Stuburo išvarža: kokie simptomai ir kaip gydyti?

Stuburo išvarža yra viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių, kuri paveikia daugybę žmonių visame pasaulyje. Šis sveikatos sutrikimas dažnai atsiranda dėl įvairių priežasčių, tokių kaip netaisyklinga laikysena, per didelė fizinė apkrova ar senėjimo procesai. Stuburo išvarža gali sukelti didelį diskomfortą ir apriboti kasdienę veiklą, todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti šį sutrikimą ir kokie yra jo gydymo būdai.

Kas yra stuburo išvarža?

Stuburo išvarža – tai sveikatos sutrikimas, kuomet pažeidžiamas tarpslankstelinio disko fibrozinis žiedas ir minkštoji disko dalis prasiveržia į  stuburo kanalą, dirgindama šalia esančius nervus arba nugaros smegenis.  Žmogaus stuburas yra sudarytas iš 33 slankstelių, suskirstytų į penkias pagrindines dalis: kaklinę, krūtininę, juosmeninę, kryžkaulinę ir uodegikaulio. Tarp šių slankstelių yra išsidėstę 23 tarpslanksteliniai diskai, kurie leidžia stuburui lankstytis ir sugerti smūgius. Kiekvienas tarpslankstelinis diskas susideda iš minkštos vidinės dalies, vadinamos branduoliu, ir tvirto išorinio žiedo, vadinamo fibrozinio žiedo. Kai fibrozinis žiedas plyšta arba susilpnėja, jo branduolys gali išsiveržti iš savo įprastos vietos stuburo kanale, sukeldamas išvaržą. Tai gali suspausti netoliese esančius nervus arba nugaros smegenis ir sukelti nugaros skausmą ir nugaros smegenų disfunkciją bei kitus simptomus. Dažniausiai išvaržos pažeidžiami juosmeninėje dalyje esantys tarpslanksteliniai diskai, tačiau gali būti pažeidžiamas bet kurioje stuburo dalyje esantis diskas.

Stuburo išvaržos simptomai

Stuburo išvaržos požymiai gali skirtis priklausomai nuo to, kurioje stuburo dalyje atsirado išvarža ir kokius nervus ji spaudžia. Dažniausiai pasitaikantys stuburo išvaržos simptomai yra šie:

  • Nugaros skausmas: skausmas gali būti nuolatinis arba pasireikšti tik tam tikrose padėtyse. Jis gali būti aštrus ar deginantis, ypač pažeidimo vietoje.
  • Skausmas plintantis į kojas ar rankas: jei išvarža spaudžia sėdimąjį nervą, skausmas gali plisti į kojas (išialgija), o jei spaudžiami kaklo nervai, skausmas gali plisti į rankas.
  • Raumenų silpnumas: dėl nervų spaudimo gali sumažėti raumenų jėga, ypač tose kūno vietose, kurias valdo pažeisti nervai.
  • Tirpimas ar dilgčiojimas: pažeisto nervo srityje gali atsirasti nejautra ar dilgčiojimas.
  • Judesių apribojimas: dėl skausmo ar raumenų silpnumo gali būti sunku atlikti tam tikrus judesius ar veiklas.

Stuburo išvaržos priežastys

Stuburo išvarža gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažniausios išvaržos atsiradimo priežastys yra šios:

  • Amžius: senstant tarpslanksteliniai diskai praranda savo elastingumą ir tampa trapesni. Taip yra todėl, kad senstant diskai pradeda prarasti dalį apsauginio vandens kiekio. Dėl to jie gali lengviau išslysti iš savo vietos.
  • Netaisyklinga laikysena: ilgalaikis sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje gali padidinti spaudimą, tenkantį tarpslanksteliniams diskams.
  • Per didelė fizinė apkrova: sunkus fizinis darbas, pasikartojantys judesiai ar netinkamai atliekami sporto pratimai gali sukelti išvaržą. Diskas gali išslysti iš vietos, kai sukatės, kad pakeltumėte objektą. Keliant labai didelį, sunkų daiktą, gali būti labai apkrauta apatinė nugaros dalis, todėl diskas gali praslysti. Jei dirbate labai sunkų fizinį darbą, kuriame reikia daug kelti, gali kilti diskų praslydimo rizika.
  • Traumos: staigus, stiprus smūgis ar kritimas, netinkamai atliktas staigus kėlimo ar sukimosi judesys gali pažeisti tarpslankstelinius diskus.
  • Genetika: kai kurie žmonės gali būti genetiškai linkę turėti silpnesnius tarpslankstelinius diskus.
  • Antsvoris: antsvorio turintiems asmenims taip pat gresia didesnė disko praslydimo rizika, nes jų diskai turi išlaikyti papildomą svorį. Silpni raumenys ir sėslus gyvenimo būdas taip pat gali prisidėti prie disko praslydimo.

Stuburo išvaržos skausmas ir kiti sutrikimai

Stuburo išvaržos sukeliamas skausmas gali būti labai įvairus ir pasireikšti skirtingose kūno vietose, priklausomai nuo to, kurioje stuburo dalyje yra išvarža. Be skausmo, stuburo išvarža gali sukelti ir kitus sutrikimus.

Stuburo išvarža: skauda koją arba ranką

Kai stuburo išvarža spaudžia nervus, kurie eina į kojas ar rankas, skausmas gali plisti iš nugaros į šias galūnes. Įprasta, kad disko išvarža apatinėje nugaros dalyje sukelia sėdmeninio nervo skausmą. Šis aštrus skausmas dažniausiai keliauja viena sėdmenų puse į koją, o kartais ir į pėdą, gali sukelti dilgčiojimą ar tirpimą kojose ir (arba) pėdose bei raumenų silpnumą. Šis skausmas dažnai apibūdinamas kaip aštrus, deginantis ar panašus į elektros smūgį. Tai gali riboti kasdienes veiklas ir sumažinti gyvenimo kokybę.

Stuburo išvarža: skauda juosmenį

Juosmens srityje atsiradusi stuburo išvarža gali sukelti intensyvų skausmą apatinėje nugaros dalyje. Šis skausmas gali būti pastovus arba atsirasti tik tam tikrose padėtyse. Dažnai skausmas stiprėja sėdint ar lenkiantis į priekį.

Stuburo išvarža: tirpsta koja arba ranka

Nervų spaudimas dėl stuburo išvaržos gali sukelti tirpimą ar dilgčiojimą tose vietose, kurias valdo pažeisti nervai. Pavyzdžiui, jei išvarža spaudžia nervus juosmens srityje, tirpimas gali atsirasti kojose, o jei kaklo srityje – rankose. Sužinokite, ką daryti, kai tirpsta rankos.

Stuburo išvaržos gydymas

Stuburo išvaržos gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo simptomų sunkumo ir trukmės. Gydymas gali apimti konservatyvius metodus, tokius kaip kineziterapija ir vaistai, arba chirurginę intervenciją, jei kiti metodai nėra veiksmingi. Didžiajai daliai turinčių išvaržą operacijos neprireikia. Toliau pateiksime išvaržos gydymo būdus.

Kineziterapija

Kineziterapija yra vienas iš pagrindinių stuburo išvaržos gydymo būdų. Tai apima fizinius pratimus ir terapijas, kurios padeda stiprinti nugaros raumenis, gerinti laikyseną ir mažinti spaudimą, tenkantį nervams, atpalaiduoti įtemptus raumenis ir gerinti kraujotaką. Anksčiau gydytojų patarimai esant išvaržai buvo pasyviai ilsėtis, tačiau nuo to laiko gydytojai pakeitė savo poziciją, sutikdami, kad išlikti aktyviam yra daug svarbiau jūsų kūno gebėjimui atsigauti. Nors tam tikras poilsis yra priimtinas ir būtinas, turėtumėte stengtis būti kiek įmanoma aktyvesni. Tam puikiai tinka kineziterapija. Kineziterapeutas padės suprasti, kiek turėtumėte mankštintis ir padės atsigauti, nepabloginant būklės bei apmokys taisyklingai atlikti raumenų stiprinimo pratimus ir padidinti savo lankstumą.

Kineziterapija susideda iš aktyvių ir pasyvių pratimų. Aktyvių pratimų metu tiesiogiai sutraukiami ir atpalaiduojami raumenys. Štai keletas aktyvių pratimų pavyzdžių:

Aerobiniai pratimai – padeda malšinti stuburo išvaržos sukeliamus simptomus, nes padidina kraujo pritekėjimą į stuburą ir sumažina sąstingį. Esant diskų išvaržoms, geriausiai tinka nedidelę apkrovą sąnariams sukeliantys aerobiniai pratimai, pavyzdžiui, plaukimas, važiavimas dviračiu ar greitas ėjimas.

Jėgos pratimai – atliekami liemens ir nugaros raumenų stiprinimo pratimai. Stipresni liemens ir nugaros raumenys padeda palaikyti jūsų kūno svorį ir kaulus, kad sumažintų stuburui tenkantį spaudimą.

Tempimo pratimai – jie padeda išvengti nugaros raumenų sąstingio ir padeda išlaikyti pakankamą lankstumą, kad galėtumėte atlikti jėgos ir aerobinius pratimus.

Pasyvūs kineziterapijos metodai sutraukia ir atpalaiduoja raumenis su išorinės jėgos pagalba. Tarpslankstelinio disko išvaržos gydymo metu galite susidurti su šiais pasyviais kineziterapijos metodais:

Osteopatija

Osteopatija yra gydymo metodas, kuris taip pat naudoja rankų manipuliacijas, siekiant pagerinti kraujotaką, sumažinti skausmą ir skatinti natūralią kūno gijimą. Osteopatas gali dirbti su viso kūno raumenimis ir sąnariais, siekdamas sumažinti stuburo išvaržos sukeliamą diskomfortą.

Manualinė terapija

Manualinė terapija yra kineziterapijos dalis, apimanti specifines manualines technikas, kurios padeda atkurti sąnarių funkciją, sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti kraujotaką. Tai gali apimti masažą, sąnarių mobilizaciją ir manipuliacijas. Masažas pagerina kraujotaką, mažina uždegimą ir raumenų spazmus. Minkštųjų audinių mobilizacijos metu taikomas įvairos trukmės, stiprumo ir gylio spaudimas.

TENS

Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) – naudojant TENS aparatą, atitinkamo stiprumo elektros srovė nukreipiama į tikslinius raumenis ir nervus. Elektros srovė skatina jūsų nervus išskirti endorfinus – natūralias kūno skausmą malšinančias medžiagas.

Vaistai

Vaistai gali būti naudojami stuburo išvaržos simptomams palengvinti. Tai gali apimti skausmą malšinančius vaistus, priešuždegiminius preparatus ir raumenų atpalaidavimo priemones. Sunkesniais atvejais gali būti skiriami stipresni vaistai arba netgi steroidų injekcijos.

Jei jūsų skausmas yra stiprus, gydytojas gali paskirti receptinius vaistus nuo skausmo.  Jei skausmas yra lengvas arba kontroliuojamas, gydytojas gali rekomenduoti nereceptinius vaistus, kad padėtų kontroliuoti skausmą. Jie malšina skausmą, bet nesumažina uždegimo. Nesumažėjus uždegimui, laikinas skausmo malšinimas gali padidinti disko išvaržos simptomų paūmėjimo riziką. Tačiau nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) mažina uždegimą ir skausmą. 

Labai stipriam disko išvaržos sukeliamam skausmui gydytojas gali skirti vieną ar daugiau iš šių vaistų:

  • Antikonvulsantus – jei disko išvarža sukelia išialgijos skausmą, gydytojas gali skirti vaistus nuo traukulių. Kai kurių šių vaistų šalutiniai poveikiai yra nuovargis ir mieguistumas.
  • Antidepresantus – gydytojai dažnai skiria triciklius antidepresantus lėtiniam nugaros skausmui gydyti. Kai vartojate tam tikrus antidepresantus keletą savaičių, jie padidina neurotransmiterių kiekį stubure, kurie mažina skausmą.
  • Raumenų relaksantus – raumenų relaksantai, tokie kaip benzodiazepinai, geriausiai tinka stipriems ūminiams disko išvražų sukeltiems skausmams gydyti. Jie žymiai sumažina skausmą, atpalaiduodami raumenis, tačiau gali sukelti priklausomybę.
  • Opioidus – kaip ir vartojant raumenis atpalaiduojančius vaistus, gydytojai skiria opioidus tik esant stipriam nugaros skausmui. Jie veiksmingai malšina skausmą, bet taip gali sukelti priklausomybę. Opioidus turėtumėte vartoti tik atidžiai prižiūrint gydytojui. Opioidai padeda malšinti skausmą, išskirdami endorfinus, kurie slopina skausmo suvokimą.
  • Steroidinius vaistus –  steroidai puikiai mažina uždegimą. Tačiau vartojant per daug, gali padidėti įvairių sveikatos sutrikimų rizika. Taigi gydytojai steroidus skiria savo nuožiūra.
  • Selektyvius nervinių šaknelių blokus – tai yra minimaliai invazinė injekcija, kuri blokuoja skausmo signalus tarp stuburo nervų ir smegenų. Šiose injekcijose yra vietinio anestetiko, o kartais ir kortikosteroidų, siekiant sumažinti uždegimą ir sumažinti skausmą. Nervinių šaknelių blokas turi du tikslus – diagnostinį, jei malšina paciento skausmą – tai patvirtina, kad nervinė šaknelė sukelia skausmą. Terapiniu požiūriu nervinių šaknelių blokas gali suteikti pacientui ilgalaikį terapinį palengvėjimą.
  • Epidurines steroidų injekcijas – skirtingai nei nervinių šaknelių blokai, jos paprastai neįšvirkščia vietinio anestetiko į epidurinę erdvę. Ši procedūra yra minimaliai invazinė ir taip pat gali būti naudojama ir gydymo, ir diagnostikos tikslais. Rezultatai gali suteikti trumpalaikį arba kai kuriems pacientams ilgalaikį palengvėjimą.

Operacija

Chirurginė intervencija gali būti reikalinga, jei kiti gydymo metodai nėra veiksmingi arba jei išvarža sukelia labai stiprų skausmą ir funkcijos praradimą. Operacijos tikslas yra pašalinti spaudimą, tenkantį nervams, pašalinant dalį arba visą išvaržos pažeistą diską. Operacija dažnai yra paskutinė priemonė ir yra atliekama tik tuomet, kai kiti gydymo būdai nepavyksta.

Jei operacija yra būtina, gydytojas parinks minimaliai invazinį variantą su didžiausia sėkmės tikimybe, atsižvelgiant į jūsų būklę. Gydytojas gali rekomenduoti operaciją, jei susiduriate su šiomis problemomis:

  • Sunku stovėti ar vaikščioti
  • Kyla problemų dėl šlapimo pūslės ar žarnyno kontrolės
  • Nechirurginiai gydymo metodai nepakankamai malšina skausmą ir simptomus
  • Stiprus skausmas išlieka šešias savaites ar ilgiau
  • Simptomai turi labai stiprų neigiamą poveikį jūsų psichinei sveikatai

Štai keletas įprastų chirurginio disko išvaržos gydymo būdų: 

  • Mikrodiskektomija – tai yra dažniausiai atliekama, minimaliai invazinė stuburo operacija. Bet kokios mikrodiskektomijos tikslas yra pašalinti disko išvaržą, kad būtų sumažintas spaudimas, tenkantis jūsų stuburo nervams. Po mikrodiskektomijos pacientai gali grįžti namo tą pačią operacijos dieną. Dauguma pacientų po vienos ar dviejų savaičių gali tęsti lengvą veiklą, tačiau dvi ar keturias savaites turėtų vengti kelti sunkius daiktus. Galite tikėtis visiško atsigavimo po mikrodiskektomijos praėjus šešioms savaitėms.
  • Juosmeninių slankstelių laminektomija – tai yra operacija, kurios metu pašalinama dalis arba visa lamina – dalis stuburo slankstelių, sudarančių stuburo kanalo sienas. Ši operacija atliekama norint sumažinti spaudimą nugaros smegenims ar nervų šaknelėms. Ji reikalinga tik esant stipriam nugaros ir kojų skausmui arba kai chirurgui reikia pašalinti dalį plokštelės, kad galėtų pasiekti pažeistą diską. Tradicinė atvira laminektomija apima ilgą atsigavimo laiką ir sumažina stuburo mobilumą. Po jos pacientai ligoninėje praleidžia vidutiniškai nuo trijų iki penkių dienų, o visiškam stuburo kaulų sugijimui prireikia nuo trijų mėnesių iki vienerių metų. Mikroskopinė laminektomija yra minimaliai invazinė, sutrumpinanti atsigavimo laiką ir sumažinanti galimą žalą gretimoms stuburo struktūroms. Atsigavimo laikas po jos yra maždaug šešios savaitės, o pacientas namo gali grįžti tą pačią dieną.
  • Stuburo sintezė yra operacija, sujungianti dvejus ar daugiau stuburo kaulus. Nors paprastai tai yra veiksminga mažinant skausmą judesio metu, tai gali apriboti stuburo judrumą. Ši operacija retesnė, ji atliekama, jei skausmas yra labai stiprus ir mažai tikėtina, kad mažai invazinės operacijos jį sumažins. Atsigavimas po jos trunka nuo šešių savaičių iki šešių mėnesių, priklausomai nuo paciento amžiaus ir sveikatos būklės.
  • Tarpslankstelinio disko keitimas dirbtiniu – tai  palyginti naujesnis išvaržų gydymo būdas. Juo siekiama išsaugoti stuburo judrumą ir stabilumą. Operacijos metu pažeistas diskas pakeičiamas dirbtiniu, pagamintu iš metalo ar plastiko. Ši operacija tinkama tiems pacientams, kuriems reikia gydyti juosmens išvaržą, tačiau taip pat gali tikti ir esant kaklinės dalies diskų išvaržoms. Procedūra trunka maždaug nuo dviejų iki trijų valandų, o dauguma pacientų ligoninėje lieka nuo vienos iki trijų dienų po operacijos ir pasveiksta per tris mėnesius.
  • Endoskopinė foraminoplastika – tai yra viena mažiausiai invazinių stuburo išvaržos operacijų. Ji gali sumažinti disko išvaržos skausmą, atlaisvindama nervus stuburo angos viduje – tuščiaviduriame kauliniame tunelyje, iš kurio nugaros smegenys išeina į rankas pro kaklą arba kojas pro apatinę nugaros dalį. Jei disko išvarža stipriai spaudžia angą kertantį ar iš jos išeinantį nervą, gydytojas gali rekomenduoti endoskopinę foraminoplastiką. Dauguma pacientų gali grįžti į įprastą veiklą per vieną ar dvi savaites po šios operacijos.

Reabilitacija po stuburo išvaržos operacijos

Po stuburo išvaržos operacijos svarbi yra tinkama reabilitacija, siekiant atkurti nugaros funkcijas ir išvengti komplikacijų. Reabilitacija paprastai trunka kelis mėnesius ir apima kineziterapiją, masažą, specialius pratimus ir laikysenos korekciją. Reabilitacijos metu svarbu laikytis gydytojo ir kineziterapeuto rekomendacijų, kad būtų pasiektas maksimalus gijimo efektyvumas.

Stuburo išvaržos pratimai nugarai

Tinkami atliekami pratimai gali padėti sumažinti stuburo išvaržos sukeliamą skausmą, sustiprinti nugaros ir liemens raumenis ir pagerinti stuburo funkciją. Štai keletas efektyvių pratimų turint stuburo išvaržą:

Juosmeninės dalies tiesimas stovint

Gali padėti sumažinti tarpslanksteliniams diskams tenkantį spaudimą.

  • Stovėkite tiesiai.
  • Uždėkite rankas ant klubų.
  • Švelniai stumkite klubus į priekį, kad ištiestumėte apatinę nugaros dalį.
  • Laikykite 2-3 sekundes. atlikite 10 pakartojimų.

„Katės ir karvės“ pratimas

Šis pratimas padeda ištempti ir atpalaiduoti nugaros raumenis.

  • Atsiklaupkite ant keturių.
  • Giliai iškvėpkite ir lėtai išrieskite nugarą aukštyn – kaip pikta katė. Palaikykite kelias sekundes.
  • Po to giliai įkvėpkite ir lėtai išrieskite nugarą žemyn – kaip karvė. 
  • Kartokite 10 kartų.

„Tiltelis“

  • Pratimas stiprina sėdmenų ir apatinės nugaros dalies raumenis.
  • Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kelius, pėdos ant žemės.
  • Kelkite klubus į viršų, spausdami sėdmenis, ir laikykite kūną tiesioje linijoje.
  • Išaikykite poziciją kelias sekundes ir lėtai nusileiskite.
  • Atlikite 8-15 pakartojimų.

„Miręs vabalas“ 

Pratimas, skirtas liemens raumenims, ypač skersiniam pilvo raumeniui ir nugarą tiesiantiems raumenims.

  • Atsigulkite ant kilimėlio ištiestomis į viršų rankomis, kad susidarytumėte statmeną kampą su liemeniu. 
  • Sulenkite klubus ir kelius 90 laipsnių kampu, pakeldami kojas nuo žemės. Jūsų liemuo ir šlaunys turi sudaryti statų kampą, kaip ir šlaunys su blauzdomis. 
  • Įtempkite liemens raumenis, prispausdami apatinės nugaros dalį prie kilimėlio. Išlaikykite šią padėtį viso pratimo metu.
  • Dešinę ranką ir kairę koją laikykite pradinėje padėtyje, tada lėtai tieskite kairę ranką atgal, virš galvos ir link grindų, tuo pat metu ištiesdami dešinįjį kelį ir klubą, siekdami dešiniu kulnu link grindų.
  • Judėkite lėtai ir tolygiai, venkite sukti ar judinti klubus ir juosmenį. Sustokite prieš tai, kai ranka ir koja liesis su žeme.
  • Grąžinkite kairę ranką bei dešinę koją į pradinę padėtį. 
  • Kartokite tuos pačius judesius į priešingai pusei.
  • Atlikite po 8-15 pakartojimų kiekvienai pusei.

Gulėjimas ant pilvo, remiantis alkūnėmis

Gali padėti atstatyti diskų padėtį.

  • Atsigulkite ant pilvo.
  • Padėkite delnus ant grindų, šalia pečių.
  • Atsistumkite nuo grindų, atkeldami savo nugarą ir pečius, išlaikydami dilbius ant grindų.
  • Išlaikykite 30 sekundžių, kartokite 5-10 kartų.

„Kobra“

Sunkesnis ankstesnio pratimo variantas.

  • Atsigulkite ant pilvo, abi rankos ant grindų, šalia krūtinės. 
  • Lėtai ištieskite abi rankas, kad jūsų galva, krūtinė ir pečiai pakiltų nuo grindų.
  • Išlaikykite 10 sekundžių.
  • Nuleiskite galvą, krūtinę, pečius ant grindų.
  • Kartokite 5-10 kartų.

Sėdimojo nervo slydimas

  • Atsisėskite ant kėdės, rankos prie šonų, keliai sulenkti, pėdos remiasi į grindis.
  • Palenkite kaklą, prispausdami smakrą prie krūtinės ir pasilenkite į priekį per liemenį.
  • Ištiesę krūtinę ir kaklą, lėtai ištieskite vieną koją tiek, kiek galite, lenkdami čiurną. 
  • Pastaba: gali būti taip, kad negalėsite visiškai ištiesti kojos be skausmo ar kitų simptomų. 
  • Grįžkite į pradinę padėtį.
  • Atlikite 2 serijas po 10 pakartojimų paveiktai pusei.

Dažniausiai užduodami klausimai​

Po stuburo išvaržos operacijos invalidumo statusas nėra automatiškai suteikiamas. Tai priklauso nuo operacijos rezultatų, paciento būklės ir funkcijos atkūrimo lygio. Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai.

Negydant stuburo išvaržos, simptomai gali pablogėti ir sukelti rimtesnius sveikatos sutrikimus. Tai gali pažeisti aplinkinius audinius ir nervus, sukelti sunkesnes lėtinio skausmo formas, tokias kaip neuropatija ar radikulopatija,  raumenų silpnumą, tirpimą ir netgi nuolatinį nervų pažeidimą. Jei laiku negydoma, ši žala kai kuriais atvejais gali sukelti nuolatinę negalią ar negrįžtamą funkcijos praradimą.

Sportuoti turint stuburo išvaržą galima, tačiau svarbu tai daryti su specialistų priežiūra. Kineziterapeutas ar treneris gali parinkti tinkamus pratimus, kurie nekenks stuburui ir padės stiprinti raumenis bei gerinti laikyseną.

Norint išvengti stuburo išvaržos, svarbu palaikyti taisyklingą laikyseną, vengti per didelės fizinės apkrovos, reguliariai mankštintis ir stiprinti nugaros raumenis. Taip pat rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos principų, tokių kaip tinkama mityba ir pakankamas poilsis.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?
Susijusios paslaugos
Kineziterapeuto konsultacija
Maitland mobilizacija
KINEZITERAPIJA IR RADIJO DAŽNIO TERAPIJA