Peties skausmas: priežastys ir gydymas

Peties skausmas – tai gana dažnas ir nemalonus sveikatos sutrikimas, su kuriuo gali susidurti įvairaus amžiaus žmonės. Kasdien peties sąnarys patiria daug krūvio, kadangi yra judinamas įvairiomis kryptimis. Atlikdami įprastas veiklas, tokias kaip daiktų kėlimas, indų plovimas ar dantų valymas, mes net nesusimąstome kaip dažnai juda mūsų pečiai. Kai atsiranda pečių skausmas, didžioji dalis veiklų gali tapti tikra kančia.  Mūsų pečiai yra labai mobilūs, tačiau jie pasižymi sudėtinga struktūra, sudaryta iš sąnario, sąnario kapsulės, juos supančių raumenų, sausgyslių ir kitų elementų. Pajutus pečių skausmą vertėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus, jog būtų nustatyta skausmo priežastis.

Sąnarių skausmo priežastys

Galima išskirti daugybę peties skausmo priežasčių. Šis skausmas gali atsirasti staiga dėl sužeidimų arba progresuoti palengva. Štai keletas peties skausmo priežasčių:

Traumos

Peties traumos, tokios kaip patempimai, sausgyslių plyšimai, dislokacijos, gali sukelti diskomfortą ir skausmą petyje.

Peties ankštumas

Peties ankštumas tai būklė, kuomet rotatorių manžetės ir dvigalvio žasto raumenų sausgyslės suspaudžiamos pomentiniame tarpe. Dėl trinties didėja patinimas ir tarpas dar labiau siaurėja, todėl atsiranda skausmas ir dirginimas.

Artritas

Artritas tai sąnario ir aplink jį esančių audinių uždegimas, kurį gali sukelti patirtos mikrotraumos. Artritas petyje pasireiškia skausmu, kuris gali išplisti į ranką arba sąnario sustingimu.  Dar viena problema yra bursitas. Tai bursos (sąnario tepalinio maišelio) uždegimas. Susirgus bursitu ima skaudėti sąnarį, jis šiek tiek patinsta.

Sustingęs petys

Sustingęs petys yra dar vadinamas sąauginiu kapsulitu. Tai yra lėtinė ir skausminga liga, kuri apriboja judesius. Šios ligos metu sustorėja sąnario kapsulė ir petys sustingsta. 

Tendinitas

Tendinitas – tai sausgyslių uždegimas. Peties tendinitis yra dažna būklė, kai uždegimas pažeidžia vieną ar kelias peties sąnario sausgysles. Priklausomai nuo uždegimo laipsnio, skausmas gali svyruoti nuo erzinančio iki labai intensyvaus.

Sąnarinės lūpos plyšimas

Sąnario lūpos plyšimas dažniausiai asocijuojamas su sąnario dislokacija arba subluksacija. Tai būklė, kai dėl traumos staiga arba palaipsniui plyšta sąnario lūpa. 

Netaisyklinga laikysena

Netaisyklinga laikysena stovint, sėdint ar užsiimant aktyvia fizine veikla gali daryti didelę įtaką mūsų pečiams. Ilgainiui neprižiūrint savo laikysenos gali atsirasti menčių padėties pakitimai, raumenų disbalansas, o to pasekoje sutrinka peties sąnario funkcijos.

Peties skausmo rūšys

Galite susidurti su įvairiais pečių skausmais. Gali skaudėti vieną ar kitą petį ar net visa pečių zoną, skausmas taip pat gali būti jaučiamas ar pereinantis kitur. Taip pat didžioji dauguma žmonių kenčia ir nuo lėtinio pečių skausmo, kurį lemia anksčiau įvykusios traumos, nuovargis, mikrotraumos. Jaučiamo skausmo specifika gali padėti suprasti skausmo priežastį arba diagnozę. 

Skausmą viename ar kitame petyje gali sukelti artritas, tendinitis, netaisyklinga laikysena ir kitos aukščiau jau minėtos priežastys. Pagrindinis dalykas ieškant sprendimo jaučiamam skausmui – suprasti iš kur jis kyla. Gali nutikti ir taip, jog skausmas jaučiamas petyje, tačiau problema yra kakle, kai kakliniai nervai yra pažeisti ar užspausti. Taip pat dėl nervų užspaudimo skausmas gali plisti ir į ranką: alkūnę, sukeliant epikondilitą, riešą, sukeliant riešo kanalo sindromą ar pirštus kurie pradeda tirpti. Pajutus skausmą petyje ar visoje pečių zonoje yra svarbu nedelsiant kreiptis į gydytojus, jei skausmas nepraeina ar stiprėja net ramybės būsenoje.

Kaip diagnozuoti pečių skausmą?

Dažniausiai kreipiantis pagalbos dėl peties skausmo yra skiriamas magnetinio rezonanso tyrimas, tačiau tai ne visada gali būti tikslu. Kartais gali būt paskirta ir kompiuterinė tomografija ar rentgeno tyrimas, taip pat jei įtariama nervo pažeidimai ar suspaudimai gali būti atliekama elektromiografija (EMG), jog būtų nustatytas nervų veikimas ir laidumas.

Kaip numalšinti peties skausmą namų sąlygomis?

Pečių skausmas gali sukelti didelį diskomfortą ir apriboti kasdienes veiklas, todėl pajutus pirmuosius skausmus, ypač tuomet, kai skausmas yra stiprus ir jaučiamas net naktį, užsirašykite pas ortopedą – traumatologą ar kineziterapeutą. Kol laukiate konsultacijos galite sau padėti namų sąlygomis. Pateikiame būdus, kurie padės sumažinti pečių skausmą:

  • Poilsis. Pirmomis dienomis nuo skausmo atsiradimo pradžios yra svarbu leisti pečiams pailsėti, jog atsigautų patempti raumenys ar atslūgtų uždegimas. Vis dėlto, poilsis neturėtų trukti ilgiau nei pora dienų. Praėjus šiam laikotarpiui švelniai judinkite ar pratempkite petį, kad neleistumėte pečiui sustingti ar nusilpti. 
  • Šalti kompresai. Šaltis padeda mažinti uždegimą, patinimą ir skausmą pečių zonoje. Šaldykite skaudamą vietą kelis kartus per dieną, ne ilgiau nei po 20 min.
  • Mankštos. Kai skausmas nėra intensyvus, galite namuose pratempti petį, tačiau nevertėtų persistengti, jog skausmas nedidėtų. Vienas iš pratimų, kurį nesunku atlikti namuose yra šis:

Sukabintomis rankomis lenkiamės į priekį, kol išsitemps pečiai.Išlaikome pozą 15-30 sec. ir kartojame dar pora kartų.

  • Tvarstis. Galite sutvarstyti skaudamą petį elastiniu bintu, taip sumažindami skausmą. Tvarstis turėtų lengvai veržti, tačiau netrikdyti kraujo cirkuliacijos. Jei pajusite rankos, pirštų tirpimą ir jei ranka pradės mėlti, atlaisvinkite tvarstį.
  • Vaistai nuo skausmo. Jeigu jaučiamas pečių skausmas yra stiprus, išgerkite nuskausminamųjų, tačiau nepamirškite, kad tai nėra problemos sprendimas ir vaistais nereikėtų piktnaudžiauti.

Kaip gydyti peties skausmą?

Aptarsime pagrindinius pečių skausmo gydymo būdus.

Kineziterapija

Peties skausmo gydymas priklauso priežasties ir skausmo intensyvumo. Priklausomai nuo šių veiksnių, gydymas gali varijuoti nuo kineziterapinių pratimų iki operacijos. Vis dėlto, beveik visais atvejais kineziterapija yra tinkamiausias būdas spręsti įvairias peties skausmą sukėlusias problemas ir veikia kaip prevencinė priemonė. Kineziterapiniai pratimai yra sudaromi atsižvelgiant į jūsų amžių, fizinio aktyvumo lygį, peties skausmą ir tikslus. 

Kineziterapija gali būti veiksmingas būdas esant peties skausmams:

  • Mankštos. Kineziterapijos metu gali būti taikomi įvairūs pratimai, priklausomai nuo skausmo intensyvumo ir esamos problemos. Su kineziterapeuto pagalba išmoksite atlikti įvairius tempimo pratimus ir galėsite patys juos atlikti namuose. 
  • Masažai. Esant pečių skausmui gali būti taikomas gydomasis nugaros masažas, kuris sumažins jaučiamą įtampą ar skausmą pečių srityje. Gali būti taikomas ir klasikinis masažas, kuris taip pat padės sumažinti įtampą ir skausmą.
  • Fizioterapija. Fizioterapija taip pat gali būti taikoma esant pečių skausmui, kaip skausmo, uždegimo malšinimo priemonė ar pažeisto nervo stimuliacijos priemonė.

Operacija

Priklausomai nuo problemos, operacinis gydymas yra taikomas tada, kai kineziterapija nebuvo veiksminga, o esama būklė yra labai rimta. Chirurginės procedūros gali apimti sausgyslių siuvimą, sąnario kremzlės pakeitimą. Pavyzdžiui, esant peties ankštumui, gydytojas gali siūlyti operaciją, kad būtų atstatytas funkcijos sutrikimas ir pagerėtų judesio amplitudė. Jei jaučiate pečių skausmą nakties metu, greičiausiai bus pažeisti minkštieji peties audiniai, dažniausiai rotatoriai, raumenys, įgalinantys sąnario judesį, todėl esant tokiam atvejui, reikėtų kreiptis į chirurgą.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?