Riešo kanalo sindromas: viskas ką reikia žinoti

Riešo kanalo sindromas dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus žmonėms, paprastai tarp 30 ir 60 metų. Tačiau, gali pasitaikyti ir kitų amžiaus grupių atvejų. Moterys riešo kanalo sindromu serga tris kartu dažniau nei vyrai, nes jų riešo tuneliai yra siauresni nei vyrų, taip pat dėl hormoninių pokyčių, kurie gali turėti įtakos skysčių susilaikymui, ypač nėštumo ar menopauzės metu. Svarbu pabrėžti, kad šią būklę gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant ilgalaikius pasikartojančius rankų judesius, sužalojimus, nėštumą, nutukimą, diabetą ar reumatoidinį artritą. Jei įtariate, kad galimai turite riešo kanalo sindromą, svarbu kreiptis į specialistus, tokius kaip neurologas arba rankų chirurgas, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir gydymo eiga.

Kas yra riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromas (RKS) – tai dažnai pasitaikanti neurologinė būklė, kai susiaurėja riešo kanalas, dar vadinamu tuneliu. Kai šis kanalas susiaurėja, jis gali užspausti vidurinį nervą, kuris gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant pirštų silpnumą, tirpimą, skausmą, raumenų atrofiją ir kitus su rankos judėjimu susijusius negalavimus. Taikant tinkamus gydymo būdus ir atkreipiant dėmesį į diskomfortą keliančius pojūčius, problema turėtų pranykti be ilgalaikių pasekmių, svarbiausia neignoruoti simptomų ir laiku kreiptis pas gydytoją.

Kokie simptomai išduoda apie riešo kanalo sindromą?

Simptomai rodantys, kad pacientas turi riešo tunelinį sindromą, išsivysto palengva. Dažniausiai riešo kanalo sindromą išduoda šie pagrindiniai požymiai:

 • Pirštų tirpimas – dažniausiai pacientai jaučia tirpimą ar dilgčiojimą pirštuose. Tirpsta nykštys, smilius,didysis, bevardis pirštai. Dėl to pacientai dažnai atsibunda naktį ir nebegali užmigti.
 • Rankų silpnumas – pacientai gali pastebėti sumažėjusią rankų jėgą, rankų silpnumą, ypač tada, kai atliekamas plaštakos ar rankos stiprus judesys. Tai gali pasireikšti net laikanti mobilųjį telefoną, vairuojant automobilį ir t.t.
 • Deginantis skausmas riešo srityje – tai gali būti stiprus ir nemalonus deginantis jausmas, ties riešo kanalu ar netgi plaštakoje, kada yra užspaudžiamas vidurinis nervas. 
 • Plaštakos raumenų atrofija – ilgai ignoruojamas riešo kanalo sindromas taip pat gali sukelti raumenų atrofiją, kurios negalima išgydyti vėlyvoje stadijoje. Todėl ankstyvas gydymas yra būtinas.
 • Skausmas naktį – šis simptomas gali pasireikšti kaip sustiprėjęs skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas naktį, kuris gali pakelti iš miego ir dėl diskomforto neleisti užmigti.

Kokios riešo kanalo sindromo priežastys?

Riešo kanalo sindromui įtakos gali turėti skirtingi veiksniai. Pradedant traumomis, fiziniu krūviu ir baigiant paveldimumo faktoriumi ar net nėštumu, menopauze. Kiekvienam pacientui tai gali būti dėl skirtingų priežasčių, bet kaip ir minėjome anksčiau, svarbu šios problemos neignoruoti. Pagrindinės riešo kanalo sindromo priežastys yra šios:

 • Riešo traumos. Riešo traumos gali sukelti audinių patinimą arba pokyčius riešo kanalo srityje, kurie gali sąlygoti nervų suspaudimą ir veda prie riešo kanalo sindromo vystymosi.
 • Didelis fizinis krūvis. Didelis fizinis krūvis gali taip pat sukelti riešo audinių patinimą ar net mikrotraumas, kurios gali prisidėti prie nervų suspaudimo ir riešo kanalo sindromo išsivystymo.
 • Viršsvoris. Viršsvoris gali padidinti slėgį ant riešo kanalo, prisidėti prie audinių patinimo ir padidinti nervų suspaudimo riziką. 
 • Paveldimumas. Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos riešo kanalo struktūrai ir jautrumui, todėl paveldimumas gali padidinti šios būklės riziką.
 • Nėštumas, menopauzė. Hormoniniai pokyčiai, susiję su nėštumu arba menopauze, gali turėti įtakos audinių elastingumui ir gali prisidėti prie nervų suspaudimo rizikos padidėjimo.
 • Kraujo išsiliejimas. Kraujo išsiliejimas į riešo kanalą, pavyzdžiui, dėl traumos arba venų sąstingio, gali sukelti audinių patinimą ir nervų suspaudimą, prisidedant prie riešo kanalo sindromo atsiradimo.

Ką daryti įtariant, kad jums yra riešo kanalo sindromas?

Jei  įtariate, kad galite turėti riešo kanalo sindromą, svarbu nedelsiant kreiptis į specialistą, pavyzdžiui, neurologą ar rankų chirurgą. Specialistai atliks tyrimus, testus, pateiks klausimus apie jūsų ligos istoriją, kad tiksliai nustatytų diagnozę. Įprasti žingsniai, kurių gali prireikti diagnozei nustatyti:

Fizinis ištyrimas. Gydytojas gali atlikti išsamų fizinį ištyrimą, skirtą vertinti jūsų rankų judesius, jautrumą, raumenų stiprumą ir kitus simptomus, susijusius su riešo kanalo sindromu.

Elektromiografija (EMG). EMG tyrimas gali padėti įvertinti nervų laidumo būklę ir rasti nervų suspaudimo vietą.

Rentgeno, ultragarso ar magnetinio rezonanso tyrimai (MRI). Šie vaizdiniai tyrimai gali padėti įvertinti riešo kanalo struktūrą ir pašalinti kitas galimas problemas.

Laboratoriniai tyrimai. Gydytojas gali atlikti kraujo ar kitus labaratorinius tyrimus, norėdamas patikrinti kitas galimas ligos priežastis, tokias kaip diabetas ar reumatoidinis artritas.

Svarbu atidžiai laikytis gydytojo rekomendacijų ir dalyvauti visuose būtinuose tyrimuose, siekiant užtikrinti tikslią diagnozę ir tinkamą gydymą.

Kaip gydomas riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromo gydymas ir gijimas kiekvienam pacientui gali būti skirtingas, priklausomai nuo esamos ligos būsenos, paciento nusiskundimų ir sveikatos specialisto rekomendacijų. Riešo kanalo sindromą galima gydyti šiais būdais:

 • Kineziterapija – tai yra specializuotas fizinės terapijos būdas, kuris apima judesio pratimus, stiprinimą ir mobilizaciją ir yra skirtas pagerinti riešo kanalo būklę be operacijos, sumažinti skausmą ir padidinti raumenų jėgą. 
 • Maitland terapija – tai manualinės terapijos metodas, veiksmingai gydantis įvairius kaulų ir raumenų sistemos  sutrikimus ir mažinantis skausmą. 
 • Ultragarso terapija – tai yra fizioterapinis metodas, kuriame naudojamas ultragarso aparatas siekiant sumažinti uždegimą, pagerinti audinių gijimą ir sumažinti skausmą.
 • Masažai – masažai gali būti naudingi mažinant raumenų įtampą, pagerinant kraujo apytaką ir mažinant skausmą bei įtampą riešo kanalo srityje.
 • Įtvaras – specialus įtvaras, gali būti naudojamas siekiant palaikyti riešo kanalo poziciją, sumažinti nervų suspaudimą ir palengvinti simptomus.
 • Riešo kanalo operacija – kai paciento būklė yra sunki ir kiti gydymo būdai nėra veiksmingi, gali būti rekomenduojama riešo kanalo operacija. Operacija atliekama siekiant išlaisvinti nervą nuo suspaudimo arba pataisyti riešo kanalo anomalijas. Tai gali būti svarbus gydymo būdas, kuris yra paprastas ir nepavojingas.

Reabilitacija po riešo kanalo operacijos

Įprastai po riešo kanalo operacijos pilnas atsigavimas gali užtrukti kelis mėnesius ar net ilgiau. Pacientas gali jausti skausmą, nervų jautrumą ar net pastebėti patinimą, tačiau visa tai yra visiškai normalu, svarbu neapkrauti operuotos rankos, leisti jai atsigauti ir neskubėti grįžti prie įprasto aktyvumo. Kad būtų greitesnis atsistatymas po riešo kanalo operacijos, svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir rekomendacijų. Taip pat vertėtų paminėti, kad gijimo laikotarpiu nereikėtų praleisti dar vieno svarbaus žingsnio – reabilitacijos.  Nesilaikant gydytojo rekomendacijų, praleidus reabilitaciją ir per greitai grįžus prie ranką apkraunančių veiklų, gali prailgėti  reabilitacijos laikas ir gali atsirasti papildomos komplikacijos.

Kas nutinka negydant riešo kanalo sindromo?

Jei riešo kanalo sindromas yra negydomas ilgą laiką, tai gali turėti įtakos  pirštų jutimo praradimo ir silpnumo atsiradimui. Dėl nuolatinio nervų suspaudimo gali atsirasti raumenų silpnumas ir netgi raumenų atrofija, tai gali turėti įtakos rankos funkcijai ir judrumui. Taip pat negydomas riešo kanalo sindromas gali ilgainiui sukelti nervų pažeidimus, kurie gali būti sunkiai atstatomi ar netgi neišgydomi. Trumpai tariant, negydomas riešo kanalo sindromas gali privesti prie rankos disfunkcijos atsiradimo ir negrįžtamų veiksnių.

Riešo kanalo sindromo prevencija

Riešo kanalo sindromo atsiradimo galimybes galima sumažinti laikantis šių patarimų:

 • Venkite monotoniškų plaštakos ir rankų pirštų judesių – stenkitės reguliariai keisti rankų padėtį ir daryti  pertraukas, jei daug laiko praleidžiate prie kompiuterio ar dirbate tokį darbą, kuris reikalauja pasikartojančių judesių. 
 • Nerūkyti – rūkymas gali sukelti kraujagyslių susiaurėjimą ir pabloginti kraujo tekėjimą, todėl vengiant rūkymo galima sumažinti riziką susirgti šia liga.
 • Sveikai maitinkitės – laikydamiesi subalansuotos mitybos, turėsite sveikus audinius, įskaitant nervinius ir jungiamuosius audinius, ir tai gali padėti išvengti riešo kanalo sindromo.
 • Vartokite vitaminus – tam tikri vitaminai ir mineralai, pavyzdžiui, vitaminas B6, gali padėti palaikyti nervų sistemos būklę ir sumažinti uždegimą. Tačiau prieš pradedant vartoti papildus, svarbu pasitarti su gydytoju.
 • Saugokite rankas nuo šalčio (dėvėkite pirštines) – šalčio poveikis gali sukelti kraujagyslių susiaurėjimą ir padidinti nervų jautrumą, todėl svarbu apsaugoti rankas nuo šalčio, ypač žiemą, dėvint pirštines.
 • Atlikite rankų pratimus – reguliarūs rankų pratimai, kurie skatina judrumą ir stiprumą, gali padėti palaikyti riešo kanalo sveiką būklę.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.