Raumenų skausmas – dar kitaip vadinamas mialgija, yra būklė, kuriai būdingas skausmas ar diskomfortas raumenyse. Tai gali būti lengvas arba stiprus skausmas kurį lydi įtampos ar sustingimo pojūčiai. Raumenų skausmas yra dažna problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės bent kartą savo gyvenime. Nėra svarbu ar skausmas mažas ar intensyvus, jo nereikėtų ignoruoti.
Yra išskiriama daugybė raumenų skausmo priežasčių, bet pagrindinės yra šios:
Raumenų skausmas dažnai pasireiškia po didelio fizinio krūvio, ypač tiems, kurie profesionaliai sportuoja. Tačiau visiems sportuojantiems žmonėms yra svarbu atlikti apšilimo pratimus prieš pradedant treniruotę, o fizinį krūvį vertėtų didinti palaipsniui. Jei raumenų skausmas pasireiškia iškart po treniruotės, yra aišku, iš kur ir kodėl atsirado skausmas. Tačiau jei skausmas yra labai intensyvus ir ilgai užsitęsia, vertėtų kreiptis į gydytoją.
Kai žmogaus organizmas ima stokoti vitaminų ir mineralų, yra normalu, jog atsiranda įvairaus pobūdžio skausmai ir prastėja bendra savijauta. Vertėtų prisižiūrėti savo mitybą, jog su maistu būtų gaunamas tinkamas kiekis vitaminų. Raumenų skausmai gali atsirasti tuomet kai trūksta D, B1 grupės vitaminų, taip pat ir omega – 3 riebalų rūgščių. Nevalingi raumenų susitraukimai gali byloti apie kalcio ar magnio trūkumą organizme.
Raumenų pažeidimai gali sukelti raumenų skausmą ir tai gali būti dėl įvairių priežasčių:
Raumenų uždegimas – tai būklė, kurios metu raumenys patiria uždegiminį procesą. Raumenų uždegimo simptomai gali apimti: skausmą ar diskomfortą raumenyse, patinimą arba šilumos pojūtį skausmingoje srityje, apsunkintą judėjimą, raumenų įtampą, nuovargį ir bendrą silpnumą.
Skausmą sukelti gali įvairios ligos, tokios kaip: artritas, fibromialgija – liga, kurios pagrindiniai simptomai yra išplitęs raumenų skausmas su skausmingais raumenų įtempimo taškais, sausgyslių skausmai, nuolatinis nuovargis, dažnai kartu pasireiškia tokie simptomai kaip parestezija (tirpimo jausmas), miego sutrikimas, depresija ir dirgliosios žarnos sindromas. Taip pat skausmą gali sukelti ir reumatinė polimialgija – sutrikimas pasireiškia stipriais skausmais ir rytiniu sąnarių sustingimu, daugiausiai pečių juostos ir dubens srityje. Be šių ligų, skausmą gali sukelti ir endokrininės sistemos sutrikimai, tokie kaip skydliaukės nepakankamumas ar padidėjęs aktyvumas. Raumenis gali skaudėti net tuomet, kai sergate gripu.
Streso poveikis organizmui yra labai didelis, būtent dėl streso gali atsirasti ir raumenų įtampa ar uždegimas.
Raumenų skausmai gali būti skirtingi. Skausmas gali būti jaučiamas skirtingose kūno vietose ir būti skirtingo intensyvumo. Štai keletas pagrindinių raumenų skausmo priežasčių:
Nerviniai raumenų spazmai atsiranda dėl nervų sistemos disfunkcijos arba sutrikimo. Šie spazmai gali pasireikšti skirtingais intensyvumo laipsniais, nuo lengvo diskomforto iki stipraus skausmo. Nerviniai raumenų spazmai gali būti susiję su įvairiomis priežastimis tokiomis kaip: sutrikęs nervų laidumas, nervų uždegimas, stresas ir įtampa, nervų sistemos ligos, antidepresantai.
Raumenų sustingimas tai būklė, kai raumenys tampa įtempti ir sustingę ir gali pasireikšti įvairiose kūno vietose. Sustingimą gali lemti traumos ar sužalojimai, intensyvus fizinis aktyvumas, sušalę galūnės dėl šalto oro taip pat gali sukelti sustingimą. Sustingusius raumenis gali skaudėti, o tai greičiausiai ribos ir jūsų atliekamus judesius.
Kaklo raumenų skausmas gali trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui. Tokį skausmą gali sukelti: raumenų įtampa, bloga miego pozicija, stresas, nugaros ir kaklo ligos.
Dažniausios pilvo raumenų problemos yra patempimai, kai pilvo preso raumenys persitempia dėl labai intensyvių judesių. Apendicitas, žarnyno sutrikimai, menstruacijos, pilvaplėvės uždegimas taip pat gali sukelti pilvo raumenų skausmus. Toks raumenų skausmas gali pasireikšti raumenų spazmais pilvo srityje, patinimais, sukietėjimais.
Kojų raumenų skausmą turbūt esame pajutę visi. Tai gali būti nuo aktyvios fizinės veiklos, intensyvaus sporto ar paprasčiausiai po ilgo pasivaikščiojimo, kuomet ilgai buvome nejudėję. Tačiau raumenų skausmą gali sukelti ir uždegimai, traumos, lūžiai, raumenų patempimai. Jei skausmas yra labai intensyvus ir nepraeina po poilsio, vertėtų kreiptis į gydytoją dėl galimų rimtesnių priežasčių.
Rankų raumenų skausmas gali būti jaučiamas po intensyvaus fizinio krūvio, intensyvaus darbo, traumos. Taip pat rankų raumenis gali skaudėti sergant gripu, nervų ar kraujagyslių ligomis, turint skydliaukės sutrikimų ar po chemoterapijos kurso. Jei skausmas yra intensyvus ir lydimas kitų simptomų, kreipkitės į gydytojus.
Viso kūno raumenis gali skaudėti dėl įvairių priežasčių, dažniausiai visą kūną skauda tuomet, kai sergame ir karščiuojame, gali sukelti bakterinės infekcijos, tokios kaip laimo liga ar streptokokinės infekcijos, per didelis ir greitas fizinis krūvis, vandens ir elektrolitų disbalansas organizme gali turėti įtakos kelių raumenų grupių skausmui, miego trūkumas taip pat gali prisidėti prie raumenų skausmo visame kūne.
Raumenų gydymas priklauso nuo skausmo priežasties ir intensyvumo. Jei skausmas jaučiamas po sporto, gali užtekti tik poilsio ar kompresų. Jei tai yra rimtesnė raumenų liga, gali prireikti ir gydytojo pagalbos. Pateikiame dar kelis gydymo būdus: vitaminų, mineralų atstatymas, intermituojanti šalčio terapija, priešuždegiminiai vaistai, kineziterapija, fizioterapija, masažai.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.