Kaklo skausmas: priežastys ir gydymo metodai

Kaklo skausmas yra ganėtinai plačiai paplitusi problema visame pasaulyje. Pasak pasaulio sveikatos organizacijos, iki 70% žmonių bent kartą yra susidūrę su šia problema. Kaklo skausmas dažniausiai pastebimas 30-50 metų amžiaus grupėje, tačiau šiais laikais kaklo skausmo tendencija pastebima ir tarp jaunesnio amžiaus žmonių grupės. Šiais laikais žmonės yra linkę į pasyvesnį gyvenimo būdą, būtent todėl juda mažiau, daugiau laiko praleidžia gulėdami ar sėdėdami, o tai gali lemti kaklo skausmo atsiradimą. Šio tipo skausmai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip netaisyklinga laikysena, degeneraciniai procesai, nervinių šaknelių užspaudimai, traumos, nepatogios miego pozicijos ir kita.

Pagrindinės kaklo skausmų priežastys

Kaklo skausmai gali atsirasti dėl daugybės įvairių priežasčių. Aptarsime dažniausiai pasitaikančias kaklo skausmo atsiradimo priežastis:

  • Netaisyklinga laikysena. Dėl prastos laikysenos žmonės dažnai apkrauna savo kaklo raumenis. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, naudojimasis kitais išmaniaisiais įrenginiais esant ydingai laikysenai iššaukia raumenų disbalansą, kai vieni raumenys dirba per daug, o kiti per mažai. Dėl šios priežastys greitai išsivysto pečių ir kaklo raumenų įtampa, ko pasekoje atsiranda diskomfortą keliantis skausmas.
  • Netinkama miego padėtis. Netinkamos miego pozicijos gali lengvai tapti kaklo skausmo priežastimi. Netinkamas pagalvės dydis, aukštis gali sukelti pernelyg didelę įtampą kaklo srityje taip pat kaip ir netinkamai pasukta galva. Tokioje situacijoje kaklas tampa stipriai apkrautas, raumenys įsitempia ir atsiranda nemalonus kaklo skausmas.
  • Kaklo traumos. Kaklas yra ganėtinai lengvai pažeidžiama vieta, jis gali būti sutraumuotas kontaktinio sporto metu, avarijų ir kitų nelaimingų atsitikimų metu ar net šoko metu. Kaklo traumų rizika ypač padidėja tuomet, kai kaklas yra per daug nusilpęs dėl apkrovos, kurią sukelia netaisyklinga laikysena.
  • Kondicionieriai. Dažnai girdime tokius posakius kaip ,,man perpūtė kaklą”. Taip žmonės mėgsta sakyti šiltuoju sezonu, kai namuose, darbe ar automobilyje dažnai yra naudojami oro kondicionieriai. Iš tiesų pats procesas nėra tiesioginis raumens perpūtimas. Temperatūros kontrastas ir šalto oro srovė sukelia nervinio rezginio uždegimą. Dėl to, be uždegimo sukelto diskomforto dar organizme vyksta kraujotakos sutrikimai raumenyse, minkštuosiuose audiniuose. Taip nutinka todėl, nes sutrinka nervo inervacija. Tokiu atveju atsiranda dvi problemos vienu metu, tai nervo ir raumens sutrikimas.
  • Stresas. Psichologinis stresas gali sukelti raumenų įtampą kaklo srityje, kuris taps įprastu atsaku į stresinę situaciją. Kai yra jaučiamas stresas, žmogus nesąmoningai gali būti linkęs į prastos laikysenos išvystymą, na pavyzdžiui įtempti pečius ir juos kelti į viršų, įtempti kaklą. Toks raumenų įsitempimas streso metu sukelia didelį diskomfortą ir skausmą.
  • Užspaustas nervas. Tarpslankstelinės išvaržos gali sukelti skausmą, tirpimą, dilgčiojimą kuris plis į kaklą. Taip pat per didelis raumenų įsitempimas gali užspausti nervines šakneles, ko pasekoje bus jaučiamas skausmas ar dilgčiojimas.
  • Nutukimas. Nutukimas padidina apkrovą kuri tenka stuburui ir kaklui. Tai gali padidinti spaudimą slanksteliams ir raumenims, o ilgalaikė didelė apkrova gali sukelti sąnarių problemas ir skausmą.
  • Rūkymas. Rūkymas su kaklo skausmu gali būti susijęs įvairiais būdais. Rūkymas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, gali paveikti kaulų ir jungiamųjų audinių būklę, sukelti kraujagyslių uždegimus ar kitas organizmo problemas kurios gali prisidėti prie kaklo skausmo.
  • Lėtinės ligos. Įvairios lėtinės ligos tokios kaip osteoartritas, fibromialgija, reumatoidinis artritas gali išprovokuoti kaklo skausmus. Taip pat tokios lėtinės ligos kaip diabetas, širdies ligos ar net depresija gali būti susijusios su kaklo skausmu , daugiausiai dėl bendrosios kūno būklės įtakos.

Kaklo skausmų rūšys pagal skausmo vietą

Kaklo skausmas gali pasireikšti skirtingose kaklo srityse, priklausomai nuo to, kuri dalis yra paveikta. Pagal skausmo vietą galima lengviau suprasti skausmo priežastis. Žemiau pateikiame skirtingas kaklo skausmo rūšis:

Skausmas kaklo priekyje

Kaklo skausmas priekyje yra viena iš retesnių skausmo formų, dažniausiai yra asocijuojama su paprastu gerklės skausmu. Tačiau tokį skausmą gali sukelti ir raumenų patempimai, spazmai, traumos, padidėję limfmazgiai ar alerginės reakcijos. Skausmo priekyje gydymo būdas priklausys nuo to, kas jį sukėlė.

Skausmas kaklo šone

Skausmas kaklo šone pasitaiko tikrai dažniau nei aukščiau minėtas kaklo skausmas priekyje. Skausmas šoninėje kaklo dalyje gali atsirasti dėl prastos laikysenos, netinkamos miego pozicijos, pertemptų raumenų,  arba dėl rimtesnių ligų.  Šio skausmo gydymas taip pat priklausys nuo jį sukėlusios priežasties.

Kaklo skausmas pereinantis į galvą

Tokio tipo skausmas gali atsirasti dėl kaklo osteochondrozės, tarpslankstelinių diskų problemų, kaklo traumų ar nervų dirginimo. Skausmas neretai prasideda galvoje ir plinta į kaklą, tačiau gali nutikti ir atvirkščiai. Tokiais atvejais yra sunku atskirti iš kur tiklsiai asirado skausmas, todėl tai nustatyti gali padėti tik gydytojas.

Ką daryti kai skauda kaklą?

Esant kaklo skausmui yra keletas dalykų, kurie gali padėti jį sumažinti arba galutinai jo atsikratyti.

  • Kineziterapija. Kenčiant varginantį kaklo skausmą yra sunku atlikti kasdienius darbus, todėl šiuo atveju jums gali puikiai padėti kineziterapeutas. Susitikimo metu specialistas gali padėti išsiaiškinti problemą, tikslią skausmo vietą, gali paskirti pratimų kurie padės sumažinti atsiradusią įtampą kaklo srityje, o gal būt atliks ir fizioterapijos procedūrą kuri padės sumažinti skausmą.
  • Masažas. Masažai gali būti naudingi gydant tiek lėtinį tiek ūminį kaklo skausmą, atsiradusį dėl raumenų įtampos. Masažo metu yra atpalaiduojami įtempti raumenys ir dingsta sustingimo bei įtampos jausmas, mažėja skausmas, gerėja kraujotaka ir greičiau vyksta gijimo procesas. Iškart po šios procedūros pajusite palengvėjimą.
  • Šalti/šilti kompresai. Tiek vieni tiek kiti kompresai padeda mažinti skausmą ir gali pagreitinti pažeistos vietos gijimą. Pirmomis dienomis patartina dėti šaltus kompresus, o praėjus porai dienų, jei skausmas nemažėja, rekomenduojama šaltuosius pakeisti šiltais kompresais.
  • Šilumos terapija. Tai hyra fizioterapijos metodas, pagrįstas šilumos poveikiu organizmui. Šiluma malšina skausmą, tinimą, slopina uždegiminius procesus, gerina kraujotaką. Tačiau sergantiems sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, tuberkulioze,  karščiuojant ši procedūra neskiriama ir neatliekama.
  • Maitland terapija.  Tai manualinės terapijos metodas, veiksmingai gydantis įvairius kaulų ir raumenų sistemos  sutrikimus ir mažinantis skausmą.
  • Neurac terapija. Neurac (neuroraumeninės aktyvacijos) terapija atliekama naudojant norvegišką “Redcord” laisvo kybojimo terapinę įrangą. Šios terapijos tikslas – sumažinti skausmą, atstatyti sutrikusį judesį ir pagerinti judėjimo funkciją.
  • Laikysenos vertinimas. Laikysenos vertinimas gali būti labai svarbus esant kaklo skausmui, kadangi ydinga laikysena sukelia didelę apkrovą kaklo raumenims, taip pat sukelia ne mažą įtampą šioje srityje. Taisyklinga viso kūno laikysena gali padėti sumažinti arba panaikinti esamą kaklo skausmą.

Ką daryti kai kaklo skausmas nepraeina?

Ilgai besitęsiantis kaklo skausmas kuris nepraeina net naudojant aukščiau išvardintas priemones gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas, tokias kaip:

  • Arterijų užspaudimas.
  • Kaklo navikai.
  • Kaklo spondilozė.
  • Vidaus organų veiklos sutrikimai.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai.

Svarbu šių skausmų neignoruoti ir esant besitęsiančiam, varginančiam skausmui kreiptis į gydytoją, kuris padės nustatyti  kaklo skausmo priežastį.

Kodėl negalima ignoruoti kaklo skausmo?

Jei kaklo skausmas yra jaučiamas ilgą laiką ir nepraeina atliekant tempimo pratimus, naudojant kompresus ar ilsintis, svarbu šio skausmo neignoruoti. Nuskausminamieji vaistai gali numalšinti skausmą, tačiau tai tik trumpalaikis problemos sprendimas kuris pačios problemos nepanaikina. Ilgą laiką negydomas net menkiausias kaklo skausmas gali pereiti į lėtinį skausmą, gali iššaukti raumenų disbalansą. Taip pat dėl ilgą laiką negydomo kaklo skausmo gali atsirasti ydinga laikysena ar net rimtesnės sveikatos problemos, todėl jokiu būdu neignoruokite šio skausmo ir nebandykite problemos gydyti tik vaistais nuo skausmo. Verčiau patartina kreiptis į gydytoją kuris padės sutvarkyti šią problemą ir grįžti į kasdienes veiklas.

Kaip išvengti kaklo skausmo?

Kaklo skausmas nėra problema, kurios nebūtų galima išvengti. Esant tokio tipo skausmui galima atlikti tam tikrus prevencinius veiksmus, kurie padės sumažinti šio skausmo atsiradimo tikimybę. Žemiau pateikiame prevencines priemones kurios padės išvengti kaklo skausmo:

  • Aktyvus laisvalaikis.
  • Sportas.
  • Reguliarios mankštos.
  • Tempimo pratimai.
  • Tinkamas čiužinys ir pagalvė.
  • Tinkama miego poza.
  • Reguliarios pertraukėlės dirbant sėdimą darbą.
  • Saikingas oro kondicionierių naudojimas.

Pratimai kaklui

Pateikiame tris efektyvius pratimus kaklui:

  • Uždėkite ant galvos kairę ranką. Atsargiai lenkite galvą prie kairio peties – tiek, kiek išeis. Pabūkite tokioje padėtyje 20-30 sekundžių. Pakartokite pratimą su dešine ranka ir taip pat lenkite galvą prie dešinio peties. Pratimą kartokite 3-4 kartus.
  • Stovėkite tiesiai, galvą pasukite į dešinę pusę tiek, kiek išeina ir vėl grįžkite į pradinę poziciją, vėl kartokite. Vėliau tą patį kartokite su kaire puse. Vienai pusei skirkite 20-30 sekundžių.
  • Pasukite galvą į dešinę pusę ir suglauskite rankas už galvos. Tegul rankos pritraukia smakrą prie krūtinės. Atsipalaiduokite ir suskaičiuokite iki 15. Pakartokite šį judesį 3 kartus. Tada atlikite tą patį judesį 3 kartus kairėje pusėje.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.