Domina kineziterapijos paslaugos?
Kulno skausmas – tai dažna problema, kuri gali varginti bet kokio amžiaus ar fizinio aktyvumo žmones. Šis skausmas gali būti aštrus, deginantis ar maudžiantis, ir dažniausiai jis sustiprėja ryte, atsikėlus iš lovos arba po ilgo laiko stovint ar vaikštant. Kulno skausmas gali ženkliai paveikti kasdienį žmogaus gyvenimą, apribodamas judrumą ir apsunkindamas judesius.
Sužinokite apie dažniausias kulnų skausmo priežastis, gydymo galimybes, prevenciją ir rekomendacijas, kaip tinkamai rūpintis savo pėdomis.
Yra daug priežasčių, kodėl galite jausti kulno skausmą. Viena iš dažniausių kulno skausmo priežasčių yra plantarinis fascitas, tačiau yra ir kitų galimų veiksnių, įskaitant kulno ataugas, Achilo sausgyslės uždegimą, kulnų bursitą ir kulnakaulio lūžius, dėl kurių gali kilti šis skausmas. Kulno skausmas gali būti susijęs su anatominėmis kūno savybėmis, biomechaninėmis problemomis, taip pat išoriniais veiksniais, tokiais kaip netinkama avalynė ar pernelyg didelis fizinis krūvis.
Aptarsime dažniausiai pasitaikančias kulno skausmo priežastis.
Plantarinis fascitas yra viena dažniausių kulno skausmo priežasčių. Ši liga pasireiškia dėl plantarinės fascijos – stipraus, storo, fibrozinio audinio, jungiančio kulnakaulį su pėdos pirštais, uždegimo. Pagrindinė plantarinės fascijos funkcija yra palaikyti pėdos skliautą ir paskirstyti žmogaus pėdai tenkančias jėgas einant ar bėgant. Kai šis audinys tampa pernelyg įtemptas arba yra pažeidžiamas, gali kilti jo uždegimas, kuris sukelia aštrų skausmą kulne.
Dažnai atsitinka, kad fascija įplyšta, ir toje vietoje pradeda formuotis kaulinės išaugos – pentinai. Dėl to ši liga dar vadinama „kulno pentinais“. Ligos pradžioje skausmas gali būti daugiau jaučiamas ryte atsikėlus iš lovos, kai kada skausmas gali būti ir itin intensyvus, tačiau dienos eigoje gali šiek tiek susilpnėti, bet atsinaujinti ilgiau pastovėjus ar pavaikščiojus. Per didelis krūvis ar traumos paskatina platarinės fascijos uždegimą ir skausmą.
Kulno ataugos – tai kaulinės išaugos, kurios formuojasi ant kulnakaulio ir dažniausiai atsiranda kartu su plantarinio fascito simptomais. Šios ataugos susidaro dėl nuolatinio audinių tempimo ir dirginimo, todėl žmogus gali jausti aštrų skausmą, ypač vaikščiojant ar stovint. Nors kartais kulno ataugos gali nesukelti jokių simptomų, jos vis tiek gali būti priežastis kulno skausmui. Skausmas dažniausiai būna jaučiamas kulno apačioje.
Achilo sausgyslė jungia blauzdos raumenis su kulnakauliu, taigi Achilo sausgyslės uždegimas gali sukelti skausmą kulno srityje. Ši būklė dažnai atsiranda dėl per didelio fizinio krūvio, netaisyklingos sporto technikos arba dėl nuolatinės didelės apkrovos Achilo sausgyslei. Achilo sausgyslės uždegimą išprovokuoti gali netinkama avalynė, staigus fizinio krūvio padidėjimas po ilgo poilsio laikotarpio, kojų anatominiai pokyčiai, per mažas raumenų lankstumas, suprastėjusi kraujotaka. Esant uždegimui, skausmas jaučiamas Achilo sausgyslės srityje, jis gali būti ūmus ar pulsuojantis, dažniausiai stiprėjantis judant ar sportuojant, ypač ryte arba po ilgo poilsio. Kiti požymiai apima patinimą, jautrumą prisilietimui, oda aplinkui gali būti šiltesnė nei įprastai, gali būti sunku laisvai judinti kulną, ypač lenkti jį aukštyn ar žemyn. Achilo sausgyslės uždegimas gydomas poilsiu, ledo kompresais, taikant tempimo pratimus ir fizioterapiją bei nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jei konservatyvus gydymas nepadeda, retais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos.
Kulnų bursitas – tai būklė, kai kyla kulno bursos – mažyčio skysčių maišelio, esančio tarp sausgyslės ir kaulo, uždegimas. Bursa veikia kaip amortizatorius ir trinties mažintojas tarp kaulo, sausgyslių ir raumenų. Todėl dažnai bursitas atsiranda dėl nuolatinės trinties ar spaudimo, o jo simptomai gali būti painiojami su kitomis kulno skausmo priežastimis. Ši būklė sukelia skausmą, patinimą ir jautrumą kulno srityje. Dažniausiai bursito sukeltas skausmas jaučiamas kulno gale arba apačioje. Jis gali būti stipresnis vaikščiojant ar stovint ilgą laiką. Taip pat aplink kulną gali atsirasti patinimas, kuris dažniausiai jaučiamas skausmingoje vietoje, odos paraudimas ir vietinis temperatūros padidėjimas, jautrumas prisilietimams ir spaudimui. Kulnų bursitas dažniausiai gydomas poilsiu, šalčiu ir nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
Kulnakaulio lūžis gali įvykti dėl tiesioginio smūgio į kulną ar įvairių traumų. Šis lūžis dažniau pasitaiko sportininkams ir žmonėms, kurie daug vaikšto ar bėgioja. Tai būklė, kai skausmas kulno srityje yra aštrus, ūmus, galintis sustiprėti bandant vaikščioti ar stovėti arba žmogus gali net visai negalėti pastovėti ant pažeistos pėdos. Kiti kulnakaulio lūžiui būdingi simptomai gali būti patinimas ir mėlynės aplink sužeidimo vietą, kartais gali būti pastebima kulno deformacija, ypač jei lūžis yra stiprus ar komplikuotas. Kulnakaulio lūžis reikalauja skubios medicininės pagalbos ir tinkamo gydymo, įskaitant imobilizaciją, o kartais net chirurginę intervenciją, priklausomai nuo lūžio sudėtingumo.
Artritas taip pat gali sukelti kulno skausmą, ypač jei tai yra reumatoidinio artrito forma. Kai reumatoidinis artritas paveikia čiurnos ar pėdos sąnarius, uždegimas gali išplisti į raiščius ir sausgysles aplink kulną, sukeldamas skausmą. Dažnai jis gali būti jaučiamas užpakalinėje kulno dalyje, ties Achilo sausgysle. Osteoartritas – degeneracinė sąnarių liga, kuri atsiranda dėl sąnario kremzlių nusidėvėjimo. Kai osteoartritas paveikia čiurnos ar pėdos sąnarius, tai gali sukelti skausmą pėdoje ir kulne dėl padidėjusio streso kaulams ir minkštiesiems audiniams. Kadangi tai lėtinė liga, todėl būtina tinkamai valdyti simptomus ir gydyti pagrindinę ligos priežastį.
Plokščiapėdystė sukelia pėdos skausmą dėl pėdos skliauto nusileidimo ar visai neišsivysčiusio pėdos skliauto, kas keičia natūralią pėdos biomechaniką ir sukelia per didelę apkrovą įvairioms pėdos dalims. Kai skliautas yra per žemas arba jo visai nėra, pėda nebegali tinkamai paskirstyti kūno svorio, todėl didelė apkrova tenka tokioms struktūroms kaip kulnas, vidurinė pėdos dalis ir pirštai. Tai sukelia skausmą ir nuovargį. Dėl to žmonės, turintys plokščią pėdą, dažnai patiria didesnį spaudimą kulnui, o tai gali sukelti diskomfortą ar skausmą vaikštant.
Antsvoris padidina spaudimą, tenkantį pėdoms, ypač kulnams, todėl dažnai sukelia skausmą ar plantarinį fascitą. Ilgainiui antsvoris gali sukelti stresinius lūžius, sąnarių pažeidimus ir įvairius kitus pėdos skausmo sindromus bei greitesnį sąnarių susidėvėjimą.
Žmonės, kurie dirba stovimą darbą, pavyzdžiui, mokytojai, sveikatos priežiūros specialistai ar parduotuvių darbuotojai, dažnai kenčia nuo kulnų skausmo. Ilgas stovėjimas be tinkamos poilsio pertraukos gali sukelti raumenų įtampą ir pėdų nuovargį.
Netinkama avalynė – tai viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios gali atsirasti kulno skausmas. Avalynė, neturinti tinkamos atramos pėdos skliautui, neamortizuojanti ar per ankšta, gali sukelti diskomfortą ir kulno skausmą, ypač per ilgą laiką.
Jei patiriate ilgalaikį ar stiprėjantį kulno skausmą, rekomenduojama kreiptis į ortopedą arba pediatrą. Šie gydytojai specializuojasi pėdų ir sąnarių sutrikimų gydyme ir gali nustatyti tikslią diagnozę.
Diagnozė dažnai prasideda nuo fizinės apžiūros, kurios metu gydytojas gali tirti skausmo šaltinį, pėdos struktūrą ir laikyseną. Be to, gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip rentgenas ar ultragarso tyrimas, siekiant tiksliau nustatyti problemos priežastį.
Norint sėkmingai gydyti kulno skausmą, būtina taikyti įvairius metodus, priklausomai nuo skausmo priežasties. Pagrindiniai kulno skausmo gydymo būdai yra šie:
Ignoruojant kulno skausmą, gali atsirasti rimtų komplikacijų. Ilgalaikis skausmas gali ne tik pabloginti gyvenimo kokybę, bet ir sukelti pėdos deformacijas, laikysenos ir eisenos sutrikimus ar net kitų sąnarių ir stuburo problemas. Laiku negydant, kulno skausmas gali progresuoti ir tapti lėtiniu, dėl ko gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis. Kai skauda kulną, žmogus stengiasi pilnu svoriu nesiremti ant skaudamos kojos ir svorį perkelia sveikai kojai. Dėl to padidėja ir sveikosios galūnės apkrova, tuo pačiu padidėja traumų ir sąnarių ligų išsivystymo rizika. Svorio pernešimas turi įtakos eisenai ir laikysenai. Dėl to gali atsirasti arba paūmėti stuburo problemos. Be to, dėl nuolatinio skausmo dažnai prastėja ir emocinė būklė: sutrinka miegas, didėja nerimas bei dirglumas.
Kineziterapeutas Tadas Mikelionis pateikia keletą patarimų, kaip išvengti kulno skausmo ir rūpintis savo pėdomis kasdien:
Reguliariai atliekant tam tikrus pratimus galima ne tik sumažinti kulno skausmą, bet ir išvengti jo atsiradimo. Štai keletas paprastų ir efektyvių pratimų, padedančių gydyti plantarinio fascito (kulno pentinų) ir kitų priežasčių sukeliamą kulno skausmą:
1. Achilo sausgyslės tempimas:
2. Achilo sausgyslės ir blauzdos tempimas ant laiptelio:
3. Plantarinės fascijos tempimas su rankšluosčiu:
4. Kamuoliuko ridenimas po pėda:
5. Pėdos pirštų pakėlimas:
6. Rankšluosčio traukimas pirštais:
7. Masažas su buteliuku:
Šiuos pratimus reikėtų atlikti reguliariai, tačiau jei skausmas nepraeina arba stiprėja, svarbu pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.