Kas yra artritas? Viskas ką reikia žinoti

Artritas yra sąnarių liga, kuri paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje. Nors dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, ši liga gali pasireikšti bet kokio amžiaus asmenims, įskaitant vaikus. Yra daugybė artrito formų, tačiau pagrindinės yra reumatoidinis artritas, psoriazinis artritas ir osteoartritas. Šiame straipsnyje aptarsime viską, ką reikia žinoti apie artritą, jo simptomus, priežastis, diagnozavimo ir gydymo būdus bei mitybos svarbą, sergant artritu.

Artritas: kas tai?

Artritas yra sąnarių uždegimas, kuris gali sukelti skausmą, patinimą, sąnarių sąstingį ir apribotą judrumą. Ši liga dažniausiai paveikia rankų, kelių, klubų sąnarius ir stuburą, tačiau gali pažeisti bet kurį kūno sąnarį. Artritas gali pasireikšti kaip ūminis arba lėtinis uždegimas, priklausomai nuo trukmės ir simptomų intensyvumo ir negydomas gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant sąnarių deformacijas ir judrumo praradimą.

Artrito simptomai

Laiku pastebėjus simptomus ir atpažinus artritą galima užkirsti kelią tolesniam ligos progresavimui. Pagrindiniai artrito simptomai yra šie:

 • Sąnario skausmas.
 • Odos paraudimas.
 • Temperatūros padidėjimas.
 • Patinimas.
 • Sąnario gėlimas.
 • Sąnario sustingimas.
 • Naujų kaulinių struktūrų susidarymas.

Nuo ko prasideda artritas?

Artritas prasideda nuo sąnarių uždegimo, kurį gali sukelti įvairios priežastys. Dažniausiai artrito pradžia siejama su genetiniais faktoriais, autoimuninėmis ligomis, infekcijomis, traumomis ir netgi stresu. Ligos pradžioje pastebimas sąnarių skausmas ir patinimas, o negydant artritas gali progresuoti ir sukelti rimtesnes komplikacijas, tokias kaip sąnario kremzlės nykimas, sąnarys praranda judrumą ir deformuojasi. Ilgainiui gali padidėti sąnario skysčio (sinovijos) gamyba, siekiant kompensuoti sąnario kremzlės nykimą. Be to, artritas gali paveikti ir kitas kūno sistemas, sukeldamas mažakraujystę, nuovargį ir kitus bendruosius simptomus.

Artrito formos

Yra daug įvairių artrito rūšių, tačiau išskiriamos pagrindinės trys: psoriazinis artritas, reumatoidinis artritas ir osteoartritas.

Psoriazinis artritas

Psoriazinis artritas yra lėtinė autoimuninė liga, kuri dažnai siejama su odos liga psoriaze (žvyneline). Šios ligos metu imuninė sistema klaidingai puola sąnarių audinius, sukeldama uždegimą, skausmą ir patinimą. Pirmieji psoriazinio artrito simptomai pasireiškia daugelio sąnarių uždegimu, skausmu ir patinimu, gali būti pažeidžiami visi pirštų sąnariai. Dažnai ligos eiga kinta – iš pradžių ji gali apimti tik vieną sąnarį, vėliau pereiti į daug sąnarių,arba atvirkščiai – iš pradžių pakenkiama daug sąnarių, bet vėliau artritas apima mažiau jų. Stuburo sąnarių pažeidimas būdingesnis vėlesniu ligos periodu. Neretai būna ne tik sąnarių, bet ir sausgyslių uždegimas, kuris pasireiškia viso piršto patinimu, kulno, pėdos, dubens srities skausmu.

Be sąnarių pažeidimo, būdingi ir kiti simptomai, kaip odos pleiskanojimas, paraudimas ar kitokie  bėrimai (psoriazė, kitaip – žvynelinė), taip pat nagų pokyčiai.

Reumatoidinis artritas

Reumatoidinis artritas yra lėtinė autoimuninė liga, kuri sukelia sąnarių uždegimą ir gali pažeisti įvairius organus. Dėl autoimuninio proceso (žalingo nuosavos imuninės sistemos poveikio) pažeidžiamas sąnarinis dangalas, jis išveša, ima ardyti kremzlinį audinį, dengiantį kaulų paviršius. Ši liga dažniausiai paveikia smulkius rankų ir kojų sąnarius: plaštakų ir pėdų pirštų, riešų, čiurnų. Neretai pažeidžiamas ir sąnarys, esantis tarp pirmo ir antro stuburo slankstelio. Negydomas reumatoidinis artritas gali sukelti sąnarių deformacijas ir funkcijos praradimą.

Reumatoidinio artrito simptomai ir požymiai:

 • Pačioje ligos pradžioje gali atsirasti neaukšta temperatūra.
 • Keičiantis orui gali mausti sąnarius.
 • Kraujyje padidėja uždegiminiai rodikliai.
 • Paveiktų sąnarių skausmas, patinsta aplinkiniai audiniai, sąnariai būna sustingę, ypač rytais.
 • Kai paveikta plaštaka, po keleto mėnesių ar metų ima keistis plaštakos forma:
  • plaštaka suplonėja (nyksta tarppirštakauliniai raumenys);
  • deformuojasi (iškrypsta į šoną, pirštai susiriečia).
 • Tie patys procesai ilgainiui vystosi ir pėdoje. Ligai progresuojant, pažeidžiami ir kiti sąnariai (peties, alkūnės, kelio), gali atsirasti komplikacijų (sausgyslių nutrūkimas, nervų suspaudimas).
 • Kai kuriems žmonėms taip pat gali pasireikšti:
  • reumatoidiniai mazgeliai (dažniausiai susidaro odoje aplink alkūnę, ant pakaušio, smulkiųjų plaštakos sąnarių, kryžkaulio srityse);
  • smulkių kraujagyslių sienelių uždegimas (pasireiškia nedideliais žuvusių audinių židinukais pirštų galuose, aplink nagą);
  • daugybinis nervų pažeidimas, dėl kurio pasireiškia tirpimai, „skruzdėlių bėgiojimas“;
  • pažeidžiami ir kiti organai (plaučiai, širdis, inkstai, akys).

Osteoartritas

Osteoartritas yra degeneracinė sąnarių liga, labiausiai paplitusi artrito forma, kuri atsiranda dėl sąnarių kremzlės dilimo. Osteoartrito sukelti pokyčiai siejami su vyresniu amžiumi, jie paprastai vyksta lėtai per daugelį metų, nors kartais pasitaiko išimčių. Sąnario minkštųjų audinių pažeidimui progresuojant, sąnariai tampa skausmingi, atsiranda patinimas ir mažėja sąnario judesių amplitudė. Kai skauda sąnarius, sumažėja aktyvumas, o tai gali sukelti raumenų silpnumą ir didesnę sąnariui tenkančią įtampą. Laikui bėgant sąnarys gali deformuotis. Be to, sąnario pakraščiuose gali išaugti osteofitai (mažos kaulinės ataugos). Kaulo ar kremzlės dalelės taip pat gali atitrūkti ir patekti į sąnario tarpą ir sukelti  dar daugiau žalos. Dažniausiai osteoartritas pažeidžia tuos sąnarius, kuriems tenka didžiausia fizinė apkrova: stuburo, kelių, klubų, rankų pirštų.

Kaip diagnozuojamas artritas?

Norint diagnozuoti artritą, atliekami įvairūs laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ir rentgeno spindulių tyrimai. Kraujyje galima aptikti uždegimo žymenų, autoimuninių antikūnų ir kitų rodiklių, kurie padeda nustatyti ligos tipą. Rentgeno spinduliai ir kiti vaizdiniai tyrimai leidžia įvertinti sąnarių pažeidimus ir nustatyti ligos stadiją. Kai kuriais atvejais gali būti atliekamos sąnario skysčio analizės arba biopsijos.

Kaip gydomas artritas?

Artrito gydymas yra įvairus ir priklauso nuo ligos tipo, stadijos ir simptomų sunkumo. Pagrindiniai gydymo būdai yra šie:

Kineziterapija

Kineziterapija yra svarbi artrito gydymo dalis, kuri padeda pagerinti sąnarių judrumą, sumažinti skausmą ir stiprinti raumenis aplink sąnarius. Reguliari kineziterapija padeda atkurti ar palaikyti sąnario funkcijas ir sumažinti sąstingį.

Elektroterapija

Elektroterapija yra terapinis metodas, naudojantis elektros sroves skausmui ir uždegimui mažinti. Šis gydymo būdas gali būti derinamas kartu su kitomis terapijomis, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir sumažinti ligos simptomus.

Šildymas

Šildymas yra veiksmingas būdas mažinti sąnarių skausmą ir sąstingį. Šiluma padeda atsipalaiduoti raumenims, pagerinti kraujo apytaką ir sumažinti uždegimą sąnariuose.

Masažas

Masažas yra dar viena veiksminga priemonė, padedanti mažinti sąnarių skausmą ir sąstingį. Masažas gerina kraujo apytaką, mažina raumenų įtampą ir skatina sąnarių funkcijos atstatymą.

Indiba terapija

INDIBA terapija yra neinvazinė gydymo metodika, naudojantioptimalią 448 kHz radijo dažnio  energiją, kad skatintų audinių regeneraciją ir sumažintų uždegimą. INDIBA efektyviai mažina skausmą ir uždegimą, pagerina kraujotaką ir skatina sąnarių audinių regeneraciją. Tai ypač svarbu, nes reumatoidinio artrito metu sąnarių kremzlės dyla, o sąnarys tampa nejudrus.

INDIBA terapija yra neskausminga ir saugi procedūra, atliekama specialisto prižiūrimoje aplinkoje. Procedūros metu naudojamas specialus aparatas, kuris generuoja radijo dažnio energiją ir perduoda ją per elektrodus į gydomą kūno vietą. Terapijos seansai trunka apie 20-30 minučių, priklausomai nuo gydomos vietos ir ligos sunkumo. Daugumai pacientų rekomenduojama atlikti keletą seansų, kad būtų pasiekti maksimalūs rezultatai.

Maitland metodas

Šis metodas remiasi švelniais ir tikslais sąnarių mobilizacijos ir manipuliacijos judesiais, kurie padeda atkurti sąnarių judrumą, sumažinti skausmą ir uždegimą. Maitland metodas yra plačiai naudojamas gydant įvairias sąnarių ir stuburo problemas, įskaitant ir artritą. Gydymas Maitland metodu yra neskausmingas ir saugus procesas, kurį atlieka kvalifikuotas kineziterapeutas. Terapijos seansai paprastai trunka apie 30-60 minučių, priklausomai nuo paciento būklės ir gydomos vietos. Pirmojo apsilankymo metu kineziterapeutas atlieka išsamią paciento būklės analizę, įvertina simptomus ir nustato gydymo planą. Terapijos metu atliekami tikslūs sąnarių judesiai, kurie padeda atkurti sąnarių funkciją ir sumažinti skausmą.

Mitybos svarba sergant artritu

Tinkama mityba yra svarbi artrito gydymo dalis. Tam tikri maisto produktai gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą sveikatą, o kiti gali pabloginti simptomus. Sergant artritu, rekomenduojama vartoti maisto produktus, turinčius daug omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir priešuždegiminių savybių, tokius kaip žuvis, riešutai, vaisiai ir daržovės. Reikėtų vengti perdirbtų maisto produktų, cukraus ir sočiųjų riebalų. Tinkama mityba sergant artritu gali padėti sumažinti uždegimą, pagerinti sąnarių sveikatą ir sumažinti kūno svorį, kuris taip pat yra svarbus sąnarių sveikatai. Individualus mitybos planas gali padėti pasirinkti tinkamus produktus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Artritas yra sudėtinga liga, reikalaujanti išsamaus ir individualizuoto požiūrio į gydymą. Ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas gali padėti susilpninti simptomus, sulėtinti ligos progresavimą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Svarbu konsultuotis su specialistais, kad būtų parinktas geriausias gydymo planas ir mitybos strategija, atitinkanti kiekvieno paciento individualius poreikius.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?