Sąnarių skausmo priežastys ir gydymas

Sąnarių skausmo gydymas

Sąnarys – tai kaulus jungianti jungtis, nuo kurios priklauso paslankumas ir judesio amplitudė.

Didžioji dalis žmonių, ko gero, ne kartą yra patyrę sąnarių maudimą. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai nekaltas skausmas signalizuoja apie rimtesnius sveikatos sutrikimus. Tiesa, yra įprasta laukti iki paskutinės minutės galvojant, kad skausmas praeis savaime. Ignoruoti šio skausmo nevertėtų, kadangi tai gali būti ne tik paprastas maudimas, bet ir rimtos ligos pradžia.

Sąnarių skausmo priežastys

Sąnarių skausmai gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių. Kadangi sąnariai yra sudaryti iš daugybės skirtingų struktūrų, problema kiekviename iš jų gali pasireikšti skausmu. Taip pat, kartais kitose kūno vietose ar audiniuose esančios problemos gali sukelti skausmą, kuris persiduoda ir į patį sąnarį. Sąnarių skausmo supratimas yra svarbus tuo, jog nuo to priklauso gydymo procesas. Pateikiame dažniausiai pasitaikančias sąnario skausmo priežastis:

Artritas. Tai yra viena dažniausiai sutinkamų sąnario skausmo atsiradimo priežasčių. Artritas gali pasireikšti vieno arba kelių sąnarių uždegimu. Uždegimas neigiamai paveikia žmogaus darbingumą, gyvenimo kokybę, todėl būtų tikslinga kreiptis į specialistus, kad ši sąnarių liga būtų kuo anksčiau pradėta gydyti.

Osteoartritas. Osteoartritas yra degeneracinė liga, dėl kurios palengva pradeda irti sąnarį supančios kremzlės. Dėl to, kaulai trinasi tarpusavyje, gali atskilti dalelė kremzlės ir patekti į sąnarį, ko pasekoje bus juntamas girgždėjimas sąnariuose ir jų sustingimas.

Tendinitas. Tendinitas arba kitaip sausgyslių uždegimas, atsiranda sudirginus arba pažeidus sąnaryje esančią sausgyslę. Tai gali nutikti dėl pakartotinių traumų, pakartotinių judesių sporto ar darbo metu ir ar dėl staigaus pažeidimo. Tendinitas gali paveikti pečius, alkūnes, klubus ir kelius.

Traumos ir sužeidimai. Kiekvieną sąnarį sudaro daug elementų ir dėl patirto stipraus smūgio, nukritus, netaisyklingai pasisukus, bet kuris iš jų gali būti pažeistas.  Taigi, sąnarių skausmas gali atsirasti dėl po sužalojimo įtrūkusios kremzlės, plyšusio raiščio.

Kaulų lūžiai. Kaulų lūžių metu ne visuomet pastebime ryškias deformacijas, tačiau tikrai galima pajausti, kad ,,neveikia” sąnarys – žmogus paprasčiausiai negali jo pajudinti.

Temperatūros, oro, metų laikų kaita. Jeigu turime nors ir lengvai pažeistą sąnarį, jį nepalankiai pradeda veikti drėgnas ar šaltas oras ar net slėgio kaita. Keičiantis orams, mažėjant slėgiui, padidėja sąnarių skysčio klampumas, dėl to sąnariai ima sunkiau judėti. Vis dėlto, ne tik pažeistus sąnarius gali veikti oro sąlygos, net ir sveikas žmogus gali jausti diskomfortą dėl to, nes keičiantis orams keičiasi ir mūsų audinių savybės.

Kas yra sąnarių uždegimas ir kaip jis pasireiškia?

Sąnarių uždegimas – dažnai vadinamas artritu. Artritas gali būti dvejopas: ūminis arba lėtinis. Ūminio sąnarių uždegimo atveju skausmas prasideda staiga, jis iškart yra stiprus, o lėtinis sąnarių uždegimas vystosi palaipsniui, vėliau skausmas intensyvėja. Sąnarių uždegimas atsiranda, kai imuninė sistema arba pažeisti audiniai išskiria chemines medžiagas, kurios sukelia sąnario patinimą, skausmą ir kitus simptomus. Jis gali paveikti tik vieną sąnarį, pavyzdžiui, kai žmogus patiria traumą. Tačiau tam tikros sveikatos būklės gali sukelti daugybę sąnarių uždegimų visame kūne. Pateikiame kelis iš sąnario uždegimo simptomų:

  • Sąnario patinimas
  • Sąnarių skausmas (skausmas nuolatinis visoje sąnario srityje)
  • Sąnario maudimas, pereinantis į skausmą judant
  • Mažesnis sąnario judrumas

Taip pat sąnario uždegimo metu neretai gali parausti oda, sąnario vietoje gali būti juntama šiluma ir gali būti pastebima pakitusi sąnario forma.

Sąnarių skausmo rūšys

Yra įprasta manyti, jog sąnarių skausmas vargina tik vyresnio amžiaus asmenis, tačiau ši nuomonė yra klaidinga, kadangi su šiais skausmais gali susidurti įvairaus amžiaus žmonės. Sąnarių skausmus galima skirstyti pagal skausmo vietą. Skiriamos pagrindinės sąnarių skausmo rūšys:

PLAŠTAKOS sąnarių skausmas

Pirštų sąnarių skausmo priežastys dažniausiai būna skirtingų pirštų raumenų patempimai, plyšimai. Taip pat nervinės kilmės pažeidimai, raiščių pažeidimai, skirtingų pirštakaulių lūžiai. Artritas yra viena iš pagrindinių priežasčių. Pirštų sąnarių skausmas gydomas atsižvelgiant į priežastį.

Alkūnės sąnario skausmas

Alkūnės sąnario skausmas neretai juntamas dėl patirtų sužalojimų, o šios pažeistos vietos gydymas trunka ganėtinai ilgai. Dažniausias alkūnės sužalojimai – lateralinis epikondilitas, kuris dar gali būti vadinamas ,,tenisininko alkūne” ir medialinis epikondilitas, kuris dar vadinamas ,,golfo žaidėjo alkūne”.

Peties sąnario skausmas

Peties sąnario skausmo priežastis dažniausiai yra įvairūs sužeidimai, tačiau skausmas gali būti jaučiamas ir dėl minkštųjų audinių suirimo, dėl pernelyg mažo ar didelio fizinio krūvio, peties rotatorių įplyšimų, peties ankštumo sindromo ar sąnario dislokacijos. Vertėtų paminėti tai, kad peties skausmai gali pasireikšti praėjus net keliems metams po patirtos traumos, nes išsivysto osteoartritas.

Klubo sąnario skausmas

Klubo sąnario skausmą gali sukelti daugybė priežasčių, todėl reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris galėtų nustatyti tikslingą skausmo priežastį. Tačiau galima paminėti jog klubo sąnario skausmus gali sukelti osteoartritas, osteonekrozė, klubo sąnario uždegimas ar kt.

Kelio sąnario skausmas

Žmogaus keliai atlaiko didelį svorį ir patiria daug spaudimo, bei gauna daug krūvio. Kelio sąnario skausmas yra dažniausiai pasitaikanti problema tarp visų žmonių. Skausmas gali atsirasti dėl visų jau anksčiau minėtų priežasčių. Kelio sąnarius gali skaudėti dėl šiai sričiai būdingų būklių, tokių kaip: beikerio cista, bėgiko kelis, menisko įtrūkimai. 

Neretai žmonės, turintys problemų su sąnariais, sąnarių skausmą jaučia net ir naktį, ramybės būsenoje. Įprastai nuo 11 valandos vakaro iki 4-5 valandos ryto pasiekiamas sąnarių skausmo pikas. Deja, bet nėra nustatyta, kas konkrečiai lemia didėjantį skausmą.

Kas padeda nuo sąnarių skausmo?

Pajutus sąnarių skausmą pirmoji priemonė, kurios imamasi susidūrus su sąnarių skausmu yra – gydymas namų sąlygomis. Ne visuomet turime galimybę apsilankyti pas gydytoją, todėl sąnarių skausmą galite bandyti malšinti namuose šiais būdais:

  1. Leiskite sąnariui pailsėti
  2. Venkite veiklų, kurios kelia diskomfortą ar dar didesnį skausmą
  3. Sutvarstykite sąnarį
  4. Kas keletą valandų dėkite šaltą kompresą

Kaip gydyti sąnarių skausmą?

Sąnarių skausmas gali būti varginantis, todėl gydymo tikslas yra sumažinti skausmą ar kilusį uždegimą, užtikrinti optimalią sąnarių veiklą. Skirtingos vietos ir trukmės sąnarių skausmas gali būti gydomas skirtingai. Žemiau pateikiame pagrindinius gydymo būdus esant sąnarių skausmui:

Kaip išvengti sąnarių skausmo?

Kad išvengtumėte varginančio sąnarių skausmo, rekomenduojama:

  • Mankštintis. Mankšta yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, norint išlikti sveikam. Reguliari mankšta pagerina sąnarius supančių raumenų ir raiščių tonusą, todėl padeda išvengti netikėtų sąnarių panirimų, skausmingų raumenų spazmų. Be to, atliekant fizinius pratimus gerėja sąnario kraujotaka, o tai leidžia sąnarį aprūpinti maisto medžiagomis.
  • Sveikai maitintis. Būtinai pasirūpinkite, kad maiste būtų vitaminų bei reikiamų mikroelementų ( vitaminai A, E, C, D3, cinkas, selenas). Rekomenduojama valgyti vaisius, daržoves, riešutus ir į savo racioną įtraukti žuvį, kurioje gausu sąnariams reikalingos omega-3 nesočiųjų riebalų rūgščių.
  • Vartoti maisto papildus. Papildai yra vartojami kaip mitybos papildymas, jie kompensuoja vitamin ir kitų naudingų mikroelementų trūkumą organizme. Atminkite, kad maisto papildai nėra visavertės mitybos pakaitalas. Jei valgote mažais žuvies, papildomai galite vartoti žuvų taukų kapsules. Taip pat rekomenduojama vartoti ir kolageną, kuris yra puikus papildas sąnariams.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.