Transkutaninė elektrinė nervo stimuliacija

Praktikoje TENS taikoma skausmo mažinimui. Veikiant TENS paviršinėse juntamosiose nervuose sužadinamas veikimo potencialas.

Poveikis – informacijos, keliaujančios nocicepcinėmis nervo skaidulomis blokavimas stimuliuojant didelio diametro eferentines Aß skaidulas, bei kūno vidinių opioidų paleidimas stimuliuojant mažo diametro aferentines ir motorines skaidulas.

Indikacijos:

  • ūmus skausmas,
  • lėtinis skausmas,
  • neuropatija.

Neuropatija yra vieno ar kelių nervų disfunkcija, pasireiškianti tirpimu, badymo pojūčiu, skausmu ir raumenų jėgos praradimu paveiktame plote.

Kontraindikacijos:

  • jutimų sutrikimai,
  • nėštumas,
  • širdies stimuliatorius,
  • epilepsija,
  • kt.

Skausmo vartų teorija

Periferinių jutiminių Aβ skaidulų sensorinė stimuliacija, kai tam tikroje srityje yra skausmas, „uždaro vartus“ skausmingiems aferentiniams impulsams, perduodamiems į stuburo smegenis Aδ ir C skaidulomis nugaros smegenų lygyje. Kol stimulas yra taikomas, skausmo pojūtis yra išnykęs. Elektrinė sensorinių nervų stimuliacija sužadina skausmo vartų mechanizmą ir sumažina skausmingo dirgiklio pojūtį.

Tradicinis TENS (remiasi skausmo vartų teorija)

Toks stimuliavimas vadinamas sensorinio lygio TENS ir yra dažniausiai naudojamas TENS protokolas. Intensyvumas turėtų būti pakankamai aukštas, kad sukeltų dilgčiojimą, bet nepakankamai stiprus, kad sukeltų raumens susitraukimą. Skausmo malšinimas juntamas kol yra veikia stimuliacija, tačiau dažniausiai teigiamas poveikis praeina ją išjungus. Viena iš taikymo metodikų yra atlikti stimuliaciją 30 minučių intervalais visos dienos metu. Teigiamas poveikis turi būti juntamas per pirmas 30 stimuliacijos minučių. Nesant teigiamam poveikiui, specialistas turėtų pakeisti elektrodų padėtį. Vis tiek nesant teigiamam poveikiui rinktis kitą metodiką.

Nusileidžiančio skausmo vartų kontrolės teorija

Intensyvi mažesnių periferinių Aδ ir C skaidulų, perduodančių skausmą, elektrinė stimuliacija skatina vidurinės smegenų dalies, tilto ir pailgųjų smegenų stimuliavimą. Tai sukelia enkefalino išsiskyrimą per nusileidžiančius neuronus, kurie blokuoja skausmo impulsus nugaros smegenų lygyje.

Žemo dažnio/motorinio lygio TENS (remiasi nusileidžiančio skausmo vartų kontrolės teorija)

Taikomas intensyvumas pakankamas sukelti raumens trūkčiojimą. Elektrodai dedami virš motorinių, akupunktūrinių, trigerinių taškų. Jei atliekama sėkmingai, skausmas sumažės per 15-60 minučių ir nuskausminantis poveikis gali trukti ilgiau nei 1 val. Nesant teigiamam poveikiui pakeisti elektrodų padėtį, apjungti daugiau taškų. Vis tiek nesant teigiamam poveikiui rinktis kitą metodiką.

Endogeninių opiatų skausmo kontrolė

Elektrinis sensorinių nervų stimuliavimas gali paskatinti β-endorfinų ir dinorfinų išsiskyrimą iš hipofizės ir pagumburio į smegenų stuburo skystį. Vis dar neaiškus mechanizmas, kuris sukelia β-endorfinų, dinorfinų ir galiausiai enkefalino išsiskyrimą, o vėliau ir surišimą su kai kuriomis nervų ląstelėmis. Skausmo suvokimas sumažėja arba išnyksta dėl elektros srovės poveikio vietoms, esančioms šalia skausmo vietos, akupunktūriniams arba trigeriniams taškams, tiek vietiniams, tiek nutolusiems nuo skausmo srities.

Norint panaudoti hiperstimuliacijos analgezijos ir β-endorfinų atpalaidavimo įtaką, reikia naudoti taškinės stimuliacijos sąranką. Elektrodas dedamas ant skausmingų trigerinių taškų, ieškoma vietos, kuri iššaukia didžiausius pojūčius. Intensyvumas padidinamas iki toleruojamos ribos.

β-endorfinų stimuliacija gali padėti atsikratyti gilaus ar lėtinio skausmo, panašaus į pereikvojimo (angl. overuse) skausmą. Impulso intensyvumas priklauso nuo impulsų trukmės ir amplitudės. Didesnis impulsų plotis yra skausmingesnis. Toks TENS atlikimo būdas yra mažiau toleruojamas, nes impulsų intensyvumas yra didesnis. Paciento komfortas yra labai svarbus veiksnys, lemiantis bendrą terapijos sėkmingumą.

Taškinis stimuliavimas gali būti derinamas su tradiciniu TENS. TENS turėtų būti naudojamos tiek, kiek reikia, kad pacientui būtų patogu, ir periodiškai turėtų būti naudojama intensyvus taškinis stimuliavimas. Periodiškai naudojant intensyvią taškinę stimuliaciją, maksimaliai sumažinamas skausmas tam tikrą laiką ir leidžiama šiek tiek padidinti bendrą skausmo slopinimą.

Kasdienis intensyvus taškų stimuliavimas gali pripratinti centrinę nervų sistemą ir sumažinti tokio tipo stimuliacijos efektyvumą.

Akupunktūrinis TENS (diskomforto lygis)

Taikomas kuo aukštesnis toleruojamas, sukeliantis raumens trūkčiojimą intensyvumas. Elektrodai dedami virš akupunktūrinių, trigerinių taškų. Nuskausminantis poveikis turėtų trukti keletą valandų. Nesant teigiamam poveikiui pakeisti elektrodų padėtį, apjungti daugiau taškų. Nesant teigiamam poveikiui rinktis kitą metodiką.

Burst Train TENS

Mišinys tradicinio ir akupunktūrinio TENS. Sudaro pagrindinis (foninis) aukštas dažnis ir žemo dažnio impulsai. Geriau toleruojamas už akupunktūrinį TENS.

Continuous, Burst, Modulated

Continuous – nesikeičia parametrai ir intensyvumas, nuolatinė srovė.

Burst – impulsinis su foniniu TENS.

Modulated – cikliška impulso trukmės, dažnio arba intensyvumo parametrų variacija. 

Nervai yra linkę priprasti prie vienodo intensyvumo, dažnio ir trukmės impulsų. Moduliacija taip pat suteikia didesnį komfortą. Moksliškai nėra įrodyta, kad kažkurio parametro moduliacija būtų efektyvesnė už kito.

Elektrodų pozicionavimas

Skausminga sritis turėtų būti palikta virš arba šalia elektrodų. Jei labai jautru, proksimaliai invervuojančiam nervui. Jei stimuliuojamas periferinis nervas, pozicionuojama proksimaliai pagal nervo eigą. Jei nervinės šaknelė – paraleriai stuburui. Motorinis, akupunktūrinis, trigerinis taškas – palei raumens skaidulų kryptį.

- ir + pozicionavimas

Pacientai dažniausiai jaučia stipresnius pojūčius po + (raudonas elektrodas), todėl + geriausia dėti arčiau stuburo. Atliekant taškinį stimuliavimą + dėtį virš skaudamo, norimo stimuliuoti taško. Elektrodus klijuoti nemažesniu nei 3 cm atstumu. Kai kurie gamintojai nurodo nedidesniu nei 30 cm.

Šis tekstas yra INNOVAMED intelektinė nuosavybė. Be leidimo kopijuoti draudžiama.

Domina kineziterapijos paslaugos?