkama avalynė, ypač aukštakulniai moterims, gali deformuoti pėdos kaulus ir sąnarius, sukelti diskomfortą, nuospaudas bei ilgainiui prisidėti prie chroniškų skausmų. Aukštakulniai suspaudžia priekinę pėdų dalį ir sukuria neproporcingą apkrovą, dėl ko dažnai skauda pėdų pirštus bei jų pagalvėles. Taip pat, jei jūsų batai netinkamai priglunda arba nepakankamai palaiko pėdos skliautą, gali pradėti skaudėti pėdą ar net galite pajusti kulkšnies, kelių ar klubų skausmą.
Ryšys tarp jūsų laikysenos ir pėdų sveikatos gali būti akivaizdus ne iš karto, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad laikysena gali labai paveikti jūsų pėdas. Netaisyklinga laikysena, pavyzdžiui, susikūprinimas ar per didelis palinkimas į priekį, gali prisidėti prie plokščios pėdos formavimosi ir per didelės pronacijos (per didelis pėdų pakrypimas į vidų), o tai gali sukelti pėdų skausmą.
Netaisyklinga laikysena, ypač esant skoliozei, gali sukelti ne tik nugaros, bet ir pėdų skausmą. Skoliozės metu kūno svoris nėra tolygiai paskirstytas, todėl pėdoms tenka netolygios apkrovos, kurios gali sukelti skausmą ir diskomfortą. Prasta laikysena keičia jūsų vaikščiojimą, todėl dažnai pasikeičia eisena. Šis pakitimas gali įtempti padų fasciją – storą audinio juostą, besitęsiančią per visą pėdą nuo apačios į viršų, ir sukelti kulno skausmą ir plantarinį fascitą.
Įvairios pėdų deformacijos, tokios kaip hallux valgus (didžiojo pėdos piršto deformacija, kai stebimi iššokę kauliukai), taip pat gali būti pėdų skausmo priežastis. Pradžioje ima skaudėti didžiojo pėdos piršto sąnarį, pakartotinai atsiranda nuospaudų, deformuojasi pirštai. Ilgainiui dėl deformacijų gali būti sunku išsirinkti batus, minant jaučiamas pėdos skausmas, kartais deginimas, vėliau skausmas apima visą pėdą. Šie pakitimai dažnai yra paveldimi arba atsiranda dėl netinkamos, per daug siauros ir priekyje smailėjančios avalynės dėvėjimo ir gali sukelti ilgalaikį skausmą.
Plokščiapėdystė – tai būklė, kai pėdos skliautas yra žemesnis ar visiškai plokščias. Tokios pėdos nepakankamai amortizuoja apkrovą, todėl ilgiau stovint ar vaikštant pėdos struktūros patiria daugiau įtampos, o tai gali sukelti skausmą.
Plantarinis fascitas yra būklė, kai uždegimas apima plantarinę fasciją – raištį, esantį pado apačioje. Šis uždegimas dažniausiai sukelia intensyvų skausmą pėdos apačioje, ypač rytais, vos atsikėlus. Pagrindinis padų fascito simptomas yra skausmas pėdos apačioje, aplink kulną ir pėdos skliautą. Labiau tikėtina, kad tai padų fascitas, jei: skausmas yra daug stipresnis, rytais, kai pradedate vaikščioti po miego ar poilsio; skausmas gali būti jaučiamas mažiau fizinio krūvio metu, bet grįžta pailsėjus. Plantarinis fascitas dažnai gydomas uždegimą mažinančiais vaistais ir kineziterapija.
Achilo tendinitas – tai Achilo sausgyslės uždegimas, kurio pagrindiniai simptomai yra skausmas kulno srityje ir išilgai Achilo sausgyslės einant ar bėgant, skausmas ir sustingimas šioje srityje ryte bei sausgyslės skausmas liečiant ar judant. Šis uždegimas dažniausiai pasireiškia dėl per didelio krūvio, ypač daug bėgiojant ar aktyviai sportuojant. Jei tendinitas nėra gydomas, jis gali peraugti į lėtinį skausmą ir smarkiai apriboti fizinį aktyvumą.
Norint veiksmingai malšinti pėdų skausmą, svarbu pirmiausia nustatyti jo priežastį. Daugelis pėdų skausmo priežasčių yra nepavojingos, tačiau kreipkitės į gydytoją, jei skausmas pėdose pasikartojantis ir ilgai nepraeina, ar trunka ilgiau nei savaitę, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, ortopedą-traumatologą, pediatrą arba reumatologą.
Gydymo būdai:
Jei jaučiate pėdų skausmą, galite išbandyti šiuos būdus:
Norėdami išvengti pėdų skausmo, stenkitės tinkamai prižiūrėti savo pėdas:
Toliau pateikiame atsakymus į dažniausius klausimus, susijusius su pėdų skausmu.
Rytinis pėdų skausmas dažnai gali būti susijęs su plantariniu fascitu. Miego metu plantarinė fascija atsipalaiduoja, o pirmieji žingsniai ryte gali būti skausmingi dėl fascijos uždegimo.
Pėdų pagalvėlių skausmas dažnai susijęs su netinkama avalyne arba aukštakulnių dėvėjimu, kurie spaudžia šią sritį. Galite jį jausti, jei daug bėgiojate ir šokinėjate. Taip pat yra ir kitų priežasčių, įskaitant pėdų deformacijas ir per ankštus arba per laisvus batus.
Deginimo jausmas pėdose gali būti dėl periferinės neuropatijos, susijusios su nervų pažeidimu, arba dėl ilgalaikio stovėjimo ir pėdų pertempimo.
Esant ilgalaikiam pėdų skausmui, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą arba podiatrą. Podiatrai yra medicinos specialistai, kurie gali padėti esant įvairioms pėdų ir apatinės galūnės problemoms, bei konsultuoja pėdos priežiūros profilaktikos klausimais.
Taip, kineziterapija gali padėti sumažinti pėdų skausmą, tikslingais pratimais stiprinant raumenis ir didinant lankstumą, gerinant bendrą funkciją ir užkertant kelią tolimesnėms traumoms. Todėl rekomenduojama kineziterapeuto konsultacija, kurios metu specialistas padėtų nustatyti skausmo priežastį ir parinks tinkamas gydymo priemones.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.