Jėga yra pagrindinis fizinis komponentas, kuris leidžia mums atlikti įvairias kasdienes ir sportines veiklas. Jėga yra būtina ne tik sportininkams, siekiantiems aukštų rezultatų, bet ir paprastiems žmonėms, norintiems palaikyti gerą sveikatą ir kokybišką gyvenimą. Toliau plačiau apibūdinsime jėgą, jos rūšis, jėgos atsiradimo mechanizmą, jėgos lavinimo svarbą ir pateiksime efektyvius jėgos lavinimo būdus.
Jėga – tai organizmo gebėjimas įveikti išorės pasipriešinimą arba priešintis jam raumenų susitraukimo pagalba. Tai veiksnys, kuris keičia ar bando keisti ramybės būseną ar sukelia judesį. Jėga gali būti vertinama niutonais ar kilogramais. Asmens jėgą daugiausia lemia tai, kokią raumenų masę jis turi ir koks jos darbingumas. Pagal tai gali būti matuojama, kiek asmuo gali pakelti, stumti arba traukti pilnu pajėgumu.
Priklausomai nuo veiksmų pobūdžio ir tikslų, jėga gali būti skirstoma į kelias rūšis. Kiekviena jėgos rūšis turi specifines savybes, taikymo sritis ir treniravimo metodus. Aptarsime pagrindines jėgos rūšis.
Maksimali jėga – didžiausia jėga, pasiekiama vienkartinio valingo raumens susitraukimo metu, t.y. didžiausias svoris, kurį žmogus gali pakelti tik vieną kartą.
Greitumo jėga – tai raumens gebėjimas greitai ir galingai įveikti išorinį pasipriešinimą.
Sprogstamoji jėga – tai raumens gebėjimas pasiekti maksimalią jėgą judesio pradžioje arba viduryje ir po to palengva ją mažinti. Tokia jėgos rūšis dažniausiai pastebima šuoliuose, kai raumeniui labai staigiai reikia susitraukti šuolio pradžioje, o vėliau jėga palengva mažėja.
Jėgos ištvermė – tai raumens gebėjimas stipriai ir ilgą laiką įsitempti, priešintis nuovargiui. Raumens susitraukimo greitis nėra pagrindinis veiksnys. Daug svarbiau yra pakartojimų skaičius, kad yra pasiekiama raumens susitraukimo jėga ir tai galime pakartojame daug kartų, priešingai nei maksimaliai jėgai.
Statinė jėga – raumenys įsitempia, bet jų ilgis nekinta, bet gali kisti įsitempimo dydis, kai į darbą yra pajungiamų daugiau raumens skaidulų. Puikus pratimo pavyzdys: kėdės padėtis prie sienos.
Dinaminė jėga – raumenys įsitempdami trumpėja arba ilgėja. Tai gali būti įvairūs judesiai: pritūpimai, pasistiebimai, atsilenkimai, atsispaudimai ir kita.
Kai nervų sistemos signalas pasiekia nervų ir raumenų jungtį, motorinis neuronas išleidžia cheminį pranešimą, kuris sukelia cheminę reakciją raumenyse – yra išskiriami cheminiai mediatoriai – acetilcholinai. Acetilcholinas prisijungia prie raumens skaidulų membranos receptorių. Kai acetilcholinas pasiekia receptorius ant raumenų skaidulų membranų, atsiveria membranos kanalai ir prasideda atsipalaidavusių raumenų skaidulų susitraukiantis procesas:
Raumenų veiklos jėga yra tiesiogiai perduodama iš raumenų jungiamojo audinio per sausgysles, kurios traukia kaulus savo tvirtinimosi vietose. Nutraukus raumenų skaidulų impulsą sukeliančio motorinio neurono stimuliaciją, sustabdoma cheminė reakcija, sukelianti raumenų skaidulų baltymų pertvarką. Tai pakeičia cheminius procesus raumenų skaidulose ir raumenys atsipalaiduoja.
Raumenų jėga yra lemiama daugybės veiksnių. Supratimas apie šiuos veiksnius leidžia efektyviau planuoti treniruotes ir pasiekti geresnių rezultatų. Čia pateikiami pagrindiniai raumenų jėgą lemiantys veiksniai:
Jėgos treniruotės gali būti pritaikytos įvairiems tikslams, nuo raumenų hipertrofijos (raumenų apimties didinimo) iki ištvermės ir maksimalaus jėgos ugdymo. Toliau pateikiamos rekomendacijos ir patarimai, kaip efektyviai lavinti jėgą.
Jėgos lavinimui galime naudoti:
Praktinės jėgos lavinimo rekomendacijos:
Pakartojimų skaičius:
Apkrova ir pakartojimų skaičius:
Jėgos lavinimas yra esminis fizinės veiklos komponentas, turintis daugybę privalumų tiek sportininkams, tiek paprastiems žmonėms. Stipresni raumenys padeda gerinti bendrą fizinį pajėgumą, sumažina traumų riziką, gerina laikyseną ir gali padėti palaikyti sveiką kūno svorį. Čia pateikiame keletą veiksmingų jėgos lavinimo pratimų, kurie gali būti pritaikomi atsižvelgiant į fizinio pasirengimo lygį.
Pritūpimai
Pritūpimai su savo kūno svoriu yra puikus būdas patobulinti formą. Pritūpimų metu treniruojami šie pagrindiniai raumenys: Šlaunies keturgavis raumuo, sėdmenų raumenys. Taip pat lavinamas bendras kūno stabilumas ir jėga.
Atlikimas:
Atsispaudimai
Treniruojami raumenys: Krūtinės raumenys, trigalvis žasto raumuo, pečių raumenys. Stiprina viršutinę kūno dalį, gerina raumenų ištvermę ir bendrą kūno stabilumą.
Atlikimas:
Mirties trauka
Tai vienas geriausių pratimų, skirtų treniruoti užpakalinę kūno dalį, būtent sėdmenis ir užpakalinius šlaunų raumenis. Egzistuoja daugybė skirtingų mirties traukos atlikimo būdų.
Atlikimas:
Lenta
Lenta yra puikus pratimas, norint padidnti liemens raumenų jėgą ir stabilumą. Šis pratimas taip pat gali sustiprinti nugaros, krūtinės ir pečių raumenis.
Atlikimas:
Įtupstas
Pratimas skirtas sėdmenims, kojoms. Kadangi tai vienpusis pratimas, taip pat reikalingas didelis stabilumas, todėl taip pat šiek tiek įtraukiami ir liemens raumenys.
Atlikimas:
Rovimas
Šiame pratime naudojami visi viršutinės kūno dalies raumenys, atliekantys traukimo judesius, įskaitant nugarą, pečius ir dvigalvį žasto raumenį.
Atlikimas:
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.