Domina kineziterapijos paslaugos?
Neuralgiją sukelia nervų sutrikimai. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra neuralgija, kokie jos simptomai ir priežastys, bei kaip ji gali būti gydoma. Taip pat pateiksime informaciją apie dažniausiai pasitaikančias neuralgijos rūšis ir natūralias gydymo priemones.
Neuralgija – tai nervų skausmas, sukeltas nervų pažeidimo ar sudirginimo. Šios ligos metu pacientas patiria skausmo priepuolius, kurie gali būti įvairaus intensyvumo ir trukmės. Neuralgija yra nervų sistemos sutrikimas, dažnai lydimas stipraus ir staigaus skausmo. Terminas „neuralgija” yra kilęs iš dviejų lotynų kalbos žodžių: „neuro”, reiškiančio nervą, ir „algia”, reiškiančio skausmą.
Neuralgiją galima atpažinti iš tam tikrų simptomų. Pagrindiniai neuralgijos simptomai yra šie:
Dažniausiai neuralgiją gali išprovokuoti keletas veiksnių. Pagrindinės neuralgijos priežastys yra šios:
Sergant neuragija, nervų pluoštai pažeidžiami arba sudirginami, dėl ko kyla skausmo priepuoliai. Skausmas gali būti jaučiamas įvairiose kūno vietose, priklausomai nuo to, kuris nervas yra pažeistas. Skausmo priepuoliai gali būti trumpalaikiai, trunkantys vos kelias sekundes, bet kartais jie gali tęstis ilgiau, net keletą valandų. Dažniausiai skausmas jaučiamas vienoje kūno pusėje ir gali būti stiprus, deginantis ar šaudantis.
Negydant neuralgijos, skausmo priepuoliai gali tapti intensyvesni ir dažnesni. Ilgainiui gali atsirasti lėtinis skausmas, kuris labai apsunkina kasdienį gyvenimą ir sumažina gyvenimo kokybę. Be to, ilgalaikis skausmas gali sukelti depresiją, miego sutrikimus ir kitus psichologinius bei fizinius negalavimus. Dėl progresuojančios neuralgijos gali atsirasti galvos smegenų sutrikimų. Labai stipriai išreikšta neuralgija pažeidžia ir odos plotus. Pacientams, nesilaikantiems gydytojų nurodymų, perilgesnį laiką gręsia rizika susirgti rimtomis neurologinėmis ligomis.
Neuralgija yra skirstoma į keletą rūšių. Aptarsime dažniausiai pasitaikančias.
Tarpšonkaulinė neuralgija yra skausmas, apimantis tarpšonkaulinius nervus. Tai nervai, kylantys iš nugaros smegenų, esantys žemiau šonkaulių. Tarpšonkaulinė neuralgija atsiranda, kai yra pažeidžiami ar sudirginami tarpšonkauliniai nervai. Tarpšonkaulinės neuralgijos simptomai:
Trišakio nervo neuralgija yra viena iš skausmingiausių būklių, pažeidžianti trišakį nervą, kuris atsakingas už veido jautrumą.Trišakis nervas dalijasi į tris dalis, kurios įnervuoja veidą. Šį nervą gali sudirginti kraujagyslių spaudimas, kadangi jis palieka nedidelę skylutę kaukolėje, kuri sukelia stiprų skausmą. Trišakio nervo neuralgiją taip pat gali sukelti tokios ligos kaip išsėtinė sklerozė. Jei pažeidžiama viena nervo šaka, simptomai pasireiškia vienoje pusėje. Trišakio nervo neuralgijos simptomai:
Išalgija arba išijas atsiranda, kai yra sudirgintas ar pažeistas sėdmeninis nervas. Išalgijos simptomai:
Pakaušio neuralgija yra galvos skausmo tipas. Būklė atsiranda, kai pažeidžiami pakaušio nervai dėl uždegimo, sudirginimo ar patinimo aplink nervą. Dažniausia pakaušio neuralgijos priežastis yra suspausti nervai arba raumenų įtempimas. Taip pat pakaušio neuralgija gali išsivystyti po galvos ar kaklo traumos. Pakaušio nervo neuralgijos simptomai:
Sėdimojo nervo neuralgija yra dažna būklė, kai pažeidžiama sėdimojo nervo funkcija, dažniausiai dėl nervo uždegimo arba suspaudimo. Dažniausa nervo suspaudimo priežastis yra tarpslankstelinio disko išvarža. Sėdimojo nervo neuralgija gali pasireikšti įvairiais simptomais, iš kurių dažniausi:
Poherpetinė neuralgija yra būklė, kuri atsiranda herpes zoster (juostinės pūslelinės) infekcijos metu arba po jos. Herpes zoster virusas sukelia simptomus palei nervo eigą: krūtininės stuburo dalies nervai yra įsiterpę tarp šonkaulių. Iš pradžių pūslelės gali eiti palei vieną iš šių nervų tarp šonkaulių, o jei po to atsiranda neuralgija, greičiausiai ji taip pat bus toje pačioje vietoje. Nervų skausmas gali trukti daug ilgiau nei pūslių susidarymo fazė. Skausmas gali reaguoti į pratimus ir karštį ar ledą. Juostinė pūslelinė yra labai užkrečiama, todėl svarbu nekontaktuoti su kitais asmenimis, kol pūslės dar aktyvios. Poherpetinė neuralgijos simptomai:
Krūtinės neuralgija yra būklė, kai pažeisti ar sudirginti nervai krūtinės srityje. Krūtinės neuralgijos simptomai:
Tai labai reta, bet itin varginanti neuralgijos forma, pažeidžianti liežuvinį ryklės nervą. Šis nervas yra atsakingas už jutimus ryklėje, liežuvio šaknyje ir vidurinėje ausyje. Glosofaringinės neuralgijos skausmas pasireiškia aštriais, dažnai nepakeliamais, duriančiais skausmais ryklės srityje, liežuvio šaknies srityje ir ausyje. Priepuoliai gali būti provokuojami rijimo, čiaudėjimo, kosėjimo ar kalbėjimo. Kai kuriais atvejais skausmas gali būti toks stiprus, kad pacientai netgi pradeda vengti valgyti ar gerti, bijodami sukelti naują skausmo priepuolį.
Neuralgijos gydymas pirmiausiai prasideda nuo vizito pas neurologą, kuris nustato tikslią diagnozę. Neurologas atliks fizinį ištyrimą ir paklaus apie jūsų simptomus.
Ištyrimas gali parodyti:
Taip pat gali tekti kreiptis į odontologą, jei skauda veidą ar žandikaulį. Dantų apžiūra gali atmesti dantų sutrikimus, kurie gali sukelti veido skausmą.
Kiti simptomai (pvz., paraudimas ar patinimas) gali padėti atmesti tokias ligas kaip infekcijos, kaulų lūžiai ar reumatoidinis artritas.
Specifinių tyrimų neuralgijai nustatyti nėra. Tačiau norint nustatyti skausmo priežastį, galima atlikti šiuos tyrimus:
Neuralgijai gydyti pasitelkiami įvairūs metodai, įskaitant vaistus, kineziterapiją, elektroterapiją, masažus ir kartais chirurginę intervenciją.
Neuralgijos gydymui dažniausiai naudojami šie vaistai:
Kineziterapija padeda stiprinti raumenis, gerinti mobilumą ir mažinti skausmą sergant neuralgija. Kineziterapeutas gali atrinkti specialius pratimus, kurie padės atpalaiduoti pažeistus nervus ir sumažinti skausmą. Neuralgijos kineziterapinis gydymas yra orientuotas į neuralgijos simptomų mažinimą ir raumenų jėgos atstatymą bei bendros gyvenimo kokybės gerinimą. Kineziterapijos teikima nauda apima:
Elektroterapija naudoja elektrinius impulsus, kurie stimuliuoja nervus ir raumenis, mažina skausmą ir gerina kraujotaką. Įjungus aparatą į pažeistą kūno vietą perduodami nedideli elektros impulsai, kuriuos jaučiate kaip dilgčiojimo pojūtį. Elektriniai impulsai gali sumažinti skausmo signalus, patenkančius į nugaros smegenis ir galvos smegenis, o tai gali padėti sumažinti skausmą ir atpalaiduoti raumenis. Tai gali būti veiksminga priemonė gydant įvairias neuralgijos formas.
Masažai padeda atpalaiduoti raumenis, gerinti kraujotaką ir sumažinti nervų dirginimą. Masažas gali būti veiksmingas būdas palengvinti pakaušio neuralgijos simptomus, ypač jei jie atsiranda dėl įtemptų raumenų. Jei jūsų kaklo raumenys yra įtempti, tai gali sukelti nervų suspaudimą. Masažo terapija gali būti taikoma kartu su kitais gydymo metodais, siekiant sumažinti skausmą ir pagerinti bendrą būklę. Vis dėlto, svarbu atsižvelgti į neuralgijos tipą, skausmo vietą ir masažo techniką, kad būtų išvengta simptomų pablogėjimo.
Šalia minėtų neuralgijos gydymo būdų, galima pasitelkti ir natūralias priemones. Liaudiški gydymo būdai, tokie kaip žolelių arbatos (pavyzdžiui, ramunėlių ar melisų), šilti kompresai ir eteriniai aliejai, gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą. Taip pat gali būti naudingi papildomi metodai neuralgijos gydymui:
Akupunktūra: Akupunktūra yra veiksmingas būdas gydyti neuralgiją, kadangi ji gali padėti malšinti skausmą, stimuliuojant nervus ir raumenis.
Bio-grįžtamojo ryšio metodikos: Moko kontroliuoti tam tikrus kūno atsakus, siekiant sumažinti skausmą.
Neuralgijos prevencija apima keletą svarbių žingsnių:
Apibendrinant, neuralgija yra skausminga būklė, kurią gali sukelti įvairūs veiksniai. Svarbu laiku atpažinti simptomus ir kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir pradėtas tinkamas gydymas. Naudojant vaistus, kineziterapiją, elektroterapiją, masažus ir natūralias priemones, galima efektyviai valdyti skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.