Domina kineziterapijos paslaugos?
Riešo kanalo sindromas dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus žmonėms, paprastai tarp 30 ir 60 metų. Tačiau, gali pasitaikyti ir kitų amžiaus grupių atvejų. Moterys riešo kanalo sindromu serga tris kartu dažniau nei vyrai, nes jų riešo tuneliai yra siauresni nei vyrų, taip pat dėl hormoninių pokyčių, kurie gali turėti įtakos skysčių susilaikymui, ypač nėštumo ar menopauzės metu. Svarbu pabrėžti, kad šią būklę gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant ilgalaikius pasikartojančius rankų judesius, sužalojimus, nėštumą, nutukimą, diabetą ar reumatoidinį artritą. Jei įtariate, kad galimai turite riešo kanalo sindromą, svarbu kreiptis į specialistus, tokius kaip neurologas arba rankų chirurgas, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir gydymo eiga.
Riešo kanalo sindromas (RKS) – tai dažnai pasitaikanti neurologinė būklė, kai susiaurėja riešo kanalas, dar vadinamu tuneliu. Kai šis kanalas susiaurėja, jis gali užspausti vidurinį nervą, kuris gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant pirštų silpnumą, tirpimą, skausmą, raumenų atrofiją ir kitus su rankos judėjimu susijusius negalavimus. Taikant tinkamus gydymo būdus ir atkreipiant dėmesį į diskomfortą keliančius pojūčius, problema turėtų pranykti be ilgalaikių pasekmių, svarbiausia neignoruoti simptomų ir laiku kreiptis pas gydytoją.
Simptomai rodantys, kad pacientas turi riešo tunelinį sindromą, išsivysto palengva. Dažniausiai riešo kanalo sindromą išduoda šie pagrindiniai požymiai:
Riešo kanalo sindromui įtakos gali turėti skirtingi veiksniai. Pradedant traumomis, fiziniu krūviu ir baigiant paveldimumo faktoriumi ar net nėštumu, menopauze. Kiekvienam pacientui tai gali būti dėl skirtingų priežasčių, bet kaip ir minėjome anksčiau, svarbu šios problemos neignoruoti. Pagrindinės riešo kanalo sindromo priežastys yra šios:
Jei įtariate, kad galite turėti riešo kanalo sindromą, svarbu nedelsiant kreiptis į specialistą, pavyzdžiui, neurologą ar rankų chirurgą. Specialistai atliks tyrimus, testus, pateiks klausimus apie jūsų ligos istoriją, kad tiksliai nustatytų diagnozę. Įprasti žingsniai, kurių gali prireikti diagnozei nustatyti:
Fizinis ištyrimas. Gydytojas gali atlikti išsamų fizinį ištyrimą, skirtą vertinti jūsų rankų judesius, jautrumą, raumenų stiprumą ir kitus simptomus, susijusius su riešo kanalo sindromu.
Elektromiografija (EMG). EMG tyrimas gali padėti įvertinti nervų laidumo būklę ir rasti nervų suspaudimo vietą.
Rentgeno, ultragarso ar magnetinio rezonanso tyrimai (MRI). Šie vaizdiniai tyrimai gali padėti įvertinti riešo kanalo struktūrą ir pašalinti kitas galimas problemas.
Laboratoriniai tyrimai. Gydytojas gali atlikti kraujo ar kitus labaratorinius tyrimus, norėdamas patikrinti kitas galimas ligos priežastis, tokias kaip diabetas ar reumatoidinis artritas.
Svarbu atidžiai laikytis gydytojo rekomendacijų ir dalyvauti visuose būtinuose tyrimuose, siekiant užtikrinti tikslią diagnozę ir tinkamą gydymą.
Riešo kanalo sindromo gydymas ir gijimas kiekvienam pacientui gali būti skirtingas, priklausomai nuo esamos ligos būsenos, paciento nusiskundimų ir sveikatos specialisto rekomendacijų. Riešo kanalo sindromą galima gydyti šiais būdais:
Įprastai po riešo kanalo operacijos pilnas atsigavimas gali užtrukti kelis mėnesius ar net ilgiau. Pacientas gali jausti skausmą, nervų jautrumą ar net pastebėti patinimą, tačiau visa tai yra visiškai normalu, svarbu neapkrauti operuotos rankos, leisti jai atsigauti ir neskubėti grįžti prie įprasto aktyvumo. Kad būtų greitesnis atsistatymas po riešo kanalo operacijos, svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir rekomendacijų. Taip pat vertėtų paminėti, kad gijimo laikotarpiu nereikėtų praleisti dar vieno svarbaus žingsnio – reabilitacijos. Nesilaikant gydytojo rekomendacijų, praleidus reabilitaciją ir per greitai grįžus prie ranką apkraunančių veiklų, gali prailgėti reabilitacijos laikas ir gali atsirasti papildomos komplikacijos.
Jei riešo kanalo sindromas yra negydomas ilgą laiką, tai gali turėti įtakos pirštų jutimo praradimo ir silpnumo atsiradimui. Dėl nuolatinio nervų suspaudimo gali atsirasti raumenų silpnumas ir netgi raumenų atrofija, tai gali turėti įtakos rankos funkcijai ir judrumui. Taip pat negydomas riešo kanalo sindromas gali ilgainiui sukelti nervų pažeidimus, kurie gali būti sunkiai atstatomi ar netgi neišgydomi. Trumpai tariant, negydomas riešo kanalo sindromas gali privesti prie rankos disfunkcijos atsiradimo ir negrįžtamų veiksnių.
Riešo kanalo sindromo atsiradimo galimybes galima sumažinti laikantis šių patarimų:
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.