Klubo sąnario skausmas

Klubo sąnarys yra didžiausias sąnarys žmogaus kūne. Jis atlieka labai svarbų vaidmenį judant: kadangi jis jungia apatinę galūnę su dubeniu, todėl yra sukurtas palaikyti stabilumą ir pernešti kūno svorį. Tačiau dėl nuolatinio judėjimo ir apkrovos, klubo sąnarys yra ypač pažeidžiamas ir linkęs į įvairias traumas bei ligas. Klubo sąnario skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, o jo intensyvumas ir pobūdis gali skirtis. Šis skausmas dažnai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali kamuoti ir jaunesnius asmenis dėl traumų ar intensyvios fizinės veiklos.

Klubo sąnario skausmo atsiradimo priežastys

Yra daug įvairių priežasčių, dėl kurių gali atsirasti klubo sąnario skausmas. Čia aptariamos pagrindinės klubo sąnario skausmo priežastys:

  • Traumos: klubo sąnario traumos, tokios kaip išnirimai, lūžiai ar sumušimai, gali pažeisti sąnarį ir jį supančius audinius ir taip sukelti stiprų skausmą ir riboti judesius.
  • Artritas: sergant osteoartritu ir reumatoidiniu artritu vykstantys degeneraciniai pokyčiai dažnai pažeidžia klubo sąnarį, sukeldami skausmą ir uždegimą bei apribotus judesius.
  • Sausgyslių uždegimas: šlaunikaulio ir dubens kaulų sausgyslių uždegimas gali sukelti skausmą, ypač atliekant tam tikrus judesius.
  • Sąnarinės lūpos įplyšimas: klubo sąnario gužduobės sąnarinė lūpa yra sudaryta iš skaidulinės kremzlės. Ji pagilina klubo sąnario duobę ir gaubia beveik visą šlaunikaulio galvą. Padidindama šlaunikaulio galvos ir dubens kaulo gūžduobės kontaktinį plotą ir palaikydama suslėgtą sąnarinį skystį, sutepantį sąnario paviršius, ji užtikrina klubo sąnario stabilumą ir funkciją. Sąnarinės lūpos plyšimai stipriai apriboja sąnario funkciją: būdingas sąnario judesių apribojimas, skausmas, atsiranda sąnario nestabilumas. Negydant šios būklės gali vystytis  sąnario osteoartrozė, kuriai progresuojant gali prireikti klubo sąnario endoprotezavimo. 
  • Raiščių patempimas: raiščių patempimas ar plyšimas sukelia skausmą ir apribotą klubo sąnario judesių amplitudę. Patempimas gali įvykti retai sportuojantiems arba tinkamo pasirengimo neturintiems žmonėms, kurių kūnas nėra pratęs prie staigaus ir intensyvaus krūvio. Tokio pobūdžio traumos nėra retos ir intensyviai sportuojantiems žmonėms, kurie treniruočių metu persitempia arba nepakankamai ilsisi.
  • Bursitas: bursa – tai sąnario skysčiu užpildyti tepaliniai maišeliai, sumažinantys trintį tarp audinių. Bursitas yra bursos, esančio prie klubo sąnario, uždegimas. Jis dažniausiai atsiranda dėl pakartotinių varginančių judesių, tokių kaip nuolatinis bėgiojimas, vaikščiojimas ar kita. Bursos uždegimas gali sukelti klubo sąnario skausmą.
  • Osteonekrozė: tai būklė, kai apribojamas kraujo pritekėjimas į sąnarį. Todėl kaulinis audinys miršta dėl nepakankamo kraujo tiekimo. Laikui bėgant kraujo ląstelės ima žūti, o kaulas – nykti. Osteonekrozė dažniausiai pasireiškia klubo sąnaryje, o skausmas paaštrėja, kuomet yra mažinamas judėjimo kiekis.
  • Kaulo skilimas: klubų kaulų skilimas gali įvykti dėl stipraus smūgio ar kritimo, taip pat ir dėl nuolatinės apkrovos, tenkančios klubams, kuri atsiranda dėl per dažno krūvio ar kitų pakartotinių judesių. Klubo skilimas sukelia intensyvų skausmą, kuris atsiranda iškart po sužeidimo.
  • Plokščiapėdystė: dalį apkrovos, tenkančios keliams, klubams bei nugarai, lemia pėdos, jų biomechanika ir funkcinės savybės (raiščių, raumenų ir sausgyslių būklė). Todėl netaisyklinga pėdos padėtis, tokia kaip plokščiapadystė, gali sukelti netinkamą klubo sąnario apkrovą ir išprovokuoti skausmą bei gali lemti greitesnį kelio ar klubo sąnario kremzlinio audinio susidėvėjimą.
  • Pasikartojantys judesiai: monotoniški judesiai, atliekami ilgesnį laiką, gali sukelti mikrotraumas ir ilgainiui pažeisti klubo sąnarį.
  • Nutukimas: per didelis kūno svoris padidina klubo sąnariui tenkančią apkrovą atlaikyti kūno svorį, taip sukeldamas skausmą.
  • Intensyvi fizinė veikla: pernelyg intensyvus sportas, fizinis darbas ar kiti per daug fizinių pastangų reikalaujantys užsiėmimai gali per daug apkrauti klubo sąnarį.

Klubo sąnario skausmai

Klubo sąnario skausmas gali atsirasti skirtingose klubo zonose ir pasireikšti skirtingu intensyvumu. Aptarsime dažniausiai pasitaikančius skausmo tipus ir jų priežastis.

Klubo sąnario skausmas einant

Klubo sąnario skausmas einant dažnai atsiranda dėl sąnario struktūros pokyčių sukeltų problemų, tokių kaip osteoartritas ar sausgyslių uždegimas. Skausmas gali būti jaučiamas klubo zonos viduje ar išorėje, ir jis gali stiprėti su kiekvienu žingsniu. Dėl šio skausmo vaikščiojimas tampa skausmingas ir ribotas.

Klubo sąnario skausmas kirkšnyje

Kadangi kirkšnies sritis yra artimai susijusi su klubo sąnariu, šių sričių skausmai dažnai juntami kartu arba prasidėję vienoje vietoje pasklinda į kitą. Klubo sąnario skausmas kirkšnyje gali atsirasti staiga arba išsivystyti bėgant laikui ir jo pojūtis gali skirtis priklausomai nuo atsiradimo priežasties. Dažnai sunku konkrečiai nustatyti, dėl ko atsirado klubo sąnario skausmas kirkšnyje, kadangi pasklidęs skausmas trukdo rasti jo šaltinį. Vis dėlto, galima išskirti dažniausiai klubo skausmas kirkšnyje yra susijęs su klubo sąnario artroze ar sąnarinės lūpos įplyšimu. Šis skausmas gali būti aštrus ir staigus arba bukas ir nuolatinis. Jis gali pasireikšti atliekant tam tikrus judesius, pavyzdžiui, sėdint ar keičiant kūno padėtį.

Klubo sąnario skausmas, plintantis į koją

Skausmas, nuo klubo plintantis į koją, gali būti sukeltas juosmens-kryžkaulio šaknelių arba sėdmeninio nervo suspaudimo ar uždegimo, pavyzdžiui, išialgijos. Išijas yra sėdimojo nervo neuritas, o išialgija yra šio nervo neuralgija. Neuralgijai paprastai būdingas kankinantis, deginantis ar duriantis, dažnai priepuolinis skausmas, galintis trukti nuo kelių sekundžių iki kelių valandų. Esant išialgijai skausmas ypač suintensyvėja judant ir yra stipriausiai jaučiamas sėdmeninėje dalyje, plinta į užpakalinę šlaunies pusę, blauzdą, net pėdą. Šis skausmas gali būti aštrus ir deginantis, kartais lydimas dilgčiojimo ar tirpimo pojūčio.

Klubo sąnario uždegimas

Klubo sąnario uždegimas dažnai sukelia stiprų skausmą ir patinimą. Uždegimas gali kilti dėl reumatoidinio artrito, bursito ar sausgyslių uždegimo. Uždegimas sukelia skausmą, karštį ir sąnario sąstingį. Klubo sąnario uždegimas dažniausiai atsiranda dėl nuolatinių pakartotinių judesių ir klubų pervargimo. Nuuo jo dažniausiai kenčia daug vaikštantys, stovintys, bėgiojantys, dviračių sportu užsiimantys asmenys. Jį sukelti gali ir klubo trauma, ypač ties sąnariu, nukritus, atsitrenkus į kietą ar smailų daiktą ar net per ilgai gulint ant vieno šono. Bursito atsiradimui įtaką gali daryti ir netaisyklinga laikysena, ypač jeigu jau susiduriama su apatinės nugaros ar kitomis stuburo problemomis.

Klubo sąnario skausmas naktį

Naktinis klubo sąnario skausmas gali trikdyti miegą ir gyvenimo kokybę. Dažnai naktinis klubo skausmas pasireiškia dėl osteoartrito ar sausgyslių uždegimo. Tačiau miego poza, aplinka, klubo sąnario būklė, nugaros problemos taip pat gali turėti įtakos skausmo intensyvumui. Jei pasireiškė klubo sąnario skausmas naktį, pirmiausiai reikėtų pakeisti miego pozą – pabandyti miegoti ant nugaros, arba gulėti ant neskaudamo šono su pagalve tarp kelių. Jei tai nepadeda, gali būti, kad skausmą sukelia rimtesnės problemos, tokios kaip bursitas, sausgyslių uždegimas ar artritas.

Klubo sąnario skausmas nėštumo metu

Nėštumo metu klubo sąnario skausmas gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių, didėjančio kūno svorio ir klubo sąnario apkrovos. Nėštumo metu dubens kaulai kiek pakeičia savo padėtį prisitaikydami prie augančio vaisiaus, jie kiek prasiplečia, pakinta stuburo išsidėstymas ir svorio centras, pasikeičia apkrovos nugarai ir dubeniui jėga ir centras. Šis skausmas dažniausiai pasireiškia antrojo ir trečiojo nėštumo trimestro metu.

Kaip gydomas klubo sąnario skausmas?

Yra daug būdų, kaip galima gydyti klubo sąnario skausmą, priklausomai nuo skausmo priežasties ir intensyvumo. Pateikiame pagrindinius gydymo metodus:

  • Poilsis: poilsis yra būtinas, kad sumažėtų sąnariui tenkanti apkrova ir skausmas.
  • Kineziterapija: specialūs kineziterapiniai pratimai gali padėti stiprinti raumenis aplink sąnarį, padidinti klubo sąnario mobilumą ir sumažinti skausmą. Rekomenduojama kineziterapeuto konsultacija, kurios metu individualiai pritaikomi pratimai ir kineziterapeutas paaiškina ir apmoko taisyklingo pratimų atlikimo.
  • Ledo kompresai: ledo kompresai padeda sumažinti uždegimą ir skausmą. Jie turėtų būti taikomi keletą kartų per dieną, po 20 minučių.
  • Įtvarai: klubo įtvaras gali padėti išlaikyti sąnarį tinkamoje padėtyje ir sumažinti skausmą.
  • Vaistai: skausmo malšinimui gali būti naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) arba stipresni skausmą malšinantys vaistai, skirti gydytojo.
  • Operacija: jei kiti gydymo metodai nepadeda, gali prireikti chirurginio gydymo, tokio kaip klubo operacija. Po operacijos labai svarbi yra reabilitacija, siekiant atstatyti sąnario funkcijas ir sumažinti skausmą.

Kaip stiprinti klubo sąnarį?

Stiprinant klubo sąnarį, galima išvengti skausmo ir pagerinti sąnario funkciją. Pateikiame kelis patarimus, kaip stiprinti klubo sąnarį:

Reguliari mankšta: aktyvi fizinė veikla padeda stiprinti raumenis aplink sąnarį ir didinti sąnario mobilumą. Svarbu rinktis pratimus, kurie lavina lankstumą ir stiprina raumenis, pvz., plaukimas, dviračio mynimas ar vaikščiojimas.

Subalansuota mityba: tinkama mityba padeda išlaikyti sveiką kūno svorį ir sumažina sąnario apkrovą. Maisto produktai, turintys daug omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, padeda palaikyti sąnarių sveikatą.

Kineziterapiniai pratimai: šie pratimai padeda sustiprinti aplink klubo sąnarį esančius raumenis, pagerinti judrumą ir stabilumą ir taip sumažinti skausmą. Tačiau prieš pradedant atlikinėti pratimus, pasikonsultuokite su kineziterapeutu, kuris įvertins jūsų būklę  ir pritaikys individualius pratimus atsižvelgiant į jūsų būklę ir pajėgumą ir apmokys taisyklingo jų atlikimo. Ne visi internete randami pratimai gali būti tinkami. Labai svarbu suprasti, kaip kiekvieną pratimą atlikti taisyklingai, kadangi netinkamai daromas pratimas gali pridaryti tik daugiau žalos.

Siūlome keletą nesudėtingų pratimų klubo sąnariui stiprinimui ir lankstumo gerinimui. Pratimų metu gali būti juntamas tempimas, tačiau jei atliekant pratimą jaučiate skausmą – nedelsiant nustokite jį atlikinėti.

TEMPIMO PRATIMAI

Užpakalinių šlaunies raumenų tempimas

  • Atsigulkite ant nugaros, abi kojos ištiestos. Jei jaučiate diskomfortą nugaroje, po apatine nugaros dalimi galite pasidėti nedidelį susuktą rankšluostį.
  • Kelkite tiesią koją aukštyn, link kūno, kol pajusite tempimą šlaunies gale.
  • Laikykite tempimą bent 30 sekundžių.
  • Pakartokite po 2- 4 kartus kiekvienai pusei.

Klubo ir šlaunies lenkiamųjų raumenų tempimas

  • Atsiklaupkite ant vieno kelio, kitą koją pastatykite ant pėdos.
  • Išlaikykite pečius, krūtinę ir pilvą tiesioje linijoje.
  • Nejudinant kojų, su liemeniu pasvirkite į priekį, kol pajusite tempimą klubuose ir šlaunyje.
  • Šią poziciją išlaikykite 60 sekundžių ir pakeiskite kojas.
  • Pratimą kartokite po 3 kartus kiekvienai kojai.

Kriaušinio raumens tempimas

  • Atsigulkite ant nugaros, abu keliai sulenkti, o pėdos ant grindų.
  • Vienos kojos kulkšnį uždėkite ant priešingos pusės šlaunies, šalia kelio.
  • Ranka švelniai stumkite kelį nuo kūno, kol pajusite švelnų tempimą aplink klubą.
  • Išlaikykite tempimą 15–30 sekundžių.
  • Pakartokite 2–4 kartus bei pakeiskite kojas.

Kelio traukimas prie krūtinės

  • Atsigulkite ant nugaros. Vieną koją traukite prie krūtinės, kitą pėdą laikykite ant grindų arba laikykite tiesią.
  • Apatinę nugaros dalį išlaikykite prispaustą prie grindų. Laikykite bent 15–30 sekundžių.
  • Atsipalaiduokite ir nuleiskite kelį į pradinę padėtį.
  • Pakartokite 2–4 kartus kiekvienai kojai, net jei skauda tik vieną klubą.

STIPRINIMO PRATIMAI

Tiltelis

  • Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kojas per kelius taip, kad pėdos pilnai liestų žemę.
  • Ištiesinkite nugarą ir pilvą, įtempkite pilvo raumenis.
  • Kelkite sėdmenis ir klubus taip, kad kūnas išliktų tiesioje linijoje.
  • Šioje pozicijoje išbūkite 3 sekundes ir nuleiskite sėdmenis ir klubus žemyn.
  • Kartokite 15 kartų.

Klubų pakėlimas

  • Atsistokite šonu ant apatinio laiptų laiptelio ir remkitės į turėklą ar sieną.
  • Išlaikant abu kelius tiesius, atkelkite vieną koją nuo laipto ir leiskite jai kabėti žemyn. Nuleidus koją pajausite tempimą ir šią poziciją išlaikykite kelias sekundes.
  • Tuomet pakelkite klubą iki kitos kojos lygio ar truputį aukščiau.
  • Nuleidus koją jausite tempimą ir šią poziciją išlaikykite 3 sekundes.
  • Su kiekviena koja pratimą kartokite 8 – 12 kartų.

Sulenktų kojų atitraukimas gulint

  • Atsigulkite ant šono, pažeistos pusės klubas viršuje. Laikykite pėdas ir kelius suglaustus, o kelius sulenktus.
  • Atkelkite viršutinį kelį, bet pėdas išlaikykite kartu. Neleiskite klubams pasvirti atgal. 
  • Palaikykite 6 sekundes.
  • Lėtai nuleiskite kelį žemyn. Pailsėkite 10 sekundžių.
  • Kartokite nuo 8 iki 12 kartų bei pakeiskite kojas, net jei skauda tik vienos pusės klubą.

Slydimas kulnais

  • Atsigulkite ant nugaros, pažeista koja tiesi. Sulenkite kitą koją.
  • Lėtai sulenkite pažeistą koją keldami kelį aukštyn, stumdami pėdą link savęs. Kiek galite sulenkite kelį.
  • Palaikykite apie 6 sekundes. Tada lėtai nustumkite pėdą, nuleiskite koją atgal.
  • Kartokite nuo 8 iki 12 kartų bei pakeiskite kojas.

Tinkama avalynė: taisyklinga pėdos padėtis ir tinkama avalynė padeda sumažinti klubo sąnario apkrovą ir skausmą. Batai be kulno, su atitinkama atrama pėdos skliautui ir amortizuojančiais padais gali padėti norint išvengti klubų skausmo ir diskomforto ir sumažinti traumų riziką bei įtampą kojoms.

Laikysenos stebėjimas: svarbu stebėti savo laikyseną sėdint, stovint ir einant, kad būtų išvengta sąnario traumų. Netaisyklingai atliekami pratimai gali sukelti raumenų patempimus ir sąnario skausmą.

Pagalbinės priemonės: ortopediniai įdėklai, ortopediniai batai ir kitos pagalbinės priemonės gali padėti išvengti sąnario skausmo. Šios priemonės gali padėti tolygiau paskirstyti svorį ir sumažinti spaudimą konkrečioms pėdų vietoms.

Klubo sąnario skausmas yra varginanti problema, kuri gali kilti dėl įvairių priežasčių – nuo traumų iki degeneracinių ligų. Svarbu nustatyti tikslią skausmo priežastį, kad būtų galima pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą. Konservatyvūs gydymo metodai, tokie kaip kineziterapija, fizioterapija, vaistai ir ortopediniai prietaisai, dažnai yra efektyvūs skausmo malšinimui ir sąnario funkcijos atstatymui. Jei šie metodai nepadeda, gali prireikti chirurginio gydymo. Sveikas gyvenimo būdas, tinkama fizinė veikla ir profilaktinės priemonės gali padėti išvengti klubo sąnario skausmo ir išlaikyti sąnarių sveikatą.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?
Susijusios paslaugos
Kineziterapeuto konsultacija
INDIBA terapija
Individuali kineziterapija