Nugaros skausmai: skausmų rūšys, pagrindinės priežastys ir gydymas

Nugaros skausmo priežastys ir gydymas

Nugaros skausmas – itin dažnai sutinkamas sveikatos sutrikimas, galintis pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms ir įvairiomis skausmo formomis. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl norime užsirašyti pas gydytoją ar pasiimti laisvą dieną darbe. Dažnais atvejais nugaros skausmas atsiranda netikėtai ir net 70 % skausmo priežasčių lieka neaiškios. Skausmas gali pasireikšti maudimu, deginimu, aštriu ar duriančiu pojūčiu visoje nugaros zonoje nuo pat nugaros apačios iki kaklo viršaus. Pradėjus jausti nugaros skausmus svarbu nepulti į paniką, tačiau ignoruoti šios problemos negalima. Ši problema dažniausiai yra pakankamai lengvai išgydoma ir tik labai retais atvejais gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas.

Nugaros skausmo priežastys ir rizikos faktoriai

Sunku nustatyti tikslią priežastį, dėl ko atsiranda nugaros skausmai, todėl jei priežastis nėra aiški, skausmas vadinamas nespecifiniu, kadangi nėra aiškiai matomo pažeidimo. 

Vis dėlto tam tikrais atvejais skausmas gali būti specifinis, kai galime matyti aiškius struktūrinius pakitimus. Nugaros skausmas gali atsirasti dėl daugybės įvairių priežasčių, tokių kaip:

  • Tarpslankstelinio disko degeneracija.
  • Netaisyklinga laikysena.
  • Netaisyklinga pėdų padėtis.
  • Raumenų patempimai.
  • Kaulų, raiščių ar sąnarių pažeidimas.
  • Didelis krūvis.
  • Stresas.
  • Mažas fizinis aktyvumas.
  • Netaisyklingai atliekami fiziniai pratimai.
  • Sėdimas darbas.
  • Viršsvoris.
  • Nėštumas.
  • Menstruacijos.
  • Onkologinės ligos.

Pagrindiniai rizikos faktoriai yra šie:

  1. Mažas fizinio aktyvumo lygis.
  2. Amžius.
  3. Lytis.
  4. Netinkama darbo aplinka – netinkama darbo padėtis, sunkių daiktų kilnojimas.
  5. Antsvoris.
  6. Rūkymas.
  7. Lėtinės ligos – astma, diabetas ar kt.

Nugaros skausmo rūšys

Skausmas gali būti skirstomas pagal skausmo trukmę.

Ūminis nugaros skausmas

Tokio pobūdžio skausmas atsiranda staiga. Skausmas gali būti bukas arba aštrus. Dažniausiai ūmus skausmas jaučiamas nugaros apačioje ir kartojasi gana nereguliariai. Ūminis skausmas trunka apie 2-3 mėnesius ir praėjus skausmui gali vėl netikėtai pasikartoti.

Lėtinis nugaros skausmas

Tai toks skausmas, kuris trunka jau kiek ilgiau nei ūminis skausmas. Toks skausmas būna rečiau bukas, dažniau aštrus ir yra jaučiamas kažkur giliai, vienoje vietoje, tačiau gali keliauti ir į kitas kūno dalis – kojas, sėdmenis. Kai skausmas pereina į kitą kūno vietą, galimas galūnių nutirpimo jausmas. Asmenys, kenčiantys nuo lėtinio nugaros skausmo, susiduria su pasunkėjusiu kasdienių darbų atlikimu. 

Nugaros skausmas gali būti skirstomas ne tik pagal trukmę, bet ir pagal skausmo vietą.

Nugaros skausmas apačioje

Ši nugaros skausmo rūšis yra bene dažniausiai pasitaikanti tarp įvairaus amžiaus žmonių. Toks skausmas turėtų praeiti per 4-6 savaites nuo skausmo atsiradimo pradžios. Su apatinės nugaros dalies skausmu dažniau susiduria asmenys, kurie dirba sėdimą darbą ar turintys laikysenos problemų. Jeigu susiduriate su tokiu skausmu, jį galite malšinti karštais ir šaltais kompresais, mankštomis ir poilsiu kuris neturėtų užsitęsti ilgiau nei 2 dienas.

Nugaros skausmas viršuje

Nugaros skausmas viršuje yra taip pat dažnai pasitaikanti skausmo rūšis, tačiau skausmas nugaros apačioje yra kiek dažnesnis. Šie skausmai gali pasireikšti tarp menčių arba kitose stuburo vietose tarp kaklo ir juosmens. Esant nugaros skausmui viršuje vertėtų atkreipti dėmesį į savo laikyseną, nes būtent tai yra pagrindinė šio skausmo priežastis. Pajutus tokį skausmą, rekomenduojama gerinti laikyseną ir leisti pailsėti nugaros raumenims.

Nugaros skausmas gulint

Nugaros skausmas gulint gali būti greičiausiai išsprendžiama problema, tereikia pakeisti gulėjimo pozą ar čiužinį ant kurio miegate. Vis dėl to, jeigu tokie pokyčiai nepadeda ir skausmas niekur nedingsta, tai gali signalizuoti apie rimtesnę sveikatos problemą. Siekiant greito palengvėjimo, rekomenduojama keisti miego pozas, pabandyti miegoti su pagalvėmis po keliais. Skausmui malšinti gali padėti nugaros masažas ir karšti kompresai.

Nugaros skausmo simptomai

Kadangi nugarą sudaro daugybė elementų pasireiškiantys simptomai gali būti skirtingi, priklausomai nuo to, kurioje vietoje jaučiamas skausmas. Kai atsiranda nugaros skausmas, dažniausiai pasireiškia šie simptomai:

  • Veriantis juosmens ar kaklo skausmas.
  • Rytinis stuburo sustingimas.
  • Maudimas.
  • Pakitusi laikysena.
  • Silpnumas kojose.
  • Stiprėjantis skausmas. pasilenkiant, stovint, sėdint ar nešant, keliant daiktus.
  • Daug stipresnis skausmas atsilošiant.
  • Skausmas gulint.

Skirtingai pasireiškiantys simptomai gali padėti lengviau nustatyti nugaros skausmo priežastis. Būtent todėl yra svarbu apgalvoti patirtus pojūčius prieš vykstant pas kineziterapeutą, nes tai padės tiksliau ir greičiau nustatyti skausmą sukėlusią problemą, taip pat bus paprasčiau parinkti jums tinkamiausią gydymo būdą.

Nugaros skausmo gydymas

Norint išsiaiškinti skausmų priežastis, dažniausiai atliekami įvairūs tyrimai, jog būtų aišku kokį gydymą paskirti. Pirmiausiai reikėtų problemą gydyti pratimais, skausmo valdymo technikomis kartu taikant manualinę terapiją  ar masažą. Žinoma, galima vartoti ir vaistus, tačiau vertėtų nepamiršti, jog vaistai tik numalšins skausmą, bet neišgydys skausmą sukeliančios problemos.

Esant ūmiam nugaros skausmui:

  • Rekomenduojama pora dienų pailsėti, tačiau nepamiršti, kad po poros dienų reikėtų palaikyti aktyvumą, jog nenusilptų stuburą stabilizuojantys raumenys;
  • Skiriami gydomieji masažai, vandens procedūros, tempimo pratimai ir šilumos ar šalčio procedūros.

Esant lėtiniam nugaros skausmui:

  • Skiriama gydomoji mankšta, kuri malšina skausmą ir stiprina raumenis.
  • Asmuo yra mokomas teisingos laikysenos principų.
  • Taikomos fizioterapijos procedūros.
  • Gali būti skiriami vaistai nuo skausmo ar uždegimo.

Taip pat vertėtų paminėti, jog esant nugaros skausmui kineziterapeutas gali pasiūlyti ne vieną gydymo metodą. Problemą gydant pratimais kartu galima taikyti ir manualinę terapiją (Maitland terapija), gydomąjį masažą.

Jei skausmas nepraeina net tuomet, kai lankotės pas kineziterapeutą, vertėtų neatmesti galimybės, jog problema yra kur kas rimtesnė ir jums reikėtų chirurginio gydymo.

Masažo nauda esant nugaros skausmui

Kartais susiduriame su netinkamu požiūriu į masažą esant nugaros skausmui. Daugelis žmonių galvoja, jog masažas dar labiau sustiprins skausmą ir pakenks jų gerovei, tačiau tai yra puikus būdas numalšinti skausmui ypač tuomet, kai ne visuomet randate laiko mankštoms ir aktyvioms veikloms. Galimas dviejų tipų masažas:

Atpalaiduojantis nugaros masažas

Atpalaiduojantis masažas padės atgauti jėgas po sunkių dienos darbų, atpalaiduos jūsų nugaros raumenis ir pašalins susikaupusią įtampą. Tačiau toks masažas gali būti atliekamas ir kaip profilaktikos priemonė, kuri sumažins riziką skausmo atsiradimui bei pagerins miego kokybę. Geriausias metas atpalaiduojančiam nugaros masažui yra popietė ar vakaras, kuomet galite pilnai atsipalaiduoti.

Gydomasis nugaros masažas

Gydomasis nugaros masažas tai tokia masažo rūšis, kurios tikslas yra gydyti įvairias ligas, atkurti ir normalizuoti pažeistas funkcijas. Gydomasis masažas pašalina skausmą ir raumenų nuovargį, gerina kraujotaką, atpalaiduoja spazmus ir atkuria sąnarių judrumą. Apie tokį masažą vertėtų pagalvoti tuomet, kai jaučiate skausmą pečių, juosmens strityse. Gydomasis masažas yra puiki priemonė pašalinti nugaros skausmui ir didesnių sveikatos problem atsiradimui.

Dėl kokių sutrikimų gali atsirasti skausmas?

Nugaros skausmas gali atsirasti dėl daugybės įvairių priežasčių. 

Osteoporozė – tai yra kaulų liga, dėl kurios mažėja kaulų tankis ir jie pasidaro trapesni, lengviau pažeidžiami. Esant osteoporozei stuburo slanksteliai gali skilti taip sukeldami stiprų skausmą nugaroje. 

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną, galintis turėti rimtų pasekmių tiek sveikatai tiek išvaizdai. Su šia problema susiduriama dar vaikystėje, todėl ją reikia stabdyti kuo anksčiau, kol liga nepradeda progresuoti. Didėjant stuburo iškrypimo laipsniui kartu didėja ir jaučiamas skausmas. Efektyvus nechirurginis skoliozės gydymo būdas – Schroth metodas

Sausgyslių ar raumenų patempimas – tokie patempimai gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, tačiau dažniausiai tai įvyksta užsiimant aktyviomis veiklomis arba esant netaisyklingai laikysenai, ko pasekoje atsiranda raumenų disbalansas. Vieni raumenys nusilpsta, o kiti yra pertempiami. 

Miozitas – raumens uždegimas, kuris gali atsirasti dėl lėtinės mikrotraumos arba pasikartojančio streso. Šiuo atveju skausmas yra labiau išplitęs nei lokalus kaip raumens patempimo atveju. Raumens uždegimo metu dėmesį reikėtų atkreipti į laikysenos korekciją. Skausmą galima malšinti šiluma, elektroterapija, minkštųjų audinių mobilizacija.

Spondiloartrozė – tai yra degeneracinė liga, kurios metu pažeidžiama kremzlė. Pačioje pradžioje simptomai gali būti trumpalaikiai, bet kiek vėliau, ligai pradedant progresuoti, gali atsirasti nuolatinis skausmas juosmenyje.

Svarbu stebėti kada ir kokiomis aplinkybėmis skausmas intensyvėja, kurioje vietoje jaučiamas skausmas, kokiomis veiklomis užsiimant skausmas intensyvėja arba mažėja.

Kaip diagnozuojamos ligos, traumos ar pažeidimai esant nugaros skausmui?

Nevertėtų skubėti atlikti radiologinius tyrimus, tokius kaip MRT (magnetinio rezonanso tomografija), kompiuterinė tomografija ar rentgenas. Esant nugaros skausmui šiuos tyrimus atlikti rekomenduojama tik tuomet, kai įtariama rimta patologija, tokia kaip stuburo slankstelio lūžis, augliai, stuburo kanalo susiaurėjimas arba didelės apimties tarpslankstelinio disko išvarža. Esant tokioms problemoms dažniausiai reikalinga chirurginė intervencija, o radiologiniai tyrimai pasitelkiami, jog būtų patvirtinama arba paneigiama įtariama problema.

Dažnai užtenka atlikti specialiuosius testus, kurie parodo tikslesnę pažeistos vietos lokaciją, atliekami kraujo tyrimai, kurie gali padėti nustatyti uždegiminius procesus. Taip pat gali būti naudojami elektrofiziologiniai tyrimai, kurie padeda patikrinti ar nėra nervų ir raumenų susitraukimo problemų, atliekami jutimų patikrinimai, laikysenos tyrimai ir tikrinama raumenų jėga. 

Svarbiausia yra nedaryti skubotų išvadų, nepasikliauti tik kasdienėje spaudoje randama informacija ir nesistengti priskirti sau vienos ar kitos diagnozės. Žmogus yra linkęs daryti skubotas išvadas, nerimauti,  dėl ko gali atsirasti baimės jausmas judėti. Taip nutinka todėl, jog įsijungia apsauginė nervų sistemos funkcija ir žmogus pasąmoningai ne visai teisingai apdoroja informaciją. Būtent todėl svarbu kreiptis į specialistą, kuris nustatys skausmo priežastį ir padės ją išgydyti.

Pas kokį gydytoją reikėtų kreiptis dėl nugaros skausmo?

Neretai nugaros skausmai atsiranda dėl nesudėtingų, lengvai, namų sąlygomis atliekamų judesių. Tokie skausmai turėtų sumažėti per kelias dienas nuo skausmo atsiradimo ir visiškai praeiti per keletą savaičių. Tačiau pastebėjus įtarimų keliančius simptomus reikėtų nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą. Kineziterapeutas ieškos specifinių simptomų, esant poreikiui atliks specialiuosius testus. 

Būtinai užsirašykite pas kineziterapeutą konsultacijai jeigu:

  • Skausmas nepraeina pailsėjus arba išlieka ilgiau nei kelias savaites.
  • Skausmas intensyvėja.
  • Jaučiamas silpnumas, kutenimas, tirpimas kojose.
  • Skausmas atsiranda po traumų (griuvimas ar avarija).
  • Šalia skausmo atsirada ir karščiavimas.
  • Atsirado šlapinimosi problemos.
  • Sutriko jutimai.
  • Skausmas intensyvėja ir pereina į kojas.

Nevertėtų delsti kreiptis į neurologą arba neurochirurgą, kai nugaros skausmas juosmens srityje pereina į kojas, sėdmenis, atsiranda kojų tirpimas. Taip pat, jei skausmas nugaros viršuje pereina į krūtinę ar rankas, atsiranda rankų tirpimas, galvos svaigimas ar didelis skausmas. Vertėtų nelaukti ir kreiptis į gydytoją ir tuo atveju, jeigu pradedate karščiuoti, atsiranda šlapimo ar išmatų nelaikymas, jaučiate, kad skausmas darosi nepakeliamas, dingsta raumenų jėga rankose arba kojose. Visa tai gali signalizuoti rimtesnių problemų išraišką. Tokiu atveju griežtai nerekomenduojama atlikti savamokslių pratimų simptomų mažinimui, kadangi galite sau dar labiau pakenkti.

Kaip išvengti nugaros skausmo?

Nugaros skausmo galima išvengti arba jį galima sumažinti gerinant savo fizinę būklę, stiprinant raumenis ar išmokus taisyklingos laikysenos principų. Kad išvengtumėte nugaros skausmo, rekomenduojama:

  • Mankštintis. Mankšta yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, norint išlikti sveikam. Galima pasivaikščioti, apsilankyti baseine, bėgioti ar net slidinėti ir tai bus puiki mankšta kuri padės išvengti nugaros skausmo.  Taip pat galima atlikti funkcinius pratimus, koordinacijos lavinimo pratimus, nugaros stabilizacijos ir tempimo pratimus.
  • Stiprinti nugaros raumenis. Tai vienas iš pagrindinių aspektų norint išvengti didelės apkrovos.
  • Taisyklinga laikysena. Dažnais atvejais nugaros skausmas atsiranda dėl netaisyklingos laikysenos sėdint, stovint ar net keliant sunkius daiktus, todėl būtina atkreipti dėmesį į savo kūno padėtį ir stengtis vengti judesių, kurių metu galimas raumenų patempimas.
  • Tinkama miego poza. Venkite miego ant pilvo, tai yra viena iš žalingiausių pozicijų nugarai. Rinkitės pakankamo kietumo čiužinius ir tinkamas pagalves. Galvos pozicija taip pat gali turėti įtakos atsiradusiam nugaros skausmui.
  • Kineziterapeuto konsultacija. Paprašykite parodyti kaip teisingai atlikti tempimo ir jėgos pratimus. Atlikite juos namuose, taip išvengsite nugaros skausmo. Taip pat konsultacijos metu yra naudinga atlikti laikysenos vertinimą.
  • Poilsis. Išmokite atsipalaiduoti ir tinkamai pailsėti. Pajutus skausmą nelaukite kol skausmas suintensyvės, geriau pailsėkite, taip atsipalaiduos nugaros raumenys.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?
Susijusios paslaugos
Kineziterapeuto konsultacija
Maitland mobilizacija
Nugaros gydomasis masažas