Stuburo išvarža yra viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių, kuri paveikia daugybę žmonių visame pasaulyje. Šis sveikatos sutrikimas dažnai atsiranda dėl įvairių priežasčių, tokių kaip netaisyklinga laikysena, per didelė fizinė apkrova ar senėjimo procesai. Stuburo išvarža gali sukelti didelį diskomfortą ir apriboti kasdienę veiklą, todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti šį sutrikimą ir kokie yra jo gydymo būdai.
Stuburo išvarža – tai sveikatos sutrikimas, kuomet pažeidžiamas tarpslankstelinio disko fibrozinis žiedas ir minkštoji disko dalis prasiveržia į stuburo kanalą, dirgindama šalia esančius nervus arba nugaros smegenis. Žmogaus stuburas yra sudarytas iš 33 slankstelių, suskirstytų į penkias pagrindines dalis: kaklinę, krūtininę, juosmeninę, kryžkaulinę ir uodegikaulio. Tarp šių slankstelių yra išsidėstę 23 tarpslanksteliniai diskai, kurie leidžia stuburui lankstytis ir sugerti smūgius. Kiekvienas tarpslankstelinis diskas susideda iš minkštos vidinės dalies, vadinamos branduoliu, ir tvirto išorinio žiedo, vadinamo fibrozinio žiedo. Kai fibrozinis žiedas plyšta arba susilpnėja, jo branduolys gali išsiveržti iš savo įprastos vietos stuburo kanale, sukeldamas išvaržą. Tai gali suspausti netoliese esančius nervus arba nugaros smegenis ir sukelti nugaros skausmą ir nugaros smegenų disfunkciją bei kitus simptomus. Dažniausiai išvaržos pažeidžiami juosmeninėje dalyje esantys tarpslanksteliniai diskai, tačiau gali būti pažeidžiamas bet kurioje stuburo dalyje esantis diskas.
Stuburo išvaržos požymiai gali skirtis priklausomai nuo to, kurioje stuburo dalyje atsirado išvarža ir kokius nervus ji spaudžia. Dažniausiai pasitaikantys stuburo išvaržos simptomai yra šie:
Stuburo išvarža gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažniausios išvaržos atsiradimo priežastys yra šios:
Stuburo išvaržos sukeliamas skausmas gali būti labai įvairus ir pasireikšti skirtingose kūno vietose, priklausomai nuo to, kurioje stuburo dalyje yra išvarža. Be skausmo, stuburo išvarža gali sukelti ir kitus sutrikimus.
Kai stuburo išvarža spaudžia nervus, kurie eina į kojas ar rankas, skausmas gali plisti iš nugaros į šias galūnes. Įprasta, kad disko išvarža apatinėje nugaros dalyje sukelia sėdmeninio nervo skausmą. Šis aštrus skausmas dažniausiai keliauja viena sėdmenų puse į koją, o kartais ir į pėdą, gali sukelti dilgčiojimą ar tirpimą kojose ir (arba) pėdose bei raumenų silpnumą. Šis skausmas dažnai apibūdinamas kaip aštrus, deginantis ar panašus į elektros smūgį. Tai gali riboti kasdienes veiklas ir sumažinti gyvenimo kokybę.
Juosmens srityje atsiradusi stuburo išvarža gali sukelti intensyvų skausmą apatinėje nugaros dalyje. Šis skausmas gali būti pastovus arba atsirasti tik tam tikrose padėtyse. Dažnai skausmas stiprėja sėdint ar lenkiantis į priekį.
Nervų spaudimas dėl stuburo išvaržos gali sukelti tirpimą ar dilgčiojimą tose vietose, kurias valdo pažeisti nervai. Pavyzdžiui, jei išvarža spaudžia nervus juosmens srityje, tirpimas gali atsirasti kojose, o jei kaklo srityje – rankose. Sužinokite, ką daryti, kai tirpsta rankos.
Stuburo išvaržos gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo simptomų sunkumo ir trukmės. Gydymas gali apimti konservatyvius metodus, tokius kaip kineziterapija ir vaistai, arba chirurginę intervenciją, jei kiti metodai nėra veiksmingi. Didžiajai daliai turinčių išvaržą operacijos neprireikia. Toliau pateiksime išvaržos gydymo būdus.
Kineziterapija yra vienas iš pagrindinių stuburo išvaržos gydymo būdų. Tai apima fizinius pratimus ir terapijas, kurios padeda stiprinti nugaros raumenis, gerinti laikyseną ir mažinti spaudimą, tenkantį nervams, atpalaiduoti įtemptus raumenis ir gerinti kraujotaką. Anksčiau gydytojų patarimai esant išvaržai buvo pasyviai ilsėtis, tačiau nuo to laiko gydytojai pakeitė savo poziciją, sutikdami, kad išlikti aktyviam yra daug svarbiau jūsų kūno gebėjimui atsigauti. Nors tam tikras poilsis yra priimtinas ir būtinas, turėtumėte stengtis būti kiek įmanoma aktyvesni. Tam puikiai tinka kineziterapija. Kineziterapeutas padės suprasti, kiek turėtumėte mankštintis ir padės atsigauti, nepabloginant būklės bei apmokys taisyklingai atlikti raumenų stiprinimo pratimus ir padidinti savo lankstumą.
Kineziterapija susideda iš aktyvių ir pasyvių pratimų. Aktyvių pratimų metu tiesiogiai sutraukiami ir atpalaiduojami raumenys. Štai keletas aktyvių pratimų pavyzdžių:
Aerobiniai pratimai – padeda malšinti stuburo išvaržos sukeliamus simptomus, nes padidina kraujo pritekėjimą į stuburą ir sumažina sąstingį. Esant diskų išvaržoms, geriausiai tinka nedidelę apkrovą sąnariams sukeliantys aerobiniai pratimai, pavyzdžiui, plaukimas, važiavimas dviračiu ar greitas ėjimas.
Jėgos pratimai – atliekami liemens ir nugaros raumenų stiprinimo pratimai. Stipresni liemens ir nugaros raumenys padeda palaikyti jūsų kūno svorį ir kaulus, kad sumažintų stuburui tenkantį spaudimą.
Tempimo pratimai – jie padeda išvengti nugaros raumenų sąstingio ir padeda išlaikyti pakankamą lankstumą, kad galėtumėte atlikti jėgos ir aerobinius pratimus.
Pasyvūs kineziterapijos metodai sutraukia ir atpalaiduoja raumenis su išorinės jėgos pagalba. Tarpslankstelinio disko išvaržos gydymo metu galite susidurti su šiais pasyviais kineziterapijos metodais:
Osteopatija yra gydymo metodas, kuris taip pat naudoja rankų manipuliacijas, siekiant pagerinti kraujotaką, sumažinti skausmą ir skatinti natūralią kūno gijimą. Osteopatas gali dirbti su viso kūno raumenimis ir sąnariais, siekdamas sumažinti stuburo išvaržos sukeliamą diskomfortą.
Manualinė terapija yra kineziterapijos dalis, apimanti specifines manualines technikas, kurios padeda atkurti sąnarių funkciją, sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti kraujotaką. Tai gali apimti masažą, sąnarių mobilizaciją ir manipuliacijas. Masažas pagerina kraujotaką, mažina uždegimą ir raumenų spazmus. Minkštųjų audinių mobilizacijos metu taikomas įvairos trukmės, stiprumo ir gylio spaudimas.
Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) – naudojant TENS aparatą, atitinkamo stiprumo elektros srovė nukreipiama į tikslinius raumenis ir nervus. Elektros srovė skatina jūsų nervus išskirti endorfinus – natūralias kūno skausmą malšinančias medžiagas.
Vaistai gali būti naudojami stuburo išvaržos simptomams palengvinti. Tai gali apimti skausmą malšinančius vaistus, priešuždegiminius preparatus ir raumenų atpalaidavimo priemones. Sunkesniais atvejais gali būti skiriami stipresni vaistai arba netgi steroidų injekcijos.
Jei jūsų skausmas yra stiprus, gydytojas gali paskirti receptinius vaistus nuo skausmo. Jei skausmas yra lengvas arba kontroliuojamas, gydytojas gali rekomenduoti nereceptinius vaistus, kad padėtų kontroliuoti skausmą. Jie malšina skausmą, bet nesumažina uždegimo. Nesumažėjus uždegimui, laikinas skausmo malšinimas gali padidinti disko išvaržos simptomų paūmėjimo riziką. Tačiau nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) mažina uždegimą ir skausmą.
Labai stipriam disko išvaržos sukeliamam skausmui gydytojas gali skirti vieną ar daugiau iš šių vaistų:
Chirurginė intervencija gali būti reikalinga, jei kiti gydymo metodai nėra veiksmingi arba jei išvarža sukelia labai stiprų skausmą ir funkcijos praradimą. Operacijos tikslas yra pašalinti spaudimą, tenkantį nervams, pašalinant dalį arba visą išvaržos pažeistą diską. Operacija dažnai yra paskutinė priemonė ir yra atliekama tik tuomet, kai kiti gydymo būdai nepavyksta.
Jei operacija yra būtina, gydytojas parinks minimaliai invazinį variantą su didžiausia sėkmės tikimybe, atsižvelgiant į jūsų būklę. Gydytojas gali rekomenduoti operaciją, jei susiduriate su šiomis problemomis:
Štai keletas įprastų chirurginio disko išvaržos gydymo būdų:
Po stuburo išvaržos operacijos svarbi yra tinkama reabilitacija, siekiant atkurti nugaros funkcijas ir išvengti komplikacijų. Reabilitacija paprastai trunka kelis mėnesius ir apima kineziterapiją, masažą, specialius pratimus ir laikysenos korekciją. Reabilitacijos metu svarbu laikytis gydytojo ir kineziterapeuto rekomendacijų, kad būtų pasiektas maksimalus gijimo efektyvumas.
Tinkami atliekami pratimai gali padėti sumažinti stuburo išvaržos sukeliamą skausmą, sustiprinti nugaros ir liemens raumenis ir pagerinti stuburo funkciją. Štai keletas efektyvių pratimų turint stuburo išvaržą:
Juosmeninės dalies tiesimas stovint
Gali padėti sumažinti tarpslanksteliniams diskams tenkantį spaudimą.
„Katės ir karvės“ pratimas
Šis pratimas padeda ištempti ir atpalaiduoti nugaros raumenis.
„Tiltelis“
„Miręs vabalas“
Pratimas, skirtas liemens raumenims, ypač skersiniam pilvo raumeniui ir nugarą tiesiantiems raumenims.
Gulėjimas ant pilvo, remiantis alkūnėmis
Gali padėti atstatyti diskų padėtį.
„Kobra“
Sunkesnis ankstesnio pratimo variantas.
Sėdimojo nervo slydimas
Po stuburo išvaržos operacijos invalidumo statusas nėra automatiškai suteikiamas. Tai priklauso nuo operacijos rezultatų, paciento būklės ir funkcijos atkūrimo lygio. Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai.
Negydant stuburo išvaržos, simptomai gali pablogėti ir sukelti rimtesnius sveikatos sutrikimus. Tai gali pažeisti aplinkinius audinius ir nervus, sukelti sunkesnes lėtinio skausmo formas, tokias kaip neuropatija ar radikulopatija, raumenų silpnumą, tirpimą ir netgi nuolatinį nervų pažeidimą. Jei laiku negydoma, ši žala kai kuriais atvejais gali sukelti nuolatinę negalią ar negrįžtamą funkcijos praradimą.
Sportuoti turint stuburo išvaržą galima, tačiau svarbu tai daryti su specialistų priežiūra. Kineziterapeutas ar treneris gali parinkti tinkamus pratimus, kurie nekenks stuburui ir padės stiprinti raumenis bei gerinti laikyseną.
Norint išvengti stuburo išvaržos, svarbu palaikyti taisyklingą laikyseną, vengti per didelės fizinės apkrovos, reguliariai mankštintis ir stiprinti nugaros raumenis. Taip pat rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos principų, tokių kaip tinkama mityba ir pakankamas poilsis.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.