Funkcinių judesių vertinimo sistemos kursai

Paskutinius 20 metų sporto reabilitacija sistemingai krypsta nuo tradicinio, izoliuoto struktūrų vertinimo ir stiprinimo, prie integruoto, funkcionalaus, judesiu paremto požiūrio ir strategijos, kurioje integruoti propriorecepcijos neuroraumeninio palengvinimo, raumenų sinergijos ir motorinio mokymosi principai. Dėmesys optimaliems klientų/pacientų judesiams yra labai svarbus aspektas, kurį turi paisyti kiekvienas kineziterapeutas, ypač tas, kuris dirba su sportininkais.

Termino „funkcinis“ reikšmė, kineziterapeuto praktikoje, tarp klientų ir pacientų varijuoja gana plačiai. Būti funkcionaliam yra būtina sėkmingos paciento reabilitacijos dalis. Tačiau sporte retai taikomi vertinimo standartai nusakantys sportininko funkcionalumą ir didžiausias dėmesys yra skiriamas fizinių ypatybių vertinimui ir lavinimui. Toks požiūris yra klaidingas. Sportininko funkcinių judesių taisyklingumas yra būtinas veiksnys nulemiantis sportui specifinių judesių taisyklingumą ir efektyvumą, tuo pačiu ir saugumą. Kiekviename sportui specifiniame judesyje rasime įvairių testavimo sistemų vertinamų judesių fragmentus. Tokiu būdu galime susidaryti vaizdą apie žmogaus funkcionalumą.

Vertinant judesio stereotipą galime nustatyti silpnąją grandį ir kaip ši silpnoji grandis atsikartoja kituose funkciniuose judesiuose arba kaip netiesiogiai jiems daro įtaką. Terapeuto tikslas turėtų būti šią silpnąją grandį nustatyti, koreguoti ir atkurti optimalų judesių funkcionalumą. Jėgos, greičio ar ištvermės treniruotės šių silpnųjų grandžių neidentifikuoja ir nekoreguoja, o kai kuriais atvejais net ir skatina jų įtakos didėjimą, kai vis kartojamas netaisyklingas judesio stereotipas su vis didesne apkrova ar greičiu. Todėl būtų naudinga prieš pradedant sportuoti, prasidedant naujam sezonui ar jau aktyviai sportuojant atlikti funkcinių judesių vertinimą ir įgyvendinti nustatytų disfunkcijų korekcinę programą, taip pat vertinti šių programų efektyvumą.

Mokymų metu detaliai analizuosime:

FMS (Functional Movement Screen– funkcinių judesių vertinimas)

Funkcinis judesys – tikslingas judesys, kurio atlikimas grįstas realiose kasdienėse situacijose pasitaikančia biomechanika. Vertinami 7 pagrindiniai funkciniai žmogaus judesiai (gilus pritūpimas, žingsnis per kliūtį, įtupstas vienoje linijoje, pečių mobilumas, aktyvus tiesios kojos kėlimas, atsispaudimas išlaikant liemens stabilumą, liemens rotacinis stabilumas) ir šių judesių stereotipai – jų kokybė, valdymas ir vientisumas.

FMS yra standartizuotas judesių vertinimo įrankis, leidžiantis pamatyti, kaip žmogus, nepaisant amžiaus, atlieka judesius kasdieniame gyvenime. Vertinant atsižvelgiama ir į mobilumą, ir į stabilumą, o tai profesionalui suteikia informaciją, padedančią sukurti tikslingą kineziterapijos programą klientui.

Kaip FMS padeda kuriant kineziterapijos programą? FMS identifikuoja tinkamus ir netinkamus judesio stereotipus, kuriuos reiktų koreguoti, siekiant išvengti traumų. Tik malšinti skausmą nebeužtenka. Tam, kad klientas sėkmingai grįžtų prie savo mėgstamos veiklos, nepatirtų skausmo ir išvengtų traumų ateityje, svarbu įvertinti jo judesio stereotipus.

Y Balance Test (YBT)

Y Balance Test (YBT) yra paprastas, tačiau patikimas testas, skirtas vertinti dinaminei pusiausvyrai. Jis buvo sukurtas siekiant standartizuoti modifikuotą „Žvaigždės nuokrypio pusiausvyros testą“, pagerinti jo praktiškumą ir prieinamumą. Nuo tada YBT dėl savo paprastumo ir patikimumo tapo itin populiariu testu.

YBT reikalauja, kad tiriamasis išlaikytų pusiausvyrą stovint ant vienos kojos, tuo pačiu metu kiek įmanoma daugiau siekdamas kita koja trimis skirtingomis kryptimis: priekine, posterolateraline, posteromedialine. Vertinamos ir kairė, ir dešinė pusės. YBT sudėtinis balas apskaičiuojamas sudedant 3 krypčių siekimo rezultatus ir atsižvelgiant į apatinės galūnės ilgį. Jei randamas skirtumas tarp dešinės ir kairės galūnės rezultatų –asimetrija– veiksnys, didinantis traumų riziką.

Taigi, šis testas iš įvairių krypčių matuoja jėgą, pusiausvyrą, vertina viršutinių ir apatinių galūnių dinaminį stabilumą ir šio stabilumo simetriškumą–  tai leidžia objektyviai nustatyti traumų riziką.

Baigę kursus dalyviai žinos:

  • Kas yra funkciniai judesiai ir kuo jie svarbūs sportininkams.
  • Kokios yra funkcinių judesių kokybės praradimo priežastys.
  • Kokios yra funkcinių judesių vertinimo sistemos ir koks jų pritaikomumas.
  • Kokios yra funkcinių judesių korekcinės galimybės.

Baigę kursus dalyviai gebės:

  • Taikyti funkcinių judesių vertinimo sistemas.
  • Parinkti korekcinius pratimus.
  • Sudaryti korekcinių pratimų programas.
  • Vertinti sudarytų korekcinių programų efektyvumą.
Kursai organizuojami mažoms grupėms.
Kursai skirti kineziterapeutams, fizinio rengimo, sveikatingumo treneriams, fizinio ugdymo mokytojams.
Galime atvykti į Jūsų studiją/kliniką/sporto klubą.
Kursų trukmė – 8 valandos.
Kaina dalyviui – 100€
Lektorius
Tadas Mikelionis
INNOVAMED kineziterapijos studijos įkūrėjas ir vadovas

Ilgametė patirtis dirbant sporto komandose:

krepšinis, futbolas, amerikietiškas futbolas, tinklinis ir rankinis.

Darbas su individualių sporto šakų atletais:

lengvoji atletika ir plaukimas.

Sertifikuotas Functional Movement Systems:

FMS, SFMA, Y-BALANCE ir FCS metodikų praktikas.

Ilgametė patirtis dėstant kineziterapeutams ir treneriams universitetuose ir kolegijose.

Lektorius
Tadas Mikelionis
INNOVAMED kineziterapijos studijos įkūrėjas ir vadovas

Ilgametė patirtis dirbant sporto komandose:

krepšinis, futbolas, amerikietiškas futbolas, tinklinis ir rankinis.

Darbas su individualių sporto šakų atletais:

lengvoji atletika ir plaukimas.

Sertifikuotas Functional Movement Systems:

FMS, SFMA, Y-BALANCE ir FCS metodikų praktikas.

Ilgametė patirtis dėstant kineziterapeutams ir treneriams universitetuose ir kolegijose.