Funkcinių judesių vertinimas (FMS)

Apie funkcinių judesių testą

Funkcinių judesių vertinimas (Functional Movement Screen) padeda ištirti sutrikusius ar apribojančius judesio modelius, dėl kurių asmeniui kyla traumų rizika. FMS testą sudaro septyni judėjimo modeliai, kuriems atlikti reikia pakankamo mobilumo ir stabilumo. Pagrindinis FMS testo tikslas yra aptikti sutrikusius judėjimo modelius bei įvertinti mobilumą ir stabilumą septynių pagrindinių judėjimo modelių metu. Asmens atliekami judesiai vertinami tokiose padėtyse, kur silpnybės ir disbalansas tampa ypač gerai pastebimi, ypač jeigu trūksta mobilumo ir motorinės kontrolės.

Jei kuris iš 7 judesių yra mechaniškai nestabilus ar žmogus visai negali jo atlikti, tai rodo, kad kažkur kūne yra problemų: asimetrija, sutrikęs stabilumas, sumažėjęs mobilumas. Iš kitų testų FMS išsiskiria tuo, kad skiria daug dėmesio būtent dinaminiam judėjimui, todėl judesio metu atskleidžia, kaip dirba visas kūnas: kaip smegenys kontroliuoja kūną ir kaip sąveikauja sąnariai ir raumeny. Funkcinių judesių testu įvertinus judėjimo modelius, parengiama korekcinių pratimų programa, kurios tikslas – koreguojant sutrikusius judesių modelius, užkirsti kelią kaulų ir raumenų sistemos traumoms.

Kaip vertinami funkciniai judesiai?

FMS testas apibūdina 7 skirtingus judesio modelius. Jie vertinami skalėje nuo 0 iki 3.

0 – judėjimas skausmingas, todėl reikia apsilankyti pas gydytoją.

1 – negalėjimas atlikti ar negalėjimas užbaigti viso judesio.

2 – gebėjimas atlikti testą, tačiau ne iki galo.

3 – puikiai atliktas judesys.

7 pagrindiniai judesiai

Funkcinių judesių vertinimo metu atliekami šie judesiai:

  1. Gilūs pritūpimai: vertina klubus, pečius, kelius, stuburą ir kulkšnis.

  2. Žingsnis per kliūtį: vertina klubus, kelius ir kulkšnis.

  3. Įtūpstas vienoje linijoje: vertina kulkšnies ir kelio stabilumą, atskleidžia silpnąsias raumenų vietas.

  4. Pečių mobilumas: vertina pečių judesių amplitudę, išorinę ir vidinę rotaciją, laikyseną.

  5. Aktyvus tiesios kojos kėlimas: vertina pakinklinę sausgyslę ir blauzdų lankstumą, klubų mobilumą ir dubens stabilumą.

  6. Liemens stabilumas atliekant atsispaudimus: vertina liemens stabilumą ir jėgą.

  7. Rotacinis stabilumas: vertina liemens stabilumą ir asimetriją.

Funkcinių judesių vertinimo nauda

FMS (Funkcinių judesių vertinimas) yra labai naudingas įrankis siekiant užkirsti kelią traumoms dar prieš joms įvykstant. Vertinimo metu nustatomi rizikos veiksniai, silpnos kūno vietos, reikalaujančios stiprinimo ar intensyvesnės priežiūros.

Kam naudingas FMS testas?

FMS testas ypač naudingas žmonėms, kurie:

  • Profesionaliai sportuoja. Profesionalus sportas reikalauja geros bendros fizinės būklės, nes kūnas patiria daug streso. Nors stiprios kūno dalys prisitaiko prie krūvio, silpnesnės yra itin pažeidžiamos ir kelia riziką atsirasti traumai.

  • Kenčia nuo nugaros ar sąnarių skausmų. Skausmas įspėja apie kūne esančias problemas, tai yra kūno signalas saugotis, todėl skausmą patiriantiems žmonėms kyla didesnė traumų rizika. Dėl skausmo judesiai tampa netaisyklingi, o fizinė ar net kasdienė veikla gali prisidėti prie skausmo intensyvėjimo ir problemos ūmėjimo.

  • Planuoja užsiimti intensyviu sportu. Esant raumenų disbalansui ar sąnarių ir kitų audinių problemoms, staigus intensyvus sportas gali būti pavojingas. Nors žmogus pats gali ir nematyti savo kūno trūkumų ir silpnybių, net po pirmų intensyvių treniruočių gali netikėtai atsirasti traumų, todėl verta patikrinti savo fizinę būklę prieš pradedant intensyvų sportą.

Funkcinių judesių vertinimo kaina

Pavadinimas Kaina
Funkcinis judėjimo testas (FMS)
30 €
Kitos sportinio testavimo paslaugos
Sportinis testavimas
Raumenų diagnostinis testavimas TMG S2 sistema
Tensiomiografijos metodu paremta patentuota funkcinės raumenų diagnostikos sistema. Testavimo metu įvertinamas raumenų skaidulų tipas, savybės, tonusas ir kitos savybės.
Raumenų diagnostinis testavimas TMG S2 sistema
Vienos raumenų poros testavimas arba visų sporto šakai svarbiausių raumenų grupių tyrimas – 15 – 125 €
Daugiau informacijos
Sportinis testavimas
Raumenų jėgos, ištvermės, tarpusavio sąveikos tyrimas Biodex izokinetine sistema
Izokinetinė sistema „Biodex Pro 4“ – tai prietaisas, naudojamas testuoti ir lavinti raumenų jėgą, ištvermę bei įvertinti raumenų grupių tarpusavio sąveiką.
Raumenų jėgos, ištvermės, tarpusavio sąveikos tyrimas Biodex izokinetine sistema
Raumenų jėgos, greičio, galingumo, jėgos simetriškumo indekso nustatymas – 50 €
Daugiau informacijos