Meniskas yra pusmėnulio formos kremzlinė struktūra, esanti kelio sąnaryje. Kiekvienas kelio sąnarys turi po du meniskus: vidinį (medialinį) ir išorinį (lateralinį). Meniskai veikia kaip amortizatoriai ir stabilizatoriai, padedantys sumažinti trintį tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio, sugerdami smūgius vaikščiojimo, bėgimo, šokinėjimo ir pritūpimo metu ir paskirstydami kūno svorio apkrovą sąnariui.
Menisko plyšimas įvyksta, kai ši kremzlinė struktūra pažeidžiama ar įtrūksta. Tai dažna kelio sąnario trauma, ypač tarp sportininkų ir aktyvių žmonių, tačiau ji gali įvykti bet kuriam asmeniui. Menisko plyšimai gali būti ūmūs, atsirandantys dėl staigaus ir stipraus kelio pasisukimo, ypač perkėlus ant jo visą kūno svorį, arba degeneraciniai, susiję su senėjimo pokyčiais ir kremzlės nusidėvėjimu. Vis dėlto, tam tikrais atvejais galima išvengti menisko operacijos. Šiame straipsnyje apžvelgsime alternatyvius menisko plyšimo gydymo būdus.
Menisko plyšimo simptomų gali būti įvairių, tačiau yra keletas pagrindinių požymių, kurie gali padėti atpažinti šią traumą. Pagrindiniai menisko plyšimo simptomai yra šie:
Menisko plyšimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant:
Pajutus menisko plyšimo simptomus, svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą. Diagnozei nustatyti naudojami šie metodai:
Ne visada menisko plyšimas reikalauja operacijos. Konservatyvus, arba neoperacinis gydymas dažnai taikomas lengvų ar vidutinio sunkumo menisko plyšimų atvejais arba kai plyšimas yra degeneracinio pobūdžio, kadangi tokio tipo plyšimai nesukelia ryškių simptomų.
Konservatyvaus gydymo pagrindą namuose sudaro pažeistos kojos poilsis, ledas, suspaudimas ir pakėlimas.
Toliau pateikiame dar keletą alternatyvių gydymo būdų, kurie gali padėti sumažinti skausmą ir atkurti kelio sąnario funkciją.
Kineziterapija padeda sumažinti skausmą, pagerinti sąnario funkciją ir sumažinti pakartotinių traumų riziką. Konsultacijos metu kineziterapeutas parinks individualią pratimų programą, skirtą sustiprinti kelio sąnarį supančių raumenų jėgą, pagerinti kelio sąnario judesių amplitudę ir atkurti normalią eisenos mechaniką.
Masažai gali padėti sumažinti raumenų įtampą aplink kelio sąnarį, pagerinti kraujotaką pažeistoje vietoje, sumažinti skausmą ir uždegimą, taip prisidedant prie greitesnio bendro gijimo proceso. Masažas taip pat gali padėti atstatyti kelio sąnario judesių amplitudę ir sumažinti patinimą. Tačiau masažas neturėtų būti naudojamas, jei yra ūminis uždegimas, didelis skausmas, arba jei yra įtarimų dėl kitų komplikacijų, tokių kaip raiščių ar sausgyslių pažeidimai.
Elektroterapija naudojama raumenų stiprinimui ir skausmo mažinimui. Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) yra dažniausiai naudojamas metodas skausmui mažinti. Elektrodai dedami ant odos aplink pažeistą vietą, o mažo stiprumo elektros srovės padeda sumažinti skausmo pojūtį. Raumenų elektrinė stimuliacija (RES) skirta sukelti raumenų susitraukimus, siekiant palaikyti arba atkurti raumenų jėgą ir tonusą. Tai ypač naudinga raumenų atrofijos prevencijai po traumos, kai judėjimas yra apribotas dėl skausmo ir patinimo.
Sąnarių mobilizacija yra technika, naudojama siekiant atkurti sąnario judesių amplitudę ir sumažinti skausmą. Sąnarių mobilizacija atliekama rankomis, terapeutui švelniai ir kontroliuojamai manipuliuojant sąnario struktūromis ir naudojant tempimą, siekiant pagerinti sąnario judrumą ir funkciją.
Ultragarso terapija naudoja aukšto dažnio garso bangas, kurios padeda pagerinti kraujotaką, sumažinti uždegimą ir pagreitinti audinių gijimo procesą. Ultragarsas taip pat gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą. Ultragarsas gali būti veiksmingas tik tam tikrais atvejais, ypač kai menisko plyšimas nėra labai didelis arba yra ankstyvoje stadijoje.
Vaistai nuo skausmo ir uždegimo, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą. Taip pat gali būti skiriami raumenų relaksantai ar kiti vaistai, padedantys sumažinti diskomfortą.
Liaudiški gydymo būdai, nors ir nėra moksliškai įrodyti kaip efektyvūs visiems atvejams, dažnai naudojami kaip papildomos priemonės, siekiant palengvinti skausmą ir skatinti gijimą po menisko plyšimo. Štai keletas dažniausiai naudojamų liaudiškų metodų:
Šalčio ir šilumos kompresai:
Vaistažolių tepalai ir kompresai:
Žolelių arbatos:
Medus ir cinamonas:
Ricinos aliejus:
Nors šie liaudiški gydymo metodai gali suteikti tam tikrą palengvėjimą, jie neturėtų pakeisti tradicinio gydymo. Jei patiriate menisko plyšimo simptomus, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė ir gydymas. Liaudiškos priemonės gali būti naudojamos kaip papildomas gydymas, tačiau jos neturėtų būti vienintelis gydymo būdas.
Minėti metodai ypač veiksmingi esant mažesniems plyšimams arba kai plyšimas yra degeneracinio pobūdžio. Tačiau jei konservatyvus gydymas neduoda pakankamo efekto, simptomai nepraeina po 6-8 savaičių konservatyvaus gydymo arba jei plyšimas yra labai didelis, nestabilus ar sukelia mechaninį sąnario nestabilumą, gali būti reikalinga operacija.
Negydant menisko plyšimo, gali kilti rimtų pasekmių, tokių kaip:
Nepaisant gydymo metodų, svarbu rūpintis savo keliais ir laikytis prevencinių priemonių, kad išvengtumėte menisko plyšimo ateityje. Nors ne visada galima visiškai išvengti menisko plyšimo, galima imtis tam tikrų priemonių, kurios sumažins traumų riziką:
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.